Lietuvoje

2020.09.27 20:49

Įtampa kaimyninėje Baltarusijoje gali tapti iššūkiu: kaip pasirūpinti pabėgėliais ir galimos provokacijos pasienyje

Joana Lapėnienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2020.09.27 20:49

Trečiadienį Minske iš anksto nepaskelbus buvo inauguruotas Aliaksandras Lukašenka. Ceremonija vyko it speciali operacija: Nepriklausomybės rūmus, kuriuose reziduoja Baltarusijos prezidentas, buvo apsupusi karinė technika, suvežti civiliais rūbais aprengti pareigūnai.

Baltarusijos Konstitucija nurodo, kad išrinktojo valstybės vadovo inauguracija turi būti vieša, ją privalo transliuoti televizija. Šį kartą to nebuvo. А. Lukašenkos aplinka kruopščiai slėpė datą. Po inauguracijos pavakare į Minsko gatves išėjo pasipiktinę žmonės, tačiau jie buvo sutikti vandens patrankomis, ašarinėmis dujomis ir bananų smūgių kruša.

Ekspertai: Lukašenka tikisi išprovokuoti neramumus, kad galėtų įvesti ypatingąją padėtį

Kalbinti ekspertai tikina, kad Lukašenka tikisi išprovokuoti neramumus, kad galėtų įvesti šalyje ypatingąją padėtį, o tuomet jau aktyvuotųsi Putino nurodymu suformuotas Rusijos specialiųjų pajėgų rezervas. Lietuvai gali grėsti ne tik pabėgėlių antplūdis, bet ir provokacijos pasienyje.

Aliaksandras Lukašenka ant Konstitucijos padėjęs ranką prisiekė saugoti žmogaus ir savo piliečių teises. Atsiėmęs iš ilgametės bendražygės Centrinio rinkimų komiteto pirmininkės Lidijos Jermošinos prezidento pažymėjimą, Lukašenka kostiumą pakeitė į uniformą ir nuskubėjo pas inauguracijos rimtį saugojusių jėgos struktūrų atstovus – pareikšti ypatingos padėkos.

„Tiems, kurie prieš mėnesį mūsų švariose, jaukiose Minsko gatvėse sustabdė šitą šlamštą, lenkiuosi prieš jus ir reiškiu nuoširdžią padėką“, – nuskambėjo A. Lukašenkos žodžiai.

Atidžiai įvykius kaimynėje valstybėje stebintis buvęs Valstybės saugumo vadovas Mečys Laurinkus sako, kad pastaroji inauguracija yra greičiausiai toli nuo Minsko suplanuota speciali operacija. Provokuojančios, pilnos paniekos savo piliečiams kalbos turi aiškų tikslą.

„Jam reikalingas susidūrimas – Lukašenkai. Susidūrimas dėl tos priežasties, kad jis galėtų įvesti ypatingąją padėtį. Tada praktiškai nusikeltų atsistatydinimo klausimas. Ypatingos padėties metu veikia visai kiti įstatymai ir kiek truks ypatinga padėtis – tiek jis laimi laiko. Rusija yra praktiškai pasirengusi“, – kalbėjo buvęs VSD direktorius Mečys Laurinkus.

Kol kas nuo persekiojimų pabėgo vos keli šimtai. Vieni ėjo į Lietuvos ambasadą, kiti neