Lietuvoje

2020.10.12 10:51

Socialdemokratams patyrus nesėkmę rinkimuose, Paluckas trauktis neketina: negali būti nė kalbos

atnaujinta 11.09
Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.10.12 10:51

Lietuvos socialdemokratų partija po pirmojo rinkimų turi liko ketvirtoje vietoje ir surinko 9,26 proc. balsų. Partijos pirmininkas Gintautas Paluckas spaudos konferencijos metu pirmadienį sakė, kad turėjo didesnius lūkesčius, bet atviravo, kad trauktis iš pirmininko pareigų neketina.

Pirmajame rinkimų ture pirmavo Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), kuriuos palaikė 24,8 proc. rinkėjų, antrojoje vietoje atsidūrė LVŽS, surinkę 17,5 proc. rinkėjų balsų, trečiojoje – Darbo partija, gavusi 9,47 proc. balsų.

Didesnius lūkesčius turėję socialdemokratai stebėjosi oponentų sėkme: vertinti kai kurių partijų pasirodymo nesiryžo niekas

Anot G. Palucko, pirmojo turo rezultatai šiek tiek nustebino: „Nepaisant to, kad sociologai daro apklausas, kai kurių partijų pasirodymo pasirodyti niekas nesiryžo.

Šiek tiek nustebino Laisvės partijos pasirodymas, sveikinu kolegas, jie tikriausiai peržengė net savo pačių lūkesčius. (...) Taip pat nustebino ir Darbo partijos rezultatas, jei atvirai, to nesitikėjome“, – kalbėjo G. Paluckas.

Nors partija turėjo didesnių lūkesčių, partijos pirmininkas neslėpė, kad partija pasiryžusi pakovoti, kad į antrąjį rinkimų turą pateko 12 vienmandatininkų, o iš partijos pirmininko pareigų traukti neketina.

Apie pasitraukimą iš pirmininko pareigų negalvoja: „Apie tai negali būti nė kalbos“, – teigė G. Paluckas.

Koalicijoje matytų ir „valstiečius“, ir „darbiečius“

Pasak jo, rimti pokalbiai dėl koalicijų nusikels jau po antrojo turo, o dabar partija svarstys, kokius kandidatus ir kur paremti antrame ture bei kokios paramos gali tikėtis patys.

„Esu ne kartą sakęs, kad mūsų, socialdemokratų, kairiosios partijos, prievolė yra arba formuoti arba jungtis prie centro kairės koalicijos. Daugelis samprotauja, kad galėtume jungtis su konservatoriais, tačiau tokių aplinkybių aš nematau. (...)

Akivaizdu, kad kairės partija tikisi sulaukti paramos iš centro kairės partijų. (...) Prašyti (paramos iš valstiečių – LRT.lt) tikriausiai nereikia, nes Ramūnas Karbauskis yra pažadėjęs paramą, tiesiog ja reikia pasinaudoti. Bet lygiai taip pat „darbiečių“ ir kitų, kurie savo mato kairėje“, – kalbėjo socialdemokratų lyderis.

Galimybių jungtis su socdarbiečiais nemato

Spaudos konferencijoje pažymėjus, kad partijos rezultatai Seimo rinkimuose yra prasčiausi nuo 2004 metų, G. Paluckas svarstė, kad apie tai, kiek rinkiminė kampanija pasiteisino, bus galima kalbėti vėliau.

„Galėsime kalbėti, kai atliksime rinkimų analizę, bet akivaizdu, kad mūsų rinkėjų bazė šiek tiek pasislinko į tuos segmentus, kurie mažiau koncentruojasi regionuose ir periferijose. Tačiau kiekvieni rinkimai unikalūs ir nelabai galime lyginti su 2004 metais, nes politinė sistema keičiasi, atsiranda arba išnyksta naujos partijos.

Mūsų didžioji problema išlieka – didžiuosiuose miestuose plačios rinkėjų bazės socialdemokratai dar neturi“, – teigė partijos lyderis.

Pasak jo, kol kas nėra prasmės kalbėti ir apie susijungimą su Lietuvos socialdemokratų darbo partija, kadangi, sakė G. Paluckas, visuomenės pasitikėjimo ši partija nesulaukė.

„Nematau perspektyvų partijų jungimo, jei vienas ar kitas asmuo norės grįžti į partiją, padarys tai nustatyta tvarka“, – tvirtino socialdemokratų pirmininkas.

Rinkimų rezultatas neįkvepiantis

Partijos pirmininko pavaduotoja Rasa Budbergytė spaudos konferencijoje sakė, kad pastaruosius ketverius metus partija kryptingai dirbo, o sprendimai buvo socialiai orientuoti.

„Nesutinku, kad Seime mes neparėmėme projektų, kurie tikrai buvo socialiai orientuoti ir teisingi. Kad kartais net pritardavome populistiniam sprendimui, kuris buvo pasiūlytas, žinoma, reikia sutikti, bet norėčiau aiškiai pasakyti, kad iš tiesų mes visą laiką per tuos ketverius metus dirbome labai kryptingai galvodami apie tai, ko reikia Lietuvos žmonėms“, – tvirtino R. Budbergytė.

Kalbėdama apie rinkimų rezultatus, ji sutiko, kad „rezultatas tikrai nėra įkvepiantis“, bet pabrėžė, kad dar laukia antrasis rinkimų turas.

„Pritariu mūsų partijos primininkui, kad mūsų laukia tikrai nelengva kova dvi savaites. Dėsime visas pastangas, kad turėtume kuo daugiau vienmandatėse apygardose laimėjusių partijos atstovų“, – teigė R. Budbergytė.

Populiariausi