Lietuvoje

2016.01.11 09:16

Varėna pagerbė laisvės gynėjus

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.01.11 09:16

Sausio įvykių liudininkai ir krašto laisvės gynėjai sekmadienį pagerbti Varėnoje. Jiems įteiktos padėkos ir medaliai.

Sausio įvykiuose prieš 25 metus dalyvavo šimtai Varėnos krašto žmonių. Šauliai, Krašto apsaugos ir milicijos pareigūna. Apie 100-as žmonių pasikeisdami budėjo parlamento rūmuose ir buvo pasirengę gintis nuo okupantų. Kiti – budėjo prie laužų, gynėjams gamino maistą.

„Gaila, kad išlikę sąrašai tik tų žmonių, kurie buvo pačioje Aukščiausioje taryboje, o tie, kurie buvo prie laužų, ne. Kaip tik naktį iš sauso 12 d. į 13 d. buvo Varėnos budėjimo diena. Mūsų buvo 5 autobusai atvažiavę“, – pasakoja laisvės gynėja Seimo narys Gediminas Jakavonis.

Varėnos rajono meras laisvės gynėjas Algis Kašėta prisimena nuo sausio 11 d. Kartu su šauliu būriu budėjęs parlamente. „Davėme pirmą priesaiką po įvykių prie Spaudos rūmų. Daug varėniškių buvo. Kas labiausiai išliko? Labiausiai išliko vienybės jausmas, ne baimės, bet vilties, po to sielvarto, netekčių ir tikėjimo kad laimėsime“, – teigia meras.

Vienybės jausmą prisimena ir kitas laisvės gynėjas Gintautas Miškinis. „Aš buvau ką tik grįžęs iš tarybinės armijos. Buvo jaučiamas stiprus vienybės jausmas. Jautėsi palaikymas iš tų žmonių, kurie yra gatvėje,nes vienu metu buvome užsibarikadavę Aukščiausioje taryboje. Vienintelis ryšys su kitais – virvutė, nuleista per langą ir lauknešėlis iš atėjusių žmonių. Tas jausmas buvo nepakartojams. Būna akimirkų, kurias prisimeni iki detalių“, – sako G. Miškinis.

Kasmet laisvės gynėjų gretos retėja, todėl varėniškiai stengiasi kuo dažniau susitikti. Minint sausio įvykių 25-metį laisvės gynėjams šiandien įteikti padėkos ir laisvės medaliai.

„Laisvės troškimas buvo nuo vaikystės ir aš džiaugiuosi, kad iškovojome tą laisvę“, – tikina laisvės gynėjas Rimantas Ramaška.

Kitas Varėnos krašto laisvės gynėjų ir sausio įvykių liudininkų susitikimas – Vilniuje, prie Seimo rūmų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.