Lietuvoje

2020.09.29 16:34

Galvosūkis dėl rinkėjų saviizoliacijoje: komisijų nariai bijo eiti į namus, kai kas gali nespėti balsuoti

Gytis Pankūnas, Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.09.29 16:34

Koronaviruso pandemija neabejotinai pakeis spalį vyksiančių Seimo rinkimų Lietuvoje eigą. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė neslepia, kad vienu didžiausių iššūkių taps rinkėjų, būsiančių saviizoliacijoje, balsavimas, mat, kaip pripažino komisijos vadovė, rinkimų komisijų nariai baiminasi dėl užsikrėtimo virusu. Be to, pasak L. Matjošaitytės, tikėtina, kad ne visi saviizoliacijoje atsidūrę piliečiai gali spėti sudalyvauti rinkimuose.

VRK skelbia, kad saviizoliacijoje Seimo rinkimų metu būsiantys rinkėjai turės galimybę išreikšti savo valią rinkimuose, tačiau jiems būtina užpildyti prašymo balsuoti namuose formą ir tai padaryti iki nurodyto termino.

Rinkėjo, esančio saviizoliacijoje, prašymo balsuoti namuose forma (ją galima surasti internetiniame VRK puslapyje) VRK turi būti pateikta iki paskutinio trečiadienio, einančio prieš rinkimų dieną, tai yra iki spalio 7 d. (imtinai) ir iki spalio 21 d. (imtinai) prieš pakartotinį balsavimą. Tie rinkėjai, kurie balsuos ne toje rinkimų apylinkėje, į kurios sąrašą jie įrašyti, šią formą turėtų pateikti iki paskutinio antradienio, einančio prieš rinkimų dieną.

VRK, gavusi rinkėjų užpildytas formas iš saviizoliacijoje esančių asmenų, dėl šios informacijos patikrinimo kreipsis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC), jis ir informuos, ar rinkėjui diagnozuota COVID-19 liga, ar įtariama, kad jis serga, ar yra turėjęs sąlytį su sergančiuoju, taip pat ar rinkėjas yra grįžęs iš užsienio valstybės ir dėl šios priežasties privalomai izoliuojasi namuose.

Priklausomai nuo šių požymių, VRK informuos balsavimą namuose vykdančius rinkimų komisijų narius, kad šie pasiruoštų dėvėti jiems skirtas asmens apsaugos priemones ir tinkamai bei saugiai galėtų atlikti balsavimo namuose pas saviizoliacijoje esantį asmenį procesą.

VRK iš NVSC gaus prašymo formą pateikusių rinkėjų duomenis, susijusius tik su COVID-19 liga, apie jokias kitas rinkėjo turimas ligas VRK informacija nedisponuos.

Suspėti sudalyvauti rinkimuose gali ne visi

Tačiau ką daryti tiems asmenims, kurie atsidurs saviizoliacijoje po tos dienos, iki kurios reikia pateikti VRK prašymą dėl balsavimo namuose? Ar jie turės galimybę balsuoti?

LRT.lt kalbinta VRK pirmininkė L. Matjošaitytė tvirtino, kad VRK linkusi tam tikromis aplinkybėmis padaryti išimtis, tai yra priimti prašymus balsuoti namuose po numatyto termino.

„Praktikoje mes turime tokių situacijų, kad paprastai asmuo, nepriklausomai nuo to, ar yra izoliacijoje, ar nėra, apsižiūri ir supranta, kad turi teisę balsuoti namuose ir norėtų ta teise pasinaudoti ketvirtadienį arba penktadienį.

Žinoma, kad tokie asmenys turi teisę balsuoti, balsavimas namuose vyksta penktadienį, šeštadienį, tai yra spalio 9–10 dienomis. Jeigu asmuo, kuris turi būti saviizoliacijoje, suspėtų iki šeštadienio pateikti prašymą, mes suspėtume patikrinti informaciją, susisiekti su NVSC, komisijos nariai suspėtų atvykti pas jį dėl balsavimo namuose, tai, žinoma, tokiam asmeniui ši teisė būtų užtikrinta“, – svarstė VRK pirmininkė.

Vis dėlto, anot L. Matjošaitytės, numatyta tvarka negarantuoja, kad visi saviizoliacijoje būsiantys rinkėjai galės išreikšti savo valią rinkimuose.

„Jeigu atsitiktų taip, kad asmuo saviizoliacijoje patektų šeštadienio antroje pusėje ar sekmadienį, gali būti [...], kad nesuspės (išreikšti valią rinkimuose – LRT.lt), nes gali būti, kad nespėsime patikrinti informacijos su NVSC, pateikti informaciją rinkimų komisijoms“, – tvirtino VRK vadovė.

„Gali nutikti taip, kad asmuo sugrįš iš užsienio šeštadienį, 23 val., tai ta informacija apie balsavimą namuose komisijos narių vidurnaktį tikrai nepasieks. Jeigu asmuo į saviizoliaciją patektų rinkimų dieną, tai tokiu atveju jis tokios teisės nebeturėtų. Nebent NVSC duotų jam sutikimą palikti izoliacijos vietą ir nuvykti į rinkimų apylinkę“, – toliau pasakojo L. Matjošaitytė.

Baimių atsirado daugiau, tačiau tiki komisijų narių atsakingumu

LRT.lt šaltinių teigimu, VRK nepavyksta surasti pakankamai rinkimų komisijų narių, darbuotojų, kurie sutiktų eiti pas rinkėjus, kurie dėl saviizoliacijos negali palikti namų ir balsuos per rinkimus juose.

VRK pirmininkė L. Matjošaitytė šios informacijos nei patvirtino, nei paneigė. Tiesa, ji pripažino, kad baimė komisijų narių gretose juntama, tačiau kartu patikino, kad tam pagrindo neturėtų būti, mat visi darbuotojai, kurie eis pas rinkėjus, balsuosiančius saviizoliacijoje namuose, turės asmens apsaugos priemones.

„Žinoma, jaučiasi šioje vietoje šiokios tokios baimės, kaip bus, kaip mes eisime pas asmenis, esančius saviizoliacijoje, tačiau tam ir yra asmenys aprūpinami maksimaliomis asmens apsaugos priemonėmis, tai yra tokiomis pačiomis priemonėmis, kuriomis aprūpinami medikai.

Galiausiai, komisijų nariai, aprūpinti maksimaliomis asmens apsaugos priemonėmis, tai yra chalatais, kombinezonais, antbačiais, kepuraitėmis, respiratoriais ir t. t., eina pas rinkėjus, balsuojančius namuose, ir mūsų rekomendacija yra tokia: neiti į asmens gyvenamąją vietą, paduoti dokumentus prie gyvenamosios vietos durų, šioje vietoje laikytis saugaus atstumo.

Atitinkamai rinkėjas [...] turėtų dėvėti nosį ir burną dengiančias asmens apsaugos priemones, laikytis saugaus atstumo. Viskas veiktų pakankamai saugiai, rinkimų komisijos nariai būtų maksimaliai aprūpinti asmens apsaugos priemonėmis, balsavimo procesas vyktų labai trumpai“, – pasakojo VRK vadovė.

L. Matjošaitytė, paklausta, ar nesibaimina, kad VRK darbuotojų, kurie eis pas rinkėjus į namus, tiesiog gali neužtekti, teigė tikinti, jog taip nenutiks.

„Iš savo pusės tikime, kad visi komisijų nariai bus atsakingi ir visos rinkimų komisijos savo narių gretose ras rinkimų komisijų narių, kurie vyks ne tik į balsavimus specialiuose punktuose, į socialinės rūpybos įstaigas, bet ir į balsavimus namuose ir visi rinkėjai, esantys namuose dėl saviizoliacijos, turės galimybę balsuoti, o patys komisijų nariai netrukdys šių procesų“, – aiškino VRK pirmininkė.

Ji teigė kol kas negalinti pasakyti, kiek papildomų darbuotojų prireiks VRK, kad visi rinkėjai, esantys izoliacijoje ir norintys dalyvauti rinkimuose, išreikštų savo valią. Anot L. Matjošaitytės, darbuotojų skaičius priklausys nuo to, kiek rinkėjų, esančių izoliacijoje, norės balsuoti per rinkimus.

