Naujienų srautas

Lietuvoje2016.01.11 08:23

Sausio 10-oji prieš 25 metus

Istorikai sako, kad  sausio įvykiai parodė Lietuvos okupantų baimę prarasti savo įtaką. Nors Michailas Gorbačiovas, pradėdamas „perestroiką“, Sovietų Sąjungos sugriauti neketino, bet 1991-ųjų sausio įvykiai Lietuvoje buvo vieni paskutinių tos sistemos pasispardymų.

Sausio 10-oji prieš 25-erius metus prasideda streiku. Jį 10 val. ryto pradeda Vilniaus oro uostas. Nors Aukščiausioji Taryba Vyriausybės nutarimą dėl kainų padidinimo ir sustabdo, streikuoja keletas Maskvai pavaldžių įmonių. Tampa aišku, kad tai gerai suplanuotos politinės akcijos pradžia.

Vilniuje spaudos konferenciją surengia Lietuvos komunistų partijos Centro komiteto pirmasisi sekretorius Mykolas Burokevičius ir antrasis sekretorius Vladislovas Švedas, kurie aiškino, kad tai kas vyksta Lietuvoje – yra netikusios valdžios politikos išdava.

Sovietų Sąjungos prezidentas M. Gorbačiovas neegzistuojančiai Lietuvos SSRS Aukščiausiajai Tarybai atsiunčia ultimatumą, kuriame reikalauja nedelsiant atkurti sovietinės Konstitucijos galiojimą.

„Sąjungos prezidentas reikalauja, kad Lietuvos respublikos Aukščiausioji Taryba tučtuojau pripažintų veikiančia Lietuvoje jo šalies, SSRS Konstituciją. Tuo būdu iš Lietuvos respublikos Aukščiausiosios Tarybos  ultimatumu reikalaujama nutarimo teisiškai įstoti į SSRS arba legalizuoti 1940 metais įvykdytą okupaciją ir agresiją. Lyg pamiršus, kad antrasis SSRS liaudies deputatų suvažiavimas pasmerkė tuometinę SSRS ultimatumų ir tarptautinių sutarčių laužymo politiką“, - pasakoja Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landbergis.

Jam antrina Aukščiausiosios Tartybos-Atkuriamojo Seimo pirmininko pavaduotojas Kazimieras Motieka. „Yra TSRS Prezidento kreipimasis, man atrodo, kad jūs girdėjote Aukščiausios Tarybos pirmininko Vytauto Landsbergio interviu ir aš noriu pasakyti tiktai tiek, kad su jūsų pagalba, su mūsų žmonių tvirtu nusisitatymu jokios šalies konstitucija mūsų brangioj Lietuvoj niekada neveiks“, - teigia K. Motieka.

Tuo metu sovietų armija tęsia savo agresiją – naudodami ginklus kariškiai užgrobia  Krašto apsaugos departamentą. Naktį kovinės mašinos apsupa geležinkelio dispečerinę, Vilniuje ir šalia jo sustabdomi 35 traukiniai su 30 000 keleivių. Vilniečiai neša keleiviams valgyti, gerti, aiškintis padėtį atvyksta Vilniaus meras.

Tuo metu diena nepriklausomybės aikštėje atrodo kaip praėjusių metų pavasarį kai buvo skelbiama Lietuvos nepriklausomybė. Į Aukščiausiosios Tarybos pirmininko kvietimą ateiti prie parlamento rūmų atsiliepia visa Lietuva, Sąjūdžio Taryba sudaro sąrašus kokių Lietuvos miestų žmonės budės prie Aukščiausios Tarybos artimiausiomis dienomis. Medikai parlamento rūsyje įkuria karo ligoninę. Iš anksto ruošiamasi puolimui, jeigu būtų žuvusiųjųj ar sužeistų.

Sausio 10-ąją Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teikimu pristatytas naujasisi Ministras Pirmininkas Albertas Šimėnas. Šias pareigas jis ėjo vos tris dienas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi