Lietuvoje

2020.10.07 11:28

Premjero žmona agituoja balsuoti už Tamašunienę dėl nutiesto kelio, apžvalgininkai įžvelgia net grėsmę nacionaliniam saugumui

Papildyta S. Skvernelio komentaru; atnaujinta 15.22
Jurga Bakaitė, Gytis Pankūnas, LRT.lt, Ramūnas Jakubauskas, Roma Pakėnienė, BNS2020.10.07 11:28

Antradienio vakare „Facebooke“ atsirado uždaros Vilniaus rajono Upės gatvės gyventojų grupės įrašas, kuriame ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio žmona Silvija Kirdonytė-Skvernelė ragina balsuoti už vidaus reikalų ministrę, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos rinkimų sąraše esančią Ritą Tamašunienę. Ministrės dėka kvartalo gyventojai esą džiaugiasi išasfaltuota gatve.

Beržinskas: Skvernelio žmona turi teisę išsakyti savo nuomonę

Premjero atstovas Tomas Beržinskas, paklaustas patvirtinti įrašo tikrumą, LRT.lt sakė negalintis pridurti nieko naujo, nei kad jau yra sakęs žiniasklaidai. Antradienio ryte keliems naujienų portalams jis tvirtino, kad premjero žmona turi teisę išsakyti savo nuomonę, kaip ir kiekvienas kitas pilietis.

„Sveiki visi. Tiesiog pasinaudosiu proga ir paprašysiu, kad vienmandatėje rinkimų apygardoje balsuotumėte už Ritą Tamašunienę. Kodėl tai darau, nes tai yra tas žmogus, kuris nuolat primindavo mūsų kelio problemas Vilniaus raj. savivaldybės darbuotojams. Jos pastangų dėka mes turime šiandien dalį asfalto. Neatlygintina politinė reklama“, – tokią žinutę skelbė S.Kirdonytė-Skvernelė.

Ji taip pat yra ir grupės „Upės slėnis“ administratorė, per pastarąjį mėnesį čia paskelbti 3 įrašai, o grupėje yra 64 nariai.

Tamašunienės atstovai sako, kad keliai – įprastas klausimas

Pačios ministrės R.Tamašunienės atstovai, paklausti, ar pagrįstai premjero žmona išreiškė padėką dėl asfaltuoto kelio ir kaip vertina agitaciją balsuoti, sakė, kad infrastruktūros, kelių klausimai dažnai keliami išrinktiems Seimo nariams.

„R. Tamašunienė, būdama Seimo nare ir išrinkta vienmandatėje apygardoje, nuolat domisi bendruomenių problemomis. Pagrindiniai klausimai, dėl kurių kreipiasi rinkėjai, yra infrastruktūros gerinimas (kelių, šaligatvių, apšvietimo sutvarkymas). Per aštuonerius darbo metus ji ėmėsi aktyvių veiksmų, kad būtų išasfaltuota keliolika kelių ruožų, nes infrastruktūros užtikrinimas gerina ir gyvenimo kokybę“, – atsiųstame atsakyme rašė ministrės atstovė Božena Zaborovska-Zdanovič.

Ekspertas apie premjero žmonos padėką už išasfaltuotą gatvę: skandalas nekiltų, jei Skvernelis būtų nuoširdus

Ji neatsakė, ar R. Tamašunienė prisidėjo prie Upės gatvės asfaltavimo. Praėjusiais metais portalas „15min“ skelbė, kad būtent šiai gatvei, kurioje gyvena premjero šeima, buvo skirti beveik 300 tūkst. eurų, arba beveik visi Vilniaus rajono kelių bei gatvių tiesimui tuo laikotarpiu skirti papildomi pinigai.

Buvęs direkcijos vadovas: Tamašunienė su Kelių direkcija dėl Upės gatvės nebendravo

R. Tamašunienė dėl Upės gatvės, kur gyvena premjeras Saulius Skvernelis, asfaltavimo nebendravo su Lietuvos automobilių kelių direkcija, teigia buvęs jos vadovas Vitalijus Andrejevas.

„Tikrai ne, nes, visų pirma, visi tokie projektai ar paklausimai yra arba raštiška forma, o jeigu susitikimas gyvas, tai tuomet turėtų būti stenograma“, – BNS trečiadienį sakė buvęs direkcijos vadovas.

V. Andrejevo teigimu, su R. Tamašuniene vyko „vienas ar du“ susitikimai, kuriuose buvo kalbama apie kitus projektus.

„Jeigu pažiūrėtume į susitikimus su R. Tamašuniene, tai ten buvo kalbama daugiausia apie Riešės du projektus. Tai tie visi protokolai yra“, – teigė V. Andrejevas.

Jis taip pat teigė, kad apie šiuos projektus buvo kalbama dar iki R. Tamašunienei tampant ministre.

V. Andrejevas iš Kelių direkcijos vadovo pareigų atleistas šių metų liepą po to, kai nesutiko su susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus sprendimu skirti lėšų trims Trakų ir Šalčininkų rajonų keliams asfaltuoti.

J. Narkevičius ne kartą kritikavo V. Andrejevą už prastai panaudojamas Kelių programos ir Europos Sąjungos lėšas, tuo metu pastarasis tikino, kad 2017-2019 metais panaudota netgi daugiau lėšų nei buvo numatyta.

Politologai atkreipia dėmesį, ar tai gali būti ir nacionalinio saugumo klausimas

Į premjero sutuoktinės įrašą „Facebook“ sureagavo ir Vilniaus politikos analizės instituto analitikas Marius Laurinavičius.

„Ir toliau laikausi principo nesivelti į vidaus politines kovas, bet, kai premjero žmona viešai reklamuoja prokremlinės partijos atstovę [...], tai jau nacionalinio saugumo, o ne vidaus kovų reikalas“, – „Facebook“ rašė M. Laurinavičius.

Jo manymu, tokiu įrašu ministro pirmininko žmona patvirtino, kad „bet kas, balsuojantis už S. Skvernelį ir jo partiją, balsuos ir už S. Skvernelio ir jo partijos tolesnį glaudų bendradarbiavimą su atvirai prokremline partija“.

Tuo metu Mykolo Romerio universiteto docentas, politologas Vytautas Dumbliauskas LRT.lt sakė manantis, kad toks S. Kirdonytės-Skvernelės pasisakymas nėra neįprastas, jo teigimu, premjero žmona nėra pirmoji ponia, kuriai tektų didesnė atsakomybė.

„Ji išreiškė savo kaip pilietės poziciją, nori padėkoti. Ji turi savo nuomonę, kuri nebūtinai turi būti suderinta su vyru [...]. Jei taip pasisakytų Skvernelis, valstybės pareigūnas, – jau kitas klausimas“, – sakė V. Dumbliauskas.

Jis priminė, kad gatvių asfaltavimo klausimas Lietuvos politikoje yra seniai žinomas būdas populiarumui pelnyti. „Žmonės dažniausiai balsuoja ne protu, eilinis rinkėjas dažnai neskaito programų“, – teigė V. Dumbliauskas.

Gatvės asfaltavimo skandalas

15min.lt praėjusių metų pabaigoje paskelbė, kad iš Vyriausybės Vilniaus rajono savivaldybei papildomai skirtų 300 tūkst. eurų kelių bei gatvių remontui beveik visa suma panaudota Upės gatvės asfaltavimui, tai yra gatvės, kurioje su šeima gyvena premjeras S. Skvernelis.

Po šios istorijos paviešinimo kilo skandalas, S. Skvernelis sulaukė aršios kritikos iš opozicijos, prabilta apie galimą interpeliaciją susisiekimo ministrui, LLRA-KŠS nariui Jaroslavui Narkevičiui.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija šių metų birželį paskelbė neturinti duomenų, kurie leistų teigti, kad S. Skvernelis galėjo supainioti viešuosius ir privačius interesus, nes Vyriausybės dokumentuose, kuriuose numatytas lėšų skyrimas gatvių remontui, konkreti gatvė nebuvo minima.

S. Skvernelis tvirtino nedarę jokios įtakos Vilniaus rajono savivaldybės sprendimui lėšas skirti Upės gatvei asfaltuoti.

Skvernelis: būtų keista, jei agituotų už konservatorių ar liberalą

Premjeras S. Skvernelis, trečiadienį paklaustas, kaip vertina savo žmonos sprendimą agituoti Seimo rinkimuose už R. Tamašunienę, teigė, kad tai yra jos, kaip privataus asmens, nuomonė.

„Parašė savo nuomonę kaip privatus asmuo. Kiekvienas pilietis tą gali daryti. Būtų labai keista, jei agituotų už kokį nors konservatorių ar liberalą. Tiesiog išreiškė savo nuomonę apie aštuonerius metus dirbančią ne ministrę, o Seimo narę“, – apie įrašą feisbuke kalbėjo ministras pirmininkas.

S. Skvernelis ragino įsiskaityti į tai, ką už ką R. Tamašunienei dėkojo jo sutuoktinė.

„Labai aiškiai parašyta už ką, tai yra už nuolatinį priminimą savivaldybei dėl gyventojų bendruomenėje esančių problemų“, – pažymėjo premjeras.

Ministras pirmininkas, paklaustas, koks buvo R. Tamašunienės vaidmuo Upės g. kelio asfaltavimo istorijoje, tikino, kad jo žmona dėkjo R. Tamašunienei ne kaip ministrei, o kaip Seimo narei.

Galiausiai pats S. Skvernelis paragino Nemenčinės apygardos rinkėjus Seimo rinkimuose palaikyti R. Tamašunienę.

„Aš galiu nuo savęs tik pridėti, jeigu kalbame apie rinkimus, taip, aš irgi labai gerai vertinu Seimo narės darbą ir Nemenčinės apygardos gyventojus kviečiu balsuoti už R. Tamašunienę“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Jo teigimu, „valstiečiai“ trijose apygardose per Seimo rinkimus yra sutarę nekonkuruoti su koalicijos partneriais. Vieną tų apygardų ir yra Nemenčinės, kurioje į Seimą kandidatuoja LLRA-KŠS narė R. Tamašunienė. Ji, pasak S. Skvernelio, yra abiejų partijų remiama kandidatė.

Populiariausi

Aurelijus Veryga

Lietuvoje

2020.11.27 12:02

Dvi žinios iš Verygos: keisis izoliacijos tvarka jau persirgusiems COVID-19 ir nerimas dėl augančio mirčių skaičiaus griežtesnė tvarka gresia ugdymo ir prekybos sektoriams; atnaujinta 13.02

14
Aurelijus Veryga

Lietuvoje

2020.11.27 07:43

Veryga apie tai, kaip sutiksime Kalėdas: esu labai skeptiškas, kad pavyks išsisukti vien rekomendacijomis COVID-19 audinių ūkyje „kelia nerimą“, laukiama veterinarinių išvadų