Lietuvoje

2016.01.11 10:56

Kauno apygardos teismas prokurorui vėl grąžino genocido bylą

BNS2016.01.11 10:56

Kauno apygardos teismas penktadienį nusprendė antrą kartą prokurorui grąžinti vieną iš partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago nužudymo bylų.

Byla prokurorui grąžinta nesant duomenų apie tai, ar kaltinamasis šioje byloje Stasys Šimkus yra gyvas. Devyniasdešimtmetis vyras yra Baltarusijos pilietis, ten jam siunčiami ir šaukimai į teismą. Vietos teisėsauga su Lietuva nebendradarbiauja, o kaltinamasis šaukimų neatsiima.

Kaip BNS informavo teismo atstovė Gintarė Veželytė, teismas nustatė pusės metų terminą baudžiamojo proceso pažeidimams pašalinti.

Prokuroras Tomas Stelionis neatmeta galimybės šį teismo sprendimą skųsti Apeliaciniam teismui. Tai jau antras kartas kai šią bylą nusprendžiama grąžinti.

Byloje yra Valstybės saugumo departamento pažyma, kurioje teigiama, kad kaltinamojo sūnus informavo S.Šimkų  esant mirusiu. Nepatvirtintais duomenimis, kaltinamasis galėjo būti nušautas Baltarusijoje. Kitais duomenimis, jis yra palaidotas Karaliaučiuje.

Tačiau pasak prokuroro, Baltarusija į Lietuvos teisėsaugos prašymus informuoti apie S.Šimkų atsako, jog duomenų apie jo mirtį neturima.

S.Šimkus  kaltinamas padėjimu atliekant   genocido  veiksmus. Būdamas SSRS represinės struktūros operatyviniu įgaliotiniu, 1956 metais dalyvavo A.Ramanausko-Vanago ir jo žmonos Birutės Mažeikaitės sulaikymo operacijoje, po kurios A.Ramanauskas buvo įkalintas KGB kalėjime Vilniuje.

Maždaug metus žiauriai fiziškai ir psichologiškai kankintas Lietuvos laisvės kovotojas 1957 metų rugsėjo 24–25 dienomis Lietuvos SSR Aukščiausiojo   Teismo  nuosprendžiu nuteistas mirties bausme. Nuosprendis įvykdytas tų pačių metų lapkričio 29 dieną Vilniuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.