Lietuvoje

2016.01.12 10:10

Radiškio piliakalniui suteikta teisinė apsauga

BNS2016.01.12 10:10

Kultūros vertybių registrą papildė naujas archeologinio paveldo objektas – Radiškio piliakalnis Ukmergės rajone, Vidiškių seniūnijoje.

Apie šį piliakalnį Kultūros paveldo centro archeologams pranešė Lietuvos archeologijos draugija, gavusi žinią iš Radiškio piliakalnį suradusio biologo Dariaus Stončiaus, pranešė Kultūros paveldo departamentas.

„Radiškio piliakalnis išsiskiria tuo, kad jis beveik neturi aiškios aikštelės. Tiksliau, jo aikštelė yra labai smarkiai nuolaidėjanti į Šventosios upės slėnį. Paprastai tai piliakalniams nėra būdinga, dažniausiai jų aikštelės yra lygios arba beveik lygios. Kadangi piliakalnis yra neseniai surastas ir dar netyrinėtas, sunku tiksliai pasakyti, ar tokia Radiškių piliakalnio aikštelė buvo nuo pat pradžių, ar tai yra erozijos pasekmė“, – teigė Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos pirmininkas archeologas Gintautas Zabiela.

Anot jo, toks piliakalnis galėjo būti naudojamas kaip slėptuvė, kadangi ant jo nebūtų patogu nei gyventi, nei gintis.

Kultūros paveldo departamento direktorės Dianos Varnaitės teigimu, sprendimas suteikti piliakalniui teisinę apsaugą reiškia ne tik tai, kad bus rūpinamasi jo apsauga ir tvarkymu.

„Laukiant 2017-ųjų, kuriuos Seimas paskelbė piliakalnių metais, naujo ir savito piliakalnio įrašymą į Kultūros vertybių registrą vertinčiau kaip gražų simbolinį įamžinimo gestą“, – sakė ji.

Apžiūrėję Radiškio piliakalnį, Kultūros paveldo centro archeologai pažymėjo, kad pagal išvaizdą jį galima datuoti I tūkstantmečiu po Kristaus – II tūkstantmečio pradžia.

Ant piliakalnio pylimo aptiktas apie XX amžiaus pradžios medinis nugriuvęs kryžius, jis yra apaugęs medžiais ir sunkiai matomas. Pasak archeologo, kryžiai būdavo statomi ne ant vieno piliakalnio, apie kai kuriuos būdavo išlikusios legendos. Radiškio piliakalnio kryžius, regis, iki šiol nebuvo niekur paminėtas.

D.Stončius Radiškio piliakalnį aptiko praėjusių metų birželio 5 dieną. Vien per 2015 metus D.Stončius aptiko 12 naujų piliakalnių, iš viso jis yra suradęs 22 piliakalnius, kuriuos patvirtino Lietuvos archeologijos draugija, dar apie kelis pateikęs draugijai medžiagą.

Lietuvoje yra apie 1000 piliakalnių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.