Lietuvoje

2016.01.07 12:18

Vandenilinės bombos sprogimas Šiaurės Korėjoje suvirpino ir Lietuvos žemės gelmes

Birutė Davidonytė, DELFI.lt2016.01.07 12:18

Šiaurės Korėja pareiškė, kad trečiadienį ji susprogdino vandenilinę bombą. Dėl tokio šios šalies poelgio daug kam kilo abejonių, tačiau sprogimą patvirtino ir Lietuvos seismologinės stotys.

Šiaurės Korėjos valstybinės televizijos eteryje paskelbtame pareiškime teigiama, kad atliktas vandenilinės bombos bandymas.

Toks pareiškimas pasaulyje sukėlė nemažai abejonių, tačiau Lietuvos geologai teigė, kad sprogimą užfiksavo ir mūsų šalies seisminės stotys. Tai GRYNAS.lt ketvirtadienį patvirtino Lietuvos geologijos tarnybos vadovas Jonas Satkūnas.

„Vakar buvo paskelbta apie Korėjos vandenilinės bombos sprogdinimą ir buvo tuo abejojama. Mes patikrinome savo seismogramas iš seismologinių stočių ir pastebėjome, kad yra požymiai, viskas sutampa. Lietuvos seisminės stotys užfiksavo Korėjos sprogdinimą“, – kalbėjo J. Satkūnas.

Iš viso nuo 1945 m. pasaulyje susprogdinta per 2500 branduolinių užtaisų: 500 atmosferoje, likę – po žeme ar vandeniu.

Daugiausiai bandymų įvykdyta Ramiajame vandenyne, Rusijai priklausančiose Naujosios Žemės salose, Semipalatinsko poligone bei Nevados dykumoje esančiame bandymų centre. Arčiausiai Lietuvos branduoliniai bandymai vykdyti dabartinės Ukrainos teritorijoje.

Šiaurės Korėja pirmąjį branduolinį bandymą įvykdė dar 2006 m., antrąjį – 2009 m., o trečiąjį – 2013 m. Tik pastarieji du bandymai laikomi sėkmingais. Vis dėlto visi minėtieji skiriasi nuo paskutiniojo, mat pirmieji trys buvo įprasti branduoliniai bandymai, o ketvirtasis testas – termobranduolinis.

Iki šiol termobranduolinius ginklus oficialiai pripažino turinčios tik 6 valstybės – JAV, Rusija, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Indija, Pakistanas, o Izraelis laikosi nekomentavimo politikos – nei neigia, nei patvirtina turintis branduolinius ginklus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.