Pasak L. Matjošaitytės, kadangi rinkimų procesas dėl koronaviruso pandemijos sulėtės, išankstinis balsavimas, balsavimas namuose bus prailgintas, tad darbo krūvis rinkimų komisijų nariams padidės. Dėl to, pasak VRK pirmininkės, komisijų narių algoms numatytas papildomas finansavimas.

„Vaizdžiai tariant, rinkimų komisijų narių darbo užmokesčiui ir su tuo susijusiems mokesčiams skirta apie 8,9 mln. ir dar papildomai bus skirta apie 3,7 mln. eurų. Tai darbo užmokesčiui ir su tuo susijusiems mokesčiams iš viso bus skirta daugiau negu 12 mln. eurų. Palyginimui – 2016 m. Seimo rinkimuose darbo užmokesčiui ir su tuo susijusiems mokesčiams rinkimų komisijoms skirta apie 3,5 mln. eurų“, – pasakojo L. Matjošaitytė.

Ji tikino negalinti pasakyti, kiek vidutiniškai didės algos komisijų nariams, mat tai priklausys nuo kiekvieno asmens individualaus darbo laiko.

Izoliuotis nereikės, bet galės tirtis greitaisiais testais

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), kai balsuojama namuose, ligoninėse, asmens apsaugos priemonės turi būti naudojamos pagal rizikos pobūdį. Komisijos nariai ir stebėtojai, einantys į balsuotojų namus, kai namuose balsuojama dėl izoliavimo būklės (sąlytį turėję asmenys arba grįžę iš paveiktų teritorijų), rinkimų metu naudoja medicininę kaukę, vienkartinį chalatą ir vienkartines pirštines.

„Komisijos nariai ir stebėtojai, einantys į balsuotojų namus, kai namuose balsuojama dėl to, kad sergama COVID-19 liga, rinkimų metu naudoja respiratorių FFP2, akinius, vienkartinius neperšlampamą kombinezoną, pirštines, kepurę ir antbačius. Šias asmens apsaugos priemones rinkimų metu turės naudoti ir komisijos nariai bei stebėtojai, einantys į stacionarinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos padalinius (skyrius), kur gydomi COVID-19 ligos atvejai“, – LRT.lt informavo SAM.

Kaip teigiama portalui atsiųstame ministerijos atsakyme, asmens apsaugos priemonės turi būti užsidedamos prieš įeinant į namus ar įstaigą, nusiimamos – išėjus. Panaudotos asmens apsaugos priemonės, kaip nurodo SAM, sudedamos į maišus, jie užrišami ir šalinami kaip buitinės atliekos po vizitų į namus arba šalinami kaip medicininės atliekos, kai balsuojama ligoninėse. Nusiėmus asmens apsaugos priemones, rankos turi būti plaunamos ir dezinfekuojamos.

„Balsavimo metu turi būti vengiama tiesioginio fizinio kontakto, tikrinant dokumentus ir paimant biuletenį“, – pabrėžia ministerija.

Tiesa, kaip LRT.lt pasakojo VRK pirmininkė L. Matjošaitytė, nors balsavimo namie metu turi būti vengiama tiesioginio fizinio kontakto, rinkimų komisijų nariai, stebėtojai vis tiek privalės fiziškai stebėti rinkėjo veiksmus, siekiant, kad biuletenį užpildytų būtent jis, kad jam niekas nedarytų įtakos.

„Taigi labai svarbus ir stebėtojų dalyvavimas balsavime. Komisijos nariai, aišku, neturi stebėti, už kokią partiją ar kandidatą balsuoja rinkėjas, bet turi matyti tą procesą, kad įsitikintų, jog pats rinkėjas pažymėjo biuletenį, o ne kažkas kitas už jį“, – pabrėžė L. Matjošaitytė.

Anot jos, rinkimų komisijų nariams, stebėtojams po vizitų pas rinkėjus, esančius saviizoliacijoje, patiems izoliuotis nereikės, tačiau jiems bus pasiūlyta galimybė išsitirti dėl koronaviruso greitaisiais testais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6