Lietuvoje

2020.09.29 14:55

Aptiktas naujas sukčiavimo tinklas: pasinaudodami „Smart-ID“ išviliojo per 100 tūkst. eurų, nukentėjo šimtai asmenų

Atnaujinta 15.45
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.09.29 14:55

Šią savaitę tarptautinės teisėsaugos operacijos metu, aktyviai bendradarbiaujant Lietuvos, Estijos, Rumunijos pareigūnams ir Eurojustui, Rumunijoje buvo sulaikyti 3 asmenys, nuo kurių nusikalstamų veikų galimai nukentėjo virš 80 Lietuvos piliečių bei apie 20 įmonių. Dar apie 500 nukentėjusiųjų buvo nustatyta Estijoje, rašoma prokuratūros pranešime.

Prokuratūros ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro vykdyto ilgalaikio kompleksinio tyrimo metu gauti duomenys leidžia įtarti, kad nukentėję žmonės gaudavo neva iš banko atsiųstus elektroninius pranešimus. Laiškuose buvo pateikiami melagingi siūlymai atnaujinti paskyrą bei interneto nuorodos, nukreipiančios į tinklalapius, imituojančius bankų elektroninės bankininkystės paskyras. Nukentėjusieji įvesdavo prisijungimo duomenis (kodus), naudodami populiarią aplikaciją SMART-ID ir tokiu būdu perduodavo įtariamiesiems savo ir atstovaujamų juridinių asmenų identifikavimo elektroninės bankininkystės sistemoje bei elektroninių mokėjimo priemonių duomenis. Įtariamieji nedelsiant ir neteisėtai pasinaudodavo šiais duomenimis prisijungdami prie informacinių sistemų – bankų elektroninių bankininkysčių.

Tokių nusikaltimų suaktyvėjimą Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai ėmė fiksuoti 2019 m. birželio mėnesį, jis stebimas iki dabar. Pastebėjus nusikaltimų tapatumus, visi Lietuvoje registruoti šios rūšies nusikaltimai ir tyrimai buvo apjungti bei tirti sistemiškai Lietuvos kriminalinės policijos biuro nusikaltimus elektroninėje erdvėje tiriančiame padalinyje.

Iš viso, pareigūnų turimais duomenimis, Lietuvoje nukentėjo ne mažiau kaip 101 fizinis ir juridinis asmuo. Iš šių asmenų banko sąskaitų nusikaltėliai į kitų asmenų banko sąskaitas iš viso neteisėtai buvo pervedę apie 250 000 eurų, tačiau faktiškai įgijo apie 100 000 eurų – kitais atvejais pavedimus bankų ir finansinių paslaugų įmonių pastangomis pavyko sustabdyti ir grąžinti pinigus nukentėjusiems asmenims.

Neteisėtu būdu užvaldyti pinigai keliavo į Lietuvos, Lenkijos, Airijos, Anglijos, Liuksemburgo, Olandijos, Ispanijos, Maltos, Prancūzijos bankus ar įmones, teikiančias elektroninių pinigų paslaugas.

Tiriant šias nusikalstamas veikas nustatyta, kad identiški sukčiavimai plinta ir Estijoje. Bendradarbiaudami Lietuvos ir Estijos pareigūnai nustatė, kad nusikaltimus daro ta pati organizuota grupė Rumunijoje. Rumunijos policijai pradėjus ikiteisminį tyrimą, paaiškėjo, kad tokio pobūdžio nusikaltimai pačioje Rumunijoje nebuvo vykdomi.

Siekiant užkardyti daromus nusikaltimus ir sulaikyti įtariamuosius, Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro iniciatyva 2020 m. kovo mėnesį Eurojuste buvo sudaryta Lietuvos, Estijos ir Rumunijos jungtinė tyrimų grupė. Šios grupės pagrindu pateiktais įrodymais, Rumunijos pareigūnai sulaikė įtariamuosius.

Ikiteisminis tyrimas Lietuvoje atliekamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182 str. 1 ir 2 dalimis (sukčiavimas), 198 str. 1 d. (neteisėtas elektroninių duomenų perėmimas ir panaudojimas), 198-1 str. 1 d. (neteisėtas prisijungimas prie informacinės sistemos), 198-2 str. 1 d. (neteisėtas disponavimas įrenginiais, programine įranga, slaptažodžiais, kodais ir kitokiais duomenimis), 214 str. 1 d. (netikros elektroninės mokėjimo priemonės gaminimas, tikros elektroninės mokėjimo priemonės klastojimas ar neteisėtas disponavimas elektronine mokėjimo priemone arba jos duomenimis) ir 215 str. 1 d. (neteisėtas elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimas).

Šiam ikiteisminiam tyrimui vadovauja Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras, tyrimą atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai.

Prokuroras: įtariamųjų su Lietuva niekas nesieja, per artimiausius penkerius metus jie čia nebus atgabenti

Antradienį Generalinė prokuratūroje surengtoje spaudos konferencijoje ikiteisminį tyrimą kuruojantis prokuroras Simonas Minkevičius tikino, kad tyrimas yra išskirtinis tuo, kad įtariamieji niekada nėra buvę Lietuvoje, jie veikė Rumunijoje.

„Tyrimas itin įdomus vien tuo, kad teko dirbti įtariamiaisiai, kurie ne tik, kad niekada nėra buvę Lietuvoje. Jie viso tyrimo eigoje nebuov Lietuvoje, nebuvo niekada atvykę į Lietuvą. Mes neturime duomenų, kad juos apskritai kažkas sietų su Lietuva, jie čia nėra palikę fizinio pėdsako. Tyrimas buvo vykdomas tik pagal elektroninius pėdsakus, palikus elektroninėje erdvėje“, – komentavo S. Minkevičius.

Prokuroras patikslino, kad įtariamieji yra Rumunijos piliečiai. Nors skelbiama, kad įtariamųjų yra 3, tačiau, pasak S. Minkevičiaus, jų ratas tikrai nėra galutinis.

„Pirminiais duomenimis, kratos buvo sėkmingos. Pavyko net įtariamuosius dirbančius, tai yra su atidarytais nešiojamaisiais kompiuteriais, tai yra užfiksuoti, kad tuo pačiu metu vykdė veikas“, – apie tyrimo eigą pasakojo prokuroras.

Anot S. Minkevičiaus, didžiausia iš žmonių sukčių išviliota suma siekė 13 tūkst. eurų. Prokuroras tikino, kad sukčiai, viliodami pinigus iš žmonių, stengėsi taikytis prie bankų politikos, tai yra vilioti iš asmenų, įmonių tokias pinigų sumas, kurių dydis sukeltų kuo mažiau įtarimų bankams. Išviliotus pinigus, anot teisėsaugos atstovo, kaip rodo tyrimo medžiaga, įtariamieji investuodavo į kriptovaliųtų rinką.

S. Minkevičius priminė, kad tarpautiniame tyrime dėl sukčiavimo tiriama apie 600 epizodų, Lietuvoje – apie 100. Anot prokuroro, paskutinį kartą fiksuota galimai nusikalstama veika Lietuvoje buvo praėjusią savaitę, pirmadienį.

Prokuratūros duomenimis, nuo sukčių nukentė „Swedbank“ ir SEB banko klientai. Estijoje, tiriant šiuos galimus nusikaltimus, anot S. Minkevičiaus, net prabilta apie pavojų nacionaliniam saugumui.

Pasak S. Minkevičiaus, tyrėjai ilgai derėjosi su kitų valstybių pareigūnais dėl įtariamųjų perdavimo į Lietuvą, tačiau kol kas to padaryti neapavyks.

„Dėl tam tikrų Rumunijo teisės aspektų mes neturime galimybės gauti fiziškai tų žmonių čia, į Lietuvą, artimiausius penkerius metus. Dėl to bent kol kas preliminariai sutarta, kad procesas jų atžvilgiu bus perduotas Rumunijai ir vyks ten“, – aiškino prokuroras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt