Lietuvoje

2020.10.07 09:41

Seimo rinkimuose iš anksto balsavo beveik 37 tūkst., arba 1,5 proc., rinkėjų

„Baltosios pirštinės“ gavo 48 pranešimus apie galimus pažeidimus
Milena Andrukaitytė, BNS2020.10.07 09:41

Per pirmas dvi išankstinio balsavimo dienas Seimo rinkimuose savo valią jau pareiškė 36 tūkst. 759 rinkėjai arba 1,52 proc. nuo visų esančių sąrašuose.

Aktyviausiai rinkėjai iš anksto balsavo Kaune Centro-Žaliakalnio (3,96 proc.) ir Kalniečių (2,81 proc.) apygardose, mažiausiai aktyvūs – Vilniaus Panerių-Grigiškių (0,22 proc.) ir Naujosios Vilnios (0,25 proc.) apygardose, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenys.

Palyginti su pernai vykusių prezidento rinkimų pirmuoju turu ir referendumu dėl dvigubos pilietybės, kai išankstinis balsavimas buvo ištęstas dėl referendumo, aktyvumas šiek tiek mažesnis.

2019 metais per pirmąją išankstinio balsavimo dieną prezidento rinkimuose ir referendume aktyvumas buvo 1,85 proc. o iš viso balsavo 44 tūkst. 747 rinkėjai.

Vyriausiosios rinkimų komisijos patvirtintuose rinkėjų sąrašuose yra 2 mln. 449 tūkst. 683 žmonės.

Renkamas 141 parlamentaras: 70 – pagal sąrašus ir 71 – vienmandatėse apygardose.

Išankstinis balsavimas per šiuos Seimo rinkimus vietoje įprastų keturių dienų pailgintas iki keturių ir vyks iki ketvirtadienio vakaro. Balsavimas prasideda 7 val. ir trunka iki 20 valandos.

Rinkėjai valią pareikšti gali bet kurioje išankstinio balsavimo vietoje, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos registracijos.

Rinkėjų prašoma ateiti balsuoti su nosį ir burną dengiančiomis apsaugos priemonėmis, turėti savo rašymo priemonę, nepamiršti asmens dokumento. Neturintiesiems kaukės ar rašiklio, jie bus duodami vietoje.

Taip pat įrengta daugiau išankstinio balsavimo vietų, tačiau dalyje savivaldybių negalima balsuoti pačiame savivaldybės pastate, kaip būdavo anksčiau.

Iš trijų didžiausių miestų tik Vilniuje išankstinis balsavimas vyksta ir savivaldybės pastate, tuo metu Kaune ir Klaipėdoje rinkėjai kviečiami balsuoti kitur.

„Baltosios pirštinės“: per dvi pirmąsias išankstinio balsavimo dienas – 48 pranešimai apie galimus rinkimų teisės pažeidimus

Per pirmąsias dvi išankstinio balsavimo savivaldybėse dienas visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ gavo 48 pranešimus apie galimus rinkimų teisės pažeidimus. Dauguma jų yra susiję su politinės reklamos skleidimu ir rinkimų komisijų darbu, tačiau abi dienas užregistruota po kelis pranešimus dėl galimo rinkėjų papirkimo.

Iš viso per Seimo rinkimų kampanijos laikotarpį „Baltosios pirštinės“ gavo 16 pranešimų dėl galimo rinkėjų papirkimo. Du atvejai perduoti Vyriausiajai rinkimų komisijai, du – Lietuvos policijai. Pusė pranešimų yra be įrodymų arba pateikiama informacija apie ketinimus papirkti rinkėjus sekmadienį. Tokių pranešimų informacija taip pat yra svarbi ir padeda planuoti lokacijas stebėtojų darbui.

Pusė pranešimų apie galimus balsavimo pažeidimus yra nepagrįsti ir parodo visuomenės švietimo bei informavimo stoką, teigiama „Baltųjų pirštinių“ pranešime. Svarbu visiems žinoti, kad išankstinio balsavimo metu balsadėžės nėra privalomos, tad rinkėjams nereikia jaudintis dėl savo balso, jei vokas yra įdedamas į dėžę šalia rinkimų komisijos narių. Taip pat reikalinga priminti, kad balsavimo kabinose draudžiama fotografuoti, komisijos nariai turi papasakoti visą instrukciją, kaip balsuoti su vokais.

Trečiadienį prasideda balsavimas specialiuose punktuose – sveikatos priežiūros, įkalinimo, socialinės globos ir kitose įstaigose, kur dažniausiai balsuoja pažeidžiami rinkėjai. Atsižvelgiant į organizacijos duomenis, specialiuose punktuose dažniausiai būna neužtikrinamas balsavimo slaptumas, rinkimų komisijų nariai skubina rinkėjus arba už juos užklijuoja balsavimo vokus, kas yra draudžiama. Balsavimą specialiuose punktuose ketina stebėti keli šimtai „Baltųjų pirštinių“ stebėtojų.

Pastebėjus galimus rinkimų pažeidimus, juos reikia fiksuoti ir galima pranešti per tinklalapį baltosiospirstines.lt.

Populiariausi

Tragiškas gaisras Anykščių rajone
5

Lietuvoje

2021.04.14 10:38

Anykščių meras apie keturias gyvybes nusinešusį gaisrą: pirmasis sureagavo 17-metis sūnus, jis bandė gelbėti vaikus

netrukus šeimai bus suteiktas kitas socialinis būstas; atnaujinta 13.05
5
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.04.14 12:57

Karantiną Vyriausybei siūloma pratęsti iki vasaros pradžios

daugiau laisvės – persirgusiems ir pasiskiepijusiems nuo COVID-19; atnaujinta 14.59
Skiepijimas nuo COVID-19 Marijampolėje
6

Lietuvoje

2021.04.14 14:25

Vyriausybė siūlo abiturientus susigrąžinti į mokyklas nuo gegužės, svarstomas naujas testavimo būdas darželiuose

nuo balandžio 26 dienos pradinukai blogesnės padėties savivaldybėse testuosis, atnaujinta 15.54
6
Arūnas Dulkys

Lietuvoje

2021.04.14 16:18

Dulkys: skiepijimas „Johnson & Johnson“ vakcina kol kas nebus pradėtas

pavėlinus vakcinavimą „Pfizer“ vakcina, iki liepos pavyktų paskiepyti 1,5 mln. žmonių; atnaujinta 17.22