Lietuvoje

2020.10.06 14:16

Požėla: Lietuvos policija dronų pirkime nedalyvavo, pinigai Baltarusijai pervesti iki prezidento rinkimų

atnaujinta 15.11
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.10.06 14:16

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, reaguodamas į pasirodžiusią informaciją apie dronų perdavimą Baltarusijai, pabrėžė, kad Lietuvos policija, dalyvaudama bendrame projekte su Baltarusija, tik pervedė Europos Komisijos (EK) pinigus šiai šaliai ir tai, pasak jo, buvo padaryta iki prezidento rinkimų Baltarusijoje. Pasak R. Požėlos, Baltarusijos pusė už gautus pinigus pati pirko dronus ir kitas priemones.

Kaip antradienį žurnalistams pasakojo R. Požėla, projekto „Naujosios kriminalistinės technologijos įvykio vietos tyrimams ir viešajam saugumui užtikrinti“ vertė yra apie 850 tūkst. eurų. Pasak policijos vadovo, apie 52 proc. šių lėšų priklauso Baltarusijai, o Lietuva – 48 proc.

R. Požėla pakartojo anksčiau išpaltintą informaciją, kad EK šių metų balandį Lietuvos Finansų ministerijai pervedė tam tikrą dalį pinigų, reikalingų projekto įgyvendinimui. Vėliau ministerija minėtus pinigus pervedė Lietuvos policijai, kaip projekto šaliai, o Lietuvos policija, vykdydami sutarties įsipareigojimus, tam tikrą pinigų sumą pervedė Baltarusijos institucijoms.

„Šioje vietoje Lietuvos policijos misija buvo baigta. Mūsų turimais duomenimis, už pervestus pinigus Baltarusijos pusė įsigijo 15 dronų tam tarpe, nes kitos lėšos buvo panaudotos ir kitoms reikmėms, kitiems įsigijimams. Kiek žinoma, šitie dronai naudojami, jų paskirtis yra įvykio vietos apžiūra, tai yra įvykio vietos, kuri yra didelėje teritorijoje“, – aiškino R. Požėla.

„Lietuvos policijos jokių įsigijimų Baltarusijos pusėje nedarė, o tiesiog įgyvendino savo sutartinius įsipareigojimus ir tie sutartiniai finansiniai įsipareigojimai buvo įgyvendinti iki rinkimų Baltarusijoje, tai yra iki rugpjūčio 9 dienos“, – pridūrė jis.

R. Požėla kartojo, kad Baltarusija už gautus pinigus pati įsigijo dronus, kitas priemones, o pirkimus prižiūrėjo „europinės institucijos“. Jo teigimu, Baltarusijos pusė už gautus pinigus taip pat įsigijo nešiojamuosius kompiuterius, o Lietuvos policija – 3D skenerius, automobilį „Volkswagen Multivan“.

Anot R. Požėlos, Lietuva dalyvauja dar dvejuose panašaus pobūdžio projektuose su Baltarusija. Tiesa, pasak policijos generalinio komisaro, dėl šių projektų savo nuomonę turės pareikšti EK

„Laukiame Europos Komisijos pasisakymo ir verdikto“, – teigė R. Požėla.

Be to, anot jo, be šių Lietuva dalyvauja ir keliose kituose projektuose, susijusiuose su Baltarusija. Vienas jų susijęs su patalpų statyba Lietuvoje, o kitas – su Kriminalistinių tyrimų centro funkcijomis. Pasak R. Požėlos, ir šių projektų likimas nėra iki galo aiškus, mat laukiama EK nuomonės apie juos.

„Anuose projektuose kažkokie aktyvūs veiksmai su Baltarusijos puse nėra vykdomi“, – tvirtino R. Požėla.

Po prezidento rinkimų visi mokėjimai sustabdyti

Vidaus reikalų viceministras Tautvydas Tamulevičius žurnalistams antradienį pranešė, kad Vidaus reikalų ministerija iš karto po Baltarusijos prezidento rinkimų, kurių rezultatų Lietuva nepripažįsta, sustabdė visus mokėjimus, pagal numatytus projektus, Baltarusijos pusei.

„Mes iš karto pro prezidento rinkimų sustabdėme visus mokėjimus. Ir jų papildomų, naujų, visa tai, kas dabar turėjo vykti, tai viskas yra sustabdyta“, – dėstė T. Tamulevičius.

Jis teigė, kad Lietuva minimame projekte nėra vienintelis „veikiantis žaidėjas“, mat jame dalyvauja ir Baltarusija, ir kitos valstybės, ir Europos Komisija.

„Visa tai, kas nuo mūsų priklauso, yra padaryti – iškelti klausimai, ar ši programa gali veikti tokia apimtimi, kaip veikia“, – dėstė vidaus reikalų viceministras.

Pasak T. Tamulevičiaus, Lietuva veikiausiai viso projekto sustabdyti negali, gali tik sustabdyti savo veiksmus, operacijas. Dėl to, anot jo, buvo kreiptasi į Europos Komisija, kad ši apsvarstytų, ar tokio pobūdžio pirkimuose, programose gali dalyvauti Baltarusija.

Pasak viceministro, Lietuva kartu su Baltarusija ar jos institucijomis, įstaigomis dalyvauja apie 80 kitų projektų.

„Projektų mes turime daug. Apie 80 projektų turime Lietuvoje, kur dalyvauja pačios įvairiausios institucija, tai yra ir muziejai, ir savivaldybės, ir savivaldybių įtaigos“, – teigė T. Tamulevičius.

Jis patikslino, kad daugiausiai Lietuva su Baltarusija bendradarbiauja įvairiuose projektuose savivaldybių lygmeniu.

Opozicija baiminasi, kad dronai bus panaudoti prieš protestuotojus

LRT.lt portalo partneris „EUobserver“ skelbia, kad Baltarusijos Valstybės teisminių tyrimų komitetui perduoti 15 dronų, kurie gali būti panaudojami prieš taikius protestuojus. „EUobserver“ informuoja, kad dronai Baltarusijos teisėsaugai perduoti rugsėjo 16 dieną, kuomet šalį jau daugiau kaip mėnesį krėtė dešimtis tūkstančių žmonių sutraukiantys protestai, o teisėsauga juos malšino smurtinėmis priemonėmis. Nors skelbta, kad dronus Baltarusijai perdavė Lietuvos policija, ši teigė to nedariusi, o tik pervedusi EK pinigus Baltarusijai, už kuriuos ir buvo įsigyti dronai ir kitos priemonės.

Europos Sąjungos Užsienio reikalų tarnyba informavo, kad dronai gali būti naudojami sienos apsaugai, kaip pagalba gamtos kataklizmų ir katastrofų metu, jais gali būti tiriamos nusikaltimų vietos, eismo įvykiai, ieškoma miškuose pasiklydusių žmonių.

Baltarusijos opozicijos atstovai baiminasi, kad dronai gali būti naudojami protestuose dalyvaujančių asmenų tapatybei nustatyti ir protestams išvaikyti. Europos Sąjungos atstovai teigia, kad dronai tokios įrangos neturi.

Baltarusijoje jau beveik du mėnesius vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas Aliaksandras Lukašenka. Baltarusijos opozicija ir Vakarų demokratijos šalys šiuos rinkimus vadina suklastotais.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI