Naujienų srautas

Lietuvoje2016.01.07 16:03

D. Gybauskaitė: iššūkių netrūks

Šie metai pirmiausia turi būti skirti socialinio saugumo užtikrinimui, savo metinėje spaudos konferencijoje sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. Šalies vadovė pažymi, kad nors matomas ekonomikos augimo potencialas, iššūkių netrūks.  Kitu prioritetu prezidentė įvardija krašto apsaugą ir laikosi tvirtos pozicijos, kad šaliai būtina mišri kariuomenė – šauktinių kariuomenė neturėtų būti laikina.

Praėjusius metus prezidentė vadina strateginių sprendimų ir darbų metais. Pasak jos, visi svarbiausi darbai, strateginiai projektai yra užbaigti.

„2015 metai iškėlė mums aukštą kartelę, tačiau kadangi 2016-ieji metai – Seimo rinkimų metai, vidaus politikoje turėsime daug įtampos, dirbtinų problemų, kurie apsunkins sprendimų priėmimą“, – pažymi prezidentė.

Šie metai, pasak D. Grybauskaitės, pirmiausia turi būti skirti socialinio saugumo užtikrinimui.

„Todėl Seime būtina priimti užstigusį įstatymą dėl vaikų teisių apsaugos, būtina metodika, kaip dirbti su rizikos šeimomis, reikia daugiau teisių suteikti žmogaus ir vaiko teisių apsaugos institucijoms su nauja inspekcine funkcija. Iššūkis išlieka alkoholizmas. Čia būtini sprendimai, todėl esu pasirengusi teikti tam tikras pataisas“, – kalba šalies vadovė, ketinanti inicijuoti plataus masto kampaniją už saugią aplinką.

Ekonomikos iššūkiai

Svarbiu prioritetu, kaip teigia šalies vadovė, bus ekonomikos iššūkiai. Pasak D. Grybauskaitės, privalu užtikrinti darbo užmokesčio ir pensijų augimą, nes regione jos – vienos žemiausių.  Vyriausybė turėtų skirti daugiau dėmesio valstybės įmonių efektyvumui, reformų užbaigimui, ypač Darbo kodekso, užimtumo, valstybės tarnybos ir švietimo srityse.

„Lietuva įžengė į naują ekonomikos vystymosi laikotarpį, kai informacija ir aukštosios technologijos tampa viena svarbiausių sričių. Ši kryptis yra pati perspektyviausia šaliai, kuri neturi savo energetinių ir kitokių resursų, išskyrus žmones ir jų išsilavinimą.Todėl teiksiu mokslo ir inovacijų krypčių projektą.

Mūsų ekonomikai, verslui trūksta kvalifikuotų specialistų. Esu pasirengusi teikti teisines iniciatyvas dėl profesinio mokymo“, – sako prezidentė.

Dėl kisiančio ES finansavimo, Lietuva, pasak D. Grybauskaitės, turi užtikrinti pakankamą Rytų Lietuvos regiono finansavimą.

„Ekonomikoje matome augimo potencialą, prognozės geros, bet iššūkių pakaks“, – tikina prezidentė.

Kariuomenė turi būti mišri

Prezidentė tvirtai laikosi pozicijos, kad Lietuva ilgalaikėje perspektyvoje turi turėti mišrią kariuomenę – šauktinių kariuomenė turi būti nuolatinis, o ne laikinas sprendimas.

„Tai efektyviausias, pigiausias vidutinio dydžio šalies kariuomenės variantas. Saugumo užtikrinimui taip pat būtina išlaikyti stabilų finansavimo dydį, modernizuoti mūsų kariuomenę.

Pastaruoju metu investuojame labai atsakingai ir rimtai, 2016 metais gynybos išlaidos turėtų siekti apie 1,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Sieksime dar didesnių saugumo garantijų, todėl su regioniniais partneriais labai rimtai ruošiamės NATO viršūnių susitikimui Varšuvoje šių metų vasarą“, – pažymi D. Grybauskaitė. 

