Lietuvoje

2013.02.22 21:07

V. Andriukaitis savo kritikus išbraukė iš ministerijos kolegijos

Liepa Želnienė, 15min.lt2013.02.22 21:07

Sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis toliau siautėja aplink save burdamas tik palaikymą jo idėjoms reiškiančius asmenis.

Sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis toliau siautėja aplink save burdamas tik palaikymą jo idėjoms reiškiančius asmenis. Kritikos ministras girdėti nenori – šią savaitę tvirtindamas naujos sudėties Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kolegiją V. Andriukaitis iš jos išbraukė pacientus vienijančios organizacijos, gydytojų profsąjungų ir privačių medicinos įstaigų asociacijos atstovus.

Tai pirmasis kartas Lietuvos istorijoje, kai SAM kolegijoje nebus nei Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos, nei Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos, nei Lietuvos gydytojų sąjungos atstovų.

Kerštas už kritiką?

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė mano, kad toks V. Andriukaičio žingsnis yra atsakas už jos organizacijos išreikštą kritiką ministro planuojamai reformai.

„Ten yra palikti tik tie, kurie jam pritaria. Aš jau pavargau nuo to psichologinio karo. Dirbu sveikatos asociacijoje nuo 1989 m. Per tą laiką šis ministras yra šešioliktas ar septynioliktas, bet tokio, kuris pirmiausia susidorotų su pacientų organizacijomis nėra buvę. Be to, ministras ėmė kaltinti mane viešai, kad aš tarnauju privatininkams, farmacininkams, nors visada deklaruoju interesus ir nieko panašaus nėra. Čia kaip susidorojimas“, – nuoskaudos neslepia V. Augustinienė.

Anot jos, dabar į kolegiją yra paskirtas tik toks žmogus, kuris neatstovauja pacientų organizacijoms, bet susitikime su ministru neslėpė palaikantis V. Andriukaičio idėjų.

„Lietuvos pacientų organizacijų atstovų nebeliko nė vieno. Kolegijoje dabar yra tik žmogus nuo Europos vėžio koalicijos – Šarūnas Narbutas, kuris bene vienintelis gyrė ministrą susitikime su ministru, bet jis nėra Lietuvos pacientų organizacijų atstovas“, – nuostabos neslėpė V. Augustinienė.

Pasak jos, iki šiol, kai keisdavosi ministrai, Pacientų organizacijų atstovų taryba visuomet gaudavo pakvietimą teikti kandidatūras į SAM kolegiją. Dabar apie pasikeitusią kolegijos sudėtį V.Augustinienė sužinojo naršydama ministerijos tinklalapyje.

Kodėl didžiausia pacientų organizacija, vienijanti 30 5vairiomis ligomis sergančių pacientų asociacijų, ministrui kolegijoje pasirodė nebereikalinga, V.Augustinienė ketina toliau domėtis, tačiau realiai sako suprantanti, kad padaryti nelabai yra ką.

Nereikia ir medikų profsąjungų

Apie tai, kad į SAM kolegiją neįtraukiamos ir medikų profsąjungos, Lietuvos gydytojų sąjungos vadovas Liutauras Labanauskas išgirdo tik iš 15min.lt.

Jis neslėpė esąs nustebintas, kad jo vadovaujamos organizacijos atstovo patarimų naujas sveikatos ministras neketina nė išklausyti.

„Iki šiol visada būdavom, bet čia, matyt, toks ministro sprendimas. Nori – deda, nori – nededa. Iš profsąjungų, matyt, nieko nėra. Nežinau, kaip tai paaiškinti, bet kolegijos sudėtis ir tvirtinimas yra ministro preprogatyva. Jis renkasi žmones, kurie, jo nuomone, jam padės dirbti. Jei ministras galvoja, kad profsąjungų ir pacientų atstovai nereikalingi, tai neįtraukia. Mes nieko negalime pakeisti“, – teigė L. Labanauskas.

Nuo šiol ministerijos kolegijoje nebebus atstovaujama ir Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacija. Būtent prieš privačias medicinos įstaigas ir yra nukreipta V.Andriukaičio suplanuota reforma, pagal kurią privatininkai nebebūtų finansuojami valstybės.

Ministerijos kolegija paprastai svarsto, ar ministerijos siūlymai yra logiški, naudingi ir suprantami visuomenei. Tiesa, jos sprendimai neturi jokios teisinės galios, yra tik patariamieji.

Kolegijos nariai už darbą joje užmokesčio negauna.

Kolegijoje – E. Kūris, R. Kuodis

V. Andriukaičio įsakymu trečiadienį suburtoje ministerijos kolegijoje nuo šiol dirbs 38 asmenys.

Tarp jų iki šiol kolegijai nepriklausę Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis, Vilniaus universiteto, Teisės fakulteto Viešosios teisės katedros vedėjas Egidijus Kūris, Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokyklos docentas Teodoras Medaiskis, kunigas, teologas Andrius Narbekovas, Savivaldybių asociacijos direktorė, socialdemokokratė Roma Žakaitienė ir kiti.

Ministras V. Andriukaitis penktadienį 15min.lt teigė, kad nuo šiol ministerijos kolegija nebebus lobistų susibūrimo vieta, o taps specialistų sambūriu.

„Kolegija yra sveikatos apsaugos problemas nagrinėjančių specialistų, o taip pat įvairių sričių, kaip konstitucinė teisė, socialinių klausimų, ekonomikos ekspertų patariamoji struktūra, kuri turi vadovautis mokslo žiniomis, o ne profesinių sąjungų ar organizacijų atstovavimo institucija“, – teigė ministras.

Pasak jo, tai, kad iki šiol į ją buvo įtraukiami įvairių suinteresuotų organizacijų atstovai, buvo ydinga praktika.

„Manau, kad čia buvo prasta tradicija nesusigaudyti, kokia yra kolegijos paskirtis. O paskirtis jos yra nagrinėti sudėtingiausias specialybines problemas socialines, ekonomines, teisines, medicinines, psichologines, biomedicinos etikos problemas. Kai sudarysime strateginių reformų biurą, tai prie jo bus ekspertų komisijos ir grupės, kur įtrauksime profesines organizacijas“, – aiškino V. Andriukaitis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt