Lietuvoje

2020.10.06 07:50

Besiruošiant balsavimui namuose, komisijų nariai stveriasi už galvų: galime tapti viruso platintojais

Gytis Pankūnas, LRT.lt, LRT RADIJAS2020.10.06 07:50

Besiruošiant balsavimui namuose Seimo rinkimuose, kuomet bus lankomi ir koronavirusu sergantys, saviizoliacijoje esantys asmenys, rinkimų komisijų nariai neslepia bijantys, kad dėl nepakankamo apsaugos priemonių kiekio bei paviršutiniškų mokymų, gali tapti infekcijos platintojais. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovė Laura Matjošaitytė ramina, tvirtindama, kad darbuotojus papildomos apsaugos priemonės pasieks laiku, visi bus jomis aprūpinti.

Spalio 9-10 dienomis vyks balsavimas namuose Seimo rinkimuose. Numatyta, kad asmenys, esantys saviizoliacijoje, galės balsuoti namuose – pas juos į izoliacijos vietą atvyks rinkimų komisijų nariai, komisijų darbuotojai. Tokiu būdu, kaip skelbė VRK, bus užtikrinta teisė išreikšti savo valią rinkimuose ir asmenims, kurie per rinkimus atsidūrė saviizoliacijoje dėl susirgimo koronavirusu ar kontakto su sergančiuoju koronavirusu, ar dėl kitų priežasčių.

Tiesa, artėjant balsavimo namuose laikui, rinkimų komisijų nariai neslepia nerimo dėl pasiruošimo šiam procesui. LRT.lt kalbinta prisistatyti nepanorusi vienos apylinkės rinkimų komisijos narė (vardas, pavardė ir pareigos redakcijai žinomos) tvirtino, kad kol kas jos apylinkės komisijoje gautas tik vienas apsauginių drabužių, kuriuos turės dėvėti pas koronavirusu sergantį rinkėją einantis darbuotojas, komplektas.

„Kol kas gavome vieną pilną aprangos komplektą vaikščiojimui po namus, į kurį be kaukės įeina akiniai, kombinezonas, antbačiai, pirštinės. Gavome vieną komplektą dviem žmonėms. Einame dviese pas žmones, nes turime užtikrinti objektyvumą, užtikrinti, kad balsuojančiam rinkėjui nebuvo padaryta įtaka“, – aiškino rinkimų komisijos narė.

Ji tvirtino, kad, kaip numatyta instrukcijose, apsauginiai drabužiai po vieno vizito pas COVID-19 sergantį rinkėją turi būti utilizuojami. Pašnekovė baiminasi, kad, jei pritruks apsauginių drabužių, esantys bus naudojami ne vieną kartą ir tokiu būdu kils pavojus, kad rinkimų komisijų nariai, komisijų darbuotojai gali tapti viruso platintojais.

Tiesa, pasak rinkimų komisijos narės, VRK organizavo nuotolinius mokymus, kaip reikia apsirengti, dėvėti apsauginius drabužius, prieš vykstant į koronaviruso sergančio rinkėjo namus, tačiau, moters teigimu, ne visi komisijų nariai, darbuotojai mokymus stebėjo, net ne visi gavo kvietimus į mokymus. O ir patys mokymai, pasak rinkimų komisijos narės, tebuvo tik bendro pobūdžio, tad, kaip spėja ji, tikėtina, kad apsaugos priemonės, jei jų pakaks, ne visada gali būti naudojamos taip, kaip reikia.

LRT RADIJUI Raseinių-Kėdainių apygardos rinkimų komisijos pirmininkė antradienį taip pat teigė, kad tragiškai trūksta pilnos apsaugos priemonių komisijos nariams, kurie vyktų pas norinčius balsuoti izoliacijoje.

Anot Raseinių-Kėdainių rinkimų komisijos pirmininkės Nijolės Juknienės, papildomai prašyta 100 pilnos apsaugos priemonių komplektų, kurie būtini einant pas izoliacijoje esančius rinkėjus, tačiau gauta dešimt kartų mažiau – tik 10. Iš viso turimi 43 komplektai.

„Tragiškai trūksta pilnos apsaugos priemonių. <...> Raseinių rajonui tų priemonių yra per mažai“, – apgailestauja ji, pridurdama, kad per 30 asmenų, esančių izoliacijoje, pareiškė norą balsuoti.

Sąlygos balsuoti bus sudaromos ir Blinstrubiškių socialinės globos namuose, kur koronavirusas nustatytas 40-iai gyventojų.