D. Grybauskaitė: „Lukoil“ emisarų turime ir be „Lukoil“

Rusijos naftos koncernui „Lukoil“ paskelbus, kad jis trauksis iš Lietuvos, visuomenėje buvo vėl prisiminta, kaip D. Grybauskaitė buvo pasisakiusi, jog „Lukoil“ pinigais yra finansuojama Kremliaus karinė agresija. 

Žurnalistų paprašyta pakomentuoti, ar Lietuvą palikus „Lukoil“ šis žingsnis sumažins Rusijos įmonės įtaką Lietuvoje, D. Grybauskaitė atsakė: „Kad „Lukoil“ emisarų turime be paties „Lukoil'o“.

Atsiriboja nuo teiginių apie naujos Vaiko teisių apsaugos inspekcijos kūrimą

Šios savaitės pradžioje teigusi, kad po tragedijos Kėdainiuose reikia kurti naują Vaiko teisių apsaugos inspekciją, ketvirtadienį prezidentė atsiribojo nuo šių savo teiginių.

„Niekada nesu paminėjusi institucijos papildomai kaip tokios“, – metinėje spaudos konferencijoje sakė šalies vadovė.

„Aš pasakiau – naujos funkcijos, inspekcinės. Šitą funkciją gali perimti bet kuri institucija, kuri jau dabar yra sukurta“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

Svarstymų vaiko teisių apsaugos klausimais imtasi, kai praėjusį savaitgalį vyras Kėdainių rajone, įtariama, nužudė su savo vaikus įmetęs juos į šulinį.

Pirmadienį Prezidentūroje surengusi pasitarimą su politikais ir nevyriausybinių organizacijų atstovais D.Grybauskaitė pasiūlė steigti Vaiko teisių apsaugos inspekciją.

„Manyčiau, kad galėtų būti įsteigta institucija, kaip, pavyzdžiui, vaikų teisių apsaugos inspekcija, kuri galėtų ir padėti savivaldai, ir teikti metodologinę pagalbą, bet taip pat ir kontroliuoti, nes dabar matome visišką atsakomybės stoką, nežinojimą tiksliai, kas ir kokiais kriterijais remiantis gali priimti sprendimą, pavyzdžiui, paimti vaikus iš labai agresyvios aplinkos šeimose“, – žurnalistams sakė šalies vadovė.

Prezidentės spaudos tarnybos pranešime po susitikimo pirmadienį taip pat buvo nurodyta, kad po susitikimo D.Grybauskaitė „pasiūlė svarstyti Vaiko teisių apsaugos inspekcijos steigimą, kuri pateiktų savivaldybėms vaiko teisių apsaugos priemones ir jas kontroliuotų“.

Vertina V. Vasiliausko profesionalumą, teiks antrai kadencijai

Prezidentė teigia nematanti priežasčių, kodėl turėtų nesiūlyti Vito Vasiliausko antrai Lietuvos banko vadovo kadencijai.

„Vertinu gerai, nes tai profesionalus žmogus, dirbęs praktiškai visą savo karjerą Finansų ministerijoje, taip pat ir viceministru. Matome, kad euro įvedimas taip pat įvyko sklandžiai, praktiškai sklandžiausiai iš visų 19-os valstybių patirties. Taigi, bent jau aš asmeniškai neturiu jokių priežasčių, kodėl negalėčiau arba nenorėčiau teikti jo antrai kadencijai“, – ketvirtadienį metinėje spaudos konferencijoje sakė Dalia Grybauskaitė.

Prezidentės į postą prieš 5 metus pasiūlyto V. Vasiliausko kadencija baigiasi šiemet balandį – centriniam bankui jis vadovauja nuo 2011 metų balandžio 16 dienos.

Finansų viceministru V. Vasiliauskas dirbo 2001–2004 metais, po to jis dirbo advokatų kontoroje „Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai LAWIN“ (dabar „Valiūnas Ellex“), be to, jis yra dirbęs Mokesčių inspekcijoje, Finansų ministerijoje, dalyvavo Lietuvos derybose su Europos Sąjunga darbo grupės veikloje.

V. Vasiliauskas 2009 metų pavasarį du mėnesius dirbo D. Grybauskaitės rinkimų kampanijos vadovu.

Lietuvos banko valdybos pirmininkas skiriamas penkerių metų kadencijai. Kadencijų skaičius neribojamas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi