LRT FAKTAI
„Facebook“ skleidžiama panika dėl vaikų

Lietuvoje

2020.10.17 11:48

LRT FAKTAI. Kas nutiks vaikui, kurio abu tėvai serga koronavirusu?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.10.17 11:48

Kas nutinka vaikui, kurio abiems tėvams nustatomas koronavirusas? Ar mokykloje gali skiepyti arba tirti nuo koronaviruso, apie tai neinformavus suaugusiųjų?

Atėjus naujiems mokslo metams ir augant naujų užsikrėtimų skačiui, socialiniuose tinkluose kilo netikrų naujienų banga, apeliuojanti į pandemijos suvaržymų, apsaugos nuo virusų tariamą žalą vaikams – LRT FAKTAI paaiškina svarbiausius neraminančius klausimus.

Mokyklose priverstinai nei skiepys, nei testuos

Nors vakcina nuo koronaviruso dar nesukurta, feisbuke sparčiai plinta žinutės, kad ji esą bus privaloma visiems gyventojams, o mokyklose vaikai bus paskiepyti be tėvų sutikimo. Tuo metu Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), atsakingas už gyventojų skiepų stebėseną informuoja, kad vakcinos Lietuvoje nėra privalomos.

„Lietuvoje daugiau nei du dešimtmečius skiepijimai nėra privalomi. Valstybė garantuoja kiekvienam vaikui skiepus, numatytus Nacionalinėje imunoprofilaktikos programoje, tuo valdydama užkrečiamąsias ligas bei užtikrindama apsaugą paskiepytajam. Dėl vaiko skiepijimo ar neskiepijimo sprendimą priima jo tėvai ar globėjai, pasirašydami sutikimo formoje“, – informuoja ULAC.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba patvirtino, kad pagal įstatymus vaiko sveikata rūpinasi tik tėvai ar kiti atstovai.

„Nėra teisinės galimybės be tėvų ar kitų atstovų sutikimo vaiką tirti ar skiepyti, nes tėvai priima sprendimus dėl vaiko, jam atstovauja, ir sveikatos priežiūros teisės aktai numato, kad tėvų sutikimas reikalingas vaiką skiepijant ar tiriant“, – teigė tarnybos atstovė Justina Marcinkutė. Pasak jos, tik nuo 16 metų vaikai turi galimybę priimti sprendimus dėl sveikatos priežiūros ir prašyti, kad tėvai nebūtų informuojami.

Tačiau prie skleidžiamos panikos prisideda ir gąsdinimai apie tai, kas neva vyksta Jungtinėje Karalystėje: lietuviai dalijasi laiškais, gautais iš NHS (National Health Service, sveikatos priežiūros sistemos tarnybos), kuriuose esą įspėjama apie planuojamą vaiko skiepijimą mokykloje. Masiškai plinta ir įrašas iš „TikTok“, kuriame moteris aiškina, esą jos sūnų mokykloje paskiepijo be jos sutikimo.

Iš tikrųjų platinamame NHS laiške kalbama ne tik apie profilaktinį vakcinavimą gripo sezono metu, bet ir apie tai, kad mokinių tėvai turi pasirašyti sutikimo dokumentą. Tuo metu Jungtinės Karalystės įstatymai taip pat numato, kad žmogus negali būti priverstinai gydomas bei vakcinuojamas.

LRT.lt jau rašė apie Lentvaryje pasklidusią melagingą naujieną, esą mokyklose pradinukai prievarta bus tikrinami greitaisiais testais. Kaip teigė mokyklos direktorė, tuo metu mokykloje visuomenės sveikatos priežiūros specialistė kalbėjo su mokytojais – šiems greitieji testai siūlomi Sveikatos apsaugos ministerijos – tačiau vaikų tikrinti niekas neketino, tuo labiau be tėvų sutikimo.

Susirgus tėvams, vaikus priverstinai izoliuos?

„Facebooke“ netrūksta ir spekuliacijų, kas nutinka vaikams, kurių tėvams diagnozuotas koronavirusas, platinama dar pavasarį Širvintų rajono savivaldybės sudaryta sutartis, rodanti, kad buvo perkamos vaikų priežiūros paslaugos.

Tai sukėlė daug debatų socialiniuose tinkluose, žmonės piktinosi, kad vaikai bus atskirti nuo tėvų prievarta.

„Tai yra labai neraminanti informacija, nes prisidengiant pandemijos situacija atsiranda galimybė naudoti neregėto masto prievartines priemones. Šioje sutartyje kalbama būtent apie PRIEVARTINĮ tėvų izoliavimą ir vaikų ATSKYRIMĄ. Tai nėra savanoriška sutartis, kurioje tėvai PATYS prašytų savivaldybės administracijos suorganizuoti jiems išorinę pagalbą, kol jie pasveiks, nes, pavyzdžiui, jie neturi galimybės tuo metu prašyti pagalbos senelių ar kitų artimųjų. Apie tėvų ar kitų artimųjų dalyvavimą sprendimuose kaip rūpintis vaikais, tėvams (GALIMAI) susirgus COVID-19, sutartyje nėra jokios kalbos“, – rašo sutartį paviešinusi moteris.

Tačiau savivaldybės atstovai, paklausti, kodėl savaivaldybė pirko tokias paslaugas, atkreipė dėmesį, kad jų prireikia tik išskirtiniais atvejais ir tik karantino, kuris baigėsi pavasarį, metu. Be to, abiems tėvams susirgus arba izoliuojantis, dėl laikinos vaiko priežiūros pirmiausiai kreipiamasi į kitus artimuosius.

„Vaiko priežiūros paslaugos [perkamos] tik susiklosčius išskirtinei situacijai: kai vaikas paimamas iš šeimos ar teisėtų atstovų dėl nesaugios aplinkos, pavyzdžiui, smurto, nepriežiūros ir pan., ir kai tėvai ar kiti teisėti vaiko atstovai turi izoliuotis ar būti gydomi dėl COVID-19 infekcijos“, – sakė savivaldybės mero patarėja Aušrinė Miliukaitė-Janovskienė.

Kovo mėnesį Socialinės apsaugos ir darbo ministerija išplatino rekomendacijas visoms savivaldybėms, jose rašoma, kad tokiu atveju, jei vaiko nereikia izoliuoti, tačiau jo tėvai yra saviizoliacijoje, vaiku rūpinasi artimieji. Tik tokiu atveju, jei emociniu ryšiu su vaiku susijusių asmenų nėra, jiems saugią aplinką turi užtikrinti savivaldybė.

Net ir tai nėra savavališkas sprendimas, priešingai, nei kalba internautai: sprendimą paimti vaiką iš šeimos priima Vaiko teisių apsaugos tarnyba. Tuo metu Širvintų rajono savivaldybės atstovai patvirtino, kad tokiomis paslaugomis pasinaudoti net neprireikė.

Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovai, paprašyti pakomentuoti situaciją, atkreipė dėmesį, kad rūpintis, jog vaikai bus atskirti nuo susirgusių arba saviizoliacijoje esančių tėvų, apskritai nėra pagrindo, nes paprastai tėvai ir vaikai yra artimame kontakte, vadinasi, ir izoliuojasi kartu. SAM ir NSVC, komentuodami izoliacijos tvarką, atkreipė dėmesį, kad pagal galiojančią tvarką, užsikrėtęs asmuo turi būti atskirtas nuo nesergančiųjų.

„[Nėra] prievolės izoliuoti COVID-19 liga sergančius tėvus atskirai nuo vaikų. Jeigu sergama sunkesne ligos forma, pacientai guldomi į gydymo įstaigą.

Sergant lengva forma, turėjus sąlytį ar įtariant, kad žmogus serga COVID-19 liga, galima izoliuotis namuose kartu su kitais šeimos nariais, bet atskiruose gerai vėdinamuose kambariuose, apribojus judėjimą namuose ir sumažinus dalijimąsi bendra erdve“, – SAM atsiųstame komentare atkreipiamas dėmesys, kad izoliuotis galima ir su savo šeimos nariais.

Kaukės vaikų nežudo, jiems ir nėra privalomos

Lietuviškuose socialiniuose tinkluose taip pat plinta ne vienas įrašas, esą apsauginės kaukės pavojingos mažamečiams: dalijamasi nuotraukomis, kuriose matomi kaukes dėvintys kūdikiai, platinama istorija, esą Vokietijoje dėl apsinuodjimo anglies dvideginiu ir dėl to, kad buvo su kauke, mirė trylikametė moksleivė.

Tačiau Pasaulio sveikatos organizacija nerekomenduoja nešioti kaukių vaikams iki 5 metų dėl to, kad jie greičiausiai nemokės jų užsidėti tinkamai. Dėl to gali kilti pavojus jų sveikatai, o ir apsauga, kaukę dėvint netinkamai, nebus efektyvi.

Tuo metu Vokietijoje neva mirusios moksleivės istorija – žinomas melas, iš tikrųjų jos mirties priežastis apskritai nėra nustatyta. Vis tik sąmyšį kelia, kaip rašo Vokietijos spauda, naudojasi judėjimai, raginantys nenešioti kaukių, taip pat ir radikalūs politikai, o Lietuvą ši istorija pasiekė per rusiškus socialinius tinklus.

Kaip LRT FAKTAI rašė anksčiau, specialistai ir PSO neigia galimybę apsinuodyti anglies dvideginiu, kai kaukė dėvima per ilgai – ekspertai tikina, kad kaukė sukelia fizinį diskomfortą, tačiau ne pavojų sveikatai.

Apie ką turėtų pagalvoti tėvai pandemijos metu?

Kaip LRT FAKTAI sakė Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovė J. Marcinkutė, pandemijos metu tarnyba ragina tėvus nepanikuoti.

„ [Reikia] pasiruošti galimam kritiniam scenarijui – numatyti, kas galėtų pasirūpinti jų vaikais, kol jie patys būtų gydomi ligoninėje. Šį raginimą norime pakartoti. Svarbu, kad žmonės būtų apgalvoję tokius atvejus, nes kritinėje situacijoje vaikas patirtų papildomą stresą. Svarbu numatyti kas būtų jeigu būtų, reikia pasirūpinti vaiko interesais iš anksto“, – tarnybos atstovė sakė, kad vaikui emociškai saugiausia yra likti savo gyvenamojoje vietoje.

„Turi būti numatyti visi kontaktiniai telefonai, galimas veiksmų planas. Vaikui iš anksto turi būti nustatytas dienos ritmas, kad jis žinotų kur kas yra ir ką kada reikia daryti. Tada krizinėje situacijoje jam būtų lengviau“.

Melagienos

Teiginiai, esą koronaviruso pandemija leis atimti vaikus iš šeimų, juos prievarta skiepyti arba testuoti, nėra teisingi. Specialistai atkreipia dėmesį, kad iki 16 metų už vaiko sveikatą yra atsakingi tėvai arba globėjai. Tuo metu izoliacijos atveju vaikai apgyvendinami savivaldybės paskirtose patalpose tik kraštutiniu atveju, kai nėra kitų šeimos artimųjų, kurie galėtų pasirūpinti vaikais.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt