Lietuvoje

2020.10.07 14:03

Vyriausybė: paveiktomis šalimis bus laikomos tos, kurių sergamumo rodiklis – 10 proc. didesnis nei Lietuvos

po sprendimo atsiveria keturios populiarios kelionių kryptys; atnaujinta 15.42
LRT.lt2020.10.07 14:03

Vyriausybė trečiadienį apsisprendė, kad į paveiktų šalių sąrašą bus įtraukiamos tos šalys, kurių sergamumo rodiklis per paskutines dvi savaites 10 proc. ir daugiau viršijo Lietuvos sergamumo rodiklį.

„Atsižvelgiant į sparčiai besikeičiančią situaciją Lietuvoje ir pasaulyje, būtina greitai ir lanksčiai reaguoti į naujausią epidemiologinę padėtį. Didėjant sergamumui Lietuvoje, tikslinga į paveiktų šalių sąrašą įtraukti tik tas šalis, kuriose užsikrėtimo koronaviruso infekcija rizika yra didesnė nei Lietuvoje“, – sako vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

Nutarimo projekte į Paveiktų šalių sąrašą įtrauktos tos šalys, kuriose 14 dienų sergamumo rodiklis 10 proc. ir daugiau viršija Lietuvos Respublikos atitinkamą sergamumo rodiklį. Taip pat į sąrašą įtraukiant trečiąsias šalis reikia vertinti ir papildomus epidemiologinius kriterijus (testavimo apimties rodiklį, teigiamų testų rezultatų procentą, informacijos prieinamumą, hospitalizacijos rodiklį).

Atnaujintame Vyriausybės nutarime išplėsta renginių sąvoka – nuo šiol renginiams taip pat priskiriami ir nekomerciniai viešieji renginiai, pvz., miestų šventės, festivaliai ir kt. organizuoti žmonių susibūrimai.

Taip pat nutarime nustatytas privalomas renginių bilietų platinimas arba dalyvių registravimas neatsižvelgiant į žiūrovų (dalyvių) skaičių. Siekiant užtikrinti srautų kontrolę ir kontaktų atsekamumą, numatyta pareiga renginio organizatoriui kontroliuoti žiūrovų patekimą į renginio vietą.

Pastarasis reikalavimas labai svarbus masiniams renginiams, kuriuose neįmanoma prognozuoti dalyvių skaičiaus ir užtikrinti kitų reikalavimų laikymosi.

„Priimti pakeitimai dėl renginių leis geriau užtikrinti pagrindinę infekcijos plitimo prevencijos priemonę – atstumo laikymąsi ir pagrindinę infekcijos valdymo priemonę – kontaktinių asmenų atsekamumą ir jų izoliavimą“, – teigia vidaus reikalų ministrė R. Tamašunienė.

Iki šiol renginiuose iki 300 dalyvių kontaktą turėjusių asmenų atsekti nebuvo įmanoma, tai reiškia, kad neįmanoma nustatyti infekcijos plitimo grandinės ir suvaldyti proceso. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad daugelyje užsienio šalių ribojamas dalyvių skaičius renginiuose ir nustatomos būtinosios sąlygos, o Lietuvoje dalyvių skaičius neribojamas.

„Novaturo“ vadovė: sprendimas vertinamas palankiai, bet jis pavėluotas

Kelionių organizatoriaus „Novaturas“ generalinės direktorės Audronės Keinytės teigimu, toks Vyriausybės sprendimas turizmo sektoriuje vertinamas palankiai, tiesa, pripažįstama, kad politikų reakcija – pavėluota.

„Vidaus reikalų ministerijos inicijuotą pasiūlymą į paveiktų šalių sąrašą įtraukti tas šalis, kurių sergamumo rodiklis yra ne mažiau nei 10 proc. didesnis už Lietuvos, vertiname palankiai, tačiau reikia pripažinti, kad ši reakcija – stipriai pavėluota“, – teigia įmonės vadovė.

Pasak jos, 4 kelionių kryptys, kurios dabar galės atsiverti Lietuvai, netrukus pabaigs vasaros sezoną, todėl turizmo sektorius spės atlikti vos keletą skrydžių.

„Tos šalys, kurios dėl šio sprendimo atsivers lietuviams – Italija, Graikija, Bulgarija, Kipras – netrukus baigs arba jau baigė turizmo sezoną, tad viso labo spėsime įgyvendinti keletą skrydžių. Minėtos kryptys iš esmės kritinės turizmo sektoriaus situacijos nepakeis. Tai, kas iš tiesų šiuo metu, artėjant slidinėjimo sezonui, galėtų pagerinti situaciją, yra koronaviruso sergamumo rodiklių skaidymas regioniniais vienetais“, – tvirtina A. Keinytė.

Pasak „Novaturo“ vadovės, turizmo sektoriaus veiklai vykdyti šiuo metu aktualiausi Prancūzijos, Italijos, Austrijos, Slovakijos, Andoros regionai, kuriuose lietuviai pamėgę leisti savo žiemos atostogas.

„Rodiklių skaidymas valstybių autonominių regionų mastu leistų užtikrinti sąžiningą konkurenciją su kitų Europos sąjungos valstybių, tokių, kaip Vokietija, Lenkija, ar Estija kelionių organizatoriais, nes šiose šalyse jau priimti nutarimai dėl užsakomųjų skrydžių atnaujinimo į epidemiologiškai saugius regionus. Jos įgyvendino Europos Komisijos rekomendacijas ir stipriai išsiveržė į priekį. ES šalys taip pat susitarė dėl kriterijų bendro žemėlapio, kuriame regionai, priklausomai nuo epidemiologinės situacijos, būtų pažymėti skirtingomis spalvomis, o šalys neribotų kelionių į teritorijas, kur virusas nėra smarkai išplitęs“, – teigia „Novaturo“ vadovė.

Anot A. Keinytės, jeigu kitą antradienį šį nutarimą priims Europos Taryba, tikimasi, kad kitų šalių pavyzdžiu paseks ir Lietuva.

„Sunku patikėti, tačiau Lietuvoje vis dar nepatvirtintas naujas trečiųjų šalių sąrašas, kuris leistų skraidinti turistus į šaltuoju sezonu pamėgtus Turkijos bei Egipto kurortus. Tikimės, kad pradėję atverti lietuviams užsienio šalis valdžios atstovai nepamirš ir šių dviejų aspektų“, – sako „Novaturo“ vadovė.

Populiariausi

Seimas

Lietuvoje

2020.11.23 09:05

Čmilytė-Nielsen: Seimo darbe bus daroma pauzė atnaujinta 09.26