Lietuvoje

2016.01.12 15:51

Seime surengta iškilminga parlamento gynėjų rikiuotė

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.01.12 15:51

Laisvės gynėjų dienos išvakarėse Seimo rūmuose surengta tradicinė iškilminga parlamento gynėjų rikiuotė. Seimo Kovo 11-osios Akto salėje vyko laisvės gynėjų susitikimas. 

Seimo renginiuose minint 25-ąsias Sausio 13-osios metines nusprendė nedalyvauti pirmasis faktinis Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis, po to, kai Seimas atsisakė jam skirti per šį minėjimą tradiciškai teikiamą Laisvės premiją. V. Landsbergis sako neignoruojantis Sausio 13-osios minėjimo – jis nutarė dalyvauti renginiuose už Seimo ribų.  

1991-mųjų sausį prie Spaudos rūmų, Televizijos bokšto bei Lietuvos radijo ir televizijos buvo nužudyta 14 civilių, daugiau nei 1000 buvo sužaloti. Nors sovietų kariams pavyko užimti Televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, jie neišdrįso pulti tūkstančių žmonių saugomo tuometinės Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pastato.

„Žmonių kviesti nereikėjo, žmones reikėjo sulaikyti, kad jie neitų į vidų, nes norinčių patekti į rūmus ir tapti gynėjais buvo begalybė. Jų būtų galėję būti žymiai daugiau, bet tiesiog fiziškai nebuvo įmanoma turėti daugiau  gynėjų negu tūkstantis žmonių. 

O telkė vien tai, kad buvo pradėti grobti objektai, prasidėjo atvira sovietinė agresija, žmonės pajuto – kada, jeigu ne dabar, kas jeigu ne mes. Tie žmonės atėjo žinodami, kad tik jie gali apginti Lietuvos nepriklausomybę“, – prisiminė buvęs savanorių vadas plk. Jonas Gečas.

„Ko šiandieniniai savanoriai gali pasimokyt iš jūsų – iš tų, kurie buvot prieš 25 metus? Labai aiškaus supratimo, jog valstybė ginama ne tik ginklu. Valstybė ginasi tada, kai visuomenė ją palaiko, kai yra didžiulis žmonių pasitikėjimas savo vadovais savo ateitim, savo valstybės perspektyva. Šiandieniniai savanoriai turi žinoti, jog jų pareiga – įtraukti visą Lietuvos visuomenę į valstybės gynybą, tai ne tik kariuomenės reikalas. Valstybė bus išsaugota tik tada, jei žmonės kausis dėl jų krašto taip, kaip tai darė žmonės 1991 metais sausio mėnesį“, – akcentavo pirmasis Lietuvos krašto apsaugos ministras Audrius Butkevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.