Iš viso apygarda turi 43 aprangos, reikalingos vykstant pas sergančiuosius koronavirusu, komplektus.

Ji tikisi, kad apsaugos priemonių papildymo apygarda sulauks iki balsavimo namuose, vyksiančio spalio 9 ir 10 dienomis, pradžios.

Bijo tapsiantys užkrato nešiotojais

LRT.lt kalbinta rinkimų komisijos narė aiškino bijanti, kad komisijų nariai gali tapi koronaviruso nešiotojais, mat, anot jos, tikėtina, kad ir tie, kurie lankysis pas koronavirusu sergančius rinkėjus, dirbs ir pačios rinkimų dienos, tai yra sekmadienį, metu.

„Bijau, kad gali taip, kad žmonės neatsakingai į tai pažiūrės ir už kelių dienų eis dirbti į apylinkes, priiminės žmones rinkimų dieną. Šie komisijų nariai juk jau bus turėję tam tikrą salytį su sergančiaisiais“, – aiškino moteris.

Jai pritarė ir kitas LRT.lt kalbintas prisistatyti nepanoręs vienos apylinkės rinkimų komisijos narys (vardas, pavardė ir pareigos redakcijai žinomi).

„Bijau, kad gali kilti chaosas, nes mes, jei neužteks apsauginių drabužių, tapsime viruso platintojais. Po to, kai aplankysime esančius saviizoliacijoje, teks eiti dirbti į apygardas, į apylinkes pačią rinkimų dieną. Negaliu būti garantuotas, kad „neatsinešiu“ to viruso su savimi ir „neapdovanosiu“ juo masės žmonių, kuriuos aptarnausiu“, – aiškino vyras.

Rinkimų komisijos narė taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad komisijų nariai balsavimo namuose dienomis tuo pačiu metu lankys ir sergančius koronavirusu rinkėjus, ir vyresnio amžiaus ar neįgalius rinkėjus. Dėl tokios tvarkos, pasak pašnekovės, rizikos grupei priklausantiems asmenims (pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonėms, balsuojantiems namuose) gali iškilti dar didesnis pavojus užsikrėsti COVID-19.

„Pavyzdžiui, mano komisijoje dirba aštuoni žmonės. Turime nemažai senukų, neįgaliųjų, pas kuriuos mums teks nueiti. Tuo pačiu metu turėsime eiti ir pas koronavirusu sergančius, izoliacijoje esančius. Eiti pas balsuojančius į namus užtrunka, tai nėra penkių minučių reikalas, nes turime padėti pildyti dokumentus, viską paaiškinti, o dar pridėkime persirenginėjimus, nes juk eisime pas sergančius arba galimai sergančius virusu, tai nežinau, kaip visur spėti, kaip išvengti galimo pavojaus dėl viruso platinimo“, – komentavo rinkimų komisijos narė.

Be to, LRT.lt kalbinti rinkimų komisijų nariai neslėpė abejojantys, ar jie su kolegomis spės aplankyti visus saviizoliacijoje panorusius balsuoti rinkėjus, jei bent pusė pareikš norą balsuoti.

Spalio 5 d. duomenimis, saviizoliacijoje dėl koronaviruso yra daugiau negu 28 tūkst. žmonių Lietuvoje, vos 230 iš jų pareiškė norą balsuoti Seimo rinkimuose.

Iš VRK narės lūpų – kritika balsavimo saviizoliacijoje sistemai

VRK narė Gitana Matievukienė, LRT.lt paklausta, kodėl žmonės, esantys saviizoliacijoje, pasyviai registruojasi, tvirtino, kad tam įtakos gali turėti keli veiksniai.

„Manau, kad trūksta informacijos. Aišku, dalis žmonių nėra tikri dėl savo izoliacijos laiko, jie galbūt galvoja, kad sekmadienį baigsis jų saviizoliacijos terminas. [...] Balsavimo saviizoliacijoje tvarka atsirado tik rugsėjo 25 dieną. Taip, ši tvarka atsirado gana vėlai. Komisijoje kėlėme šį klausimą anksčiau, bet atsakymų nebuvo“, – dėstė G. Matiekuvienė.

VRK narė neslėpė turinti kritikos ir pačiai saviizoliacijoje esančių asmenų registravimo balsavimui tvarkai. Anot G. Matiekuvienės, informacija tarp institucijų bus tikrinama ilgai, tad ir laiko balsavimui gali likti nedaug.

„Žmogus rašo prašymą VRK, VRK tikrina informaciją Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre (NVSC – LRT.lt), ar žmogus tikrai yra saviizoliacijoje, tada NVSC duoda atsakymą VRK, o VRK atiduoda atsakymą apylinkių komisijoms, kurių nariai turi eiti pas tuos žmones. Tad informacijos grandinė tikrai yra ilga, sugaištama pakankamai daug laiko“, – dėstė VRK narė.

Jos teigimu, sunku pasakyti, ar visi izoliacijoje esantys asmenys spės išreikšti savo valią rinkimusoe.

„Buvo rekomendacijos apygardoms sudaryti mobilias grupes iš aštuonių žmonių, kurie eis tik pas asmenis, esančius saviizoliacijoje. Namuose užsiregistravusių balsuoti nėra nei daug daugiau, nei daug mažiau.

Man sunku įvertinti, kaip žmonės suspės. Turbūt bus aiškiau, kai bus tie galutiniai rinkėjų sąrašai. Šiandien norinčių balsuoti saviizoliacijoje yra tik 230. Jei šis skaičius tolygiai augs, tai komisijų nariai susitvarkys. Bet, jei šis skaičius išaugs staigiai, tada jau visko gali būti. Juo labiau, kad yra įsipareigojimas, kad prašymus balsuoti saviizoliacijoje mes priimsime ir paskutinę dieną, tai yra šeštadienį“, – kalbėjo VRK narė.

Komisijos pirmininkė: papildomomis apsaugos priemonėmis rūpinamasi

LRT.lt kalbinta VRK pirmininkė L. Matjošaitytė teigė, kad VRK kreipėsi į apygardų rinkimų komisijas su užklausomis dėl paplidomų asmens apsaugos priemonių. Jos teigimu, situacija dėl papildomų poreikių apsaugos priemonėmis keičiasi kasdien, tad sunku pasakyti, koks trūkumas šių priemonių šiuo metu gali būti fiksuojamas.

Vis dėlto, kaip žadėjo L. Matjošaitytė, bendradarbiaujant su Sveikatos apsaugos ministerija, apsauginiai drabužiai rinkimų komisijų narius, kurie eis pas koronaviruso sergančius rinkėjus, turėtų pasiekti laiku.

„Situacija keičiasi kviekvieną dieną. Paprašėme pateikti papildomus poreikius, jau ir šiandien turime priimtus operacijų vadovo sprendimus, kuriais rinkimų komisijoms papildomos apsaugos priemonės yra skiriamos“, – tikino L. Matjošaitytė.

Ji priminė, kad rinkimų komisijų narių, eidami pas koronavirusu sergantį rinkėją, dėvės maksimalią apsaugą garantuojančius drabužius, o eidami, pavyzdžiui, pas namuose balsuojantį rinkėją, kuris grįžo iš užsienio, dėvės kaukę ir pirštines.

„Atvykstama pas COVID-19 sergantį rinkėją, komisijos nariai apsirengia visu tuo rūbų komplektu, kuriuo priklauso apsirengti, pagal operacijų vadovo sprendimą, nuvyksta pas rinkėją, paskambina į duris, duoda balsavimo dokumentus, laikosi saugaus atstumo ir rinkėjas, ir rinkimų komisijų nariai.

Rinkėjas privalo dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones. Paduodami dokumentai, biuletenis užpildomas, atiduodamas užklijuotas vokas rinkimų komisijų nariams. Baigiasi balsavimas, uždaromos durys, komisijų nariai dezinfekuoja rankas, nusirengia visą kostiumą, jį sudeda į vienkartinį maišelį ir tada tie panaudoti kostiumai pristatomi į įstaigas, kuriose jie utilizuojami kaip medicininės atliekos“, – balsavimo namuose procesą apibūdino VRK pirmininkė.

Ji teigė, kad VRK yra priimtas sprendimas, jog rinkimų apylinkių komisijose bus suformuotos mobilios komandos, kurias sudarys 8 rinkimų komisijų nariai. Pasak L. Matjošaitytės, šios komandos lankys COVID-19 sergančius rinkėjus namuose, kad šie išreikštų savo valią rinkimuose. Tiesa, VRK vadovė neatmetė galimybės, kad tiems patiems rinkimų komisijų nariams gali tekti dirbti ir pačią Seimo rinkimų dieną, tai yra sekmadienį.

„Kad jie dirbtų ir rinkimų dieną, tai galėtų būti nebent išimtiniai atvejai. Gali būti taip, kad dirbs ir rinkimų dieną, jeigu reikės. Bus (rinkimų komisijų nariams – LRT.lt) atliekami testai, ta galimybė bus sudaryta“, – kalbėjo L. Matjošaitytė.

Kodėl matomas pasyvumas? Svarstė, jog izoliuotieji bijo

L. Matjošaitytė teigė neturinti tikslaus atsakymo, kodėl saviizoliacijoje esantys rinkėjai balsavimui namuose registruojasi pasyviai. VRK pirmininkė tvirtino, kad komisija esą stengėsi informaciją apie galimybę balsuoti saviizoliacijoje paskleisti įvairiomis formomis.

„Galbūt dalis rinkėjų nenori pasinaudoti teise balsuoti. Kiti atsakingai vertina, kad, jeigu jie serga COVID-19, galbūt nenori turėti absoliučiai jokio kontakto su kitais asmenimis“, – kalbėjo L. Matjošaitytė.

Ji ragino atkreipti dėmesį į tai, kad dalis saviizoliacijoje esančių asmenų tiesiog neturi teisės balsuoti (nepilnamečiai, užsieniečiai). L. Matjošaitytė svarstė, kad dalis izoliuotų rinkėjų tiesiog bijo atskleisti, kad serga koronavirusu arba baiminasi, jog rinkimų komisijų nariai gali „nešioti“ virusą.

„Galbūt galime sakyti, kad kažkam trūksta informacijos, kažkam galbūt jos yra per daug, kažkas nežino, ar gali balsuoti namuose, ar ne, gal kažkas baiminasi kontakto. Gal yra žmonių, kurie tiesiog nenori informuoti, kad jie yra saviizoliacijoje, kad pašaliniai nežinotų to, nes visuomenės požiūris į sergančius ne visada yra teigiamas ar empatiškas.

Vienas rinkėjas laiškelį parašė, kad jis baiminasi dėl to, kad rinkimų komisijų nariai nenešiotų viruso. Dėl jo jis yra izoliacijoje, bet dar nesiregistravo balsuoti. Tai rinkimų komisijų nariai dėl apsaugos priemonėmis ir yra aprūpinti, kad sumažintumėme pavojų“, – dėstė VRK pirmininkė.

Ragina skubėti užpildyti prašymą balsuoti namuose

VRK skelbia, kad saviizoliacijoje Seimo rinkimų metu būsiantys rinkėjai turės galimybę išreikšti savo valią rinkimuose, tačiau jiems būtina užpildyti prašymo balsuoti namuose formą ir tai padaryti iki nurodyto termino.

Rinkėjo, esančio saviizoliacijoje, prašymo balsuoti namuose forma (ją galima surasti internetiniame VRK puslapyje) VRK turi būti pateikta iki paskutinio trečiadienio, einančio prieš rinkimų dieną, tai yra iki spalio 7 d. (imtinai) ir iki spalio 21 d. (imtinai) prieš pakartotinį balsavimą. Tie rinkėjai, kurie balsuos ne toje rinkimų apylinkėje, į kurios sąrašą jie įrašyti, šią formą turėtų pateikti iki paskutinio antradienio, einančio prieš rinkimų dieną.

VRK pirmininkė L. Matjošaitytė anksčiau LRT.lt teigė, kad prašymai balsavimui saviizoliacijoje bus priimami ir spalio 8-10 dienomis. Tiesa, kaip perspėjo ji, neatmestina, jei prašymas balsuoti namuose dėl saviizoliacijos bus pateiktas šeštadienio antroje dienos pusėje, rinkėjas išreikšti savo valios rinkimuose gali ir nesuspėti.

VRK, gavusi rinkėjų užpildytas formas iš saviizoliacijoje esančių asmenų, dėl šios informacijos patikrinimo kreipsis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC), jis ir informuos, ar rinkėjui diagnozuota COVID-19 liga, ar įtariama, kad jis serga, ar yra turėjęs sąlytį su sergančiuoju, taip pat ar rinkėjas yra grįžęs iš užsienio valstybės ir dėl šios priežasties privalomai izoliuojasi namuose.

Priklausomai nuo šių požymių, VRK informuos balsavimą namuose vykdančius rinkimų komisijų narius, kad šie pasiruoštų dėvėti jiems skirtas asmens apsaugos priemones ir tinkamai bei saugiai galėtų atlikti balsavimo namuose pas saviizoliacijoje esantį asmenį procesą.

VRK iš NVSC gaus prašymo formą pateikusių rinkėjų duomenis, susijusius tik su COVID-19 liga, apie jokias kitas rinkėjo turimas ligas VRK informacija nedisponuos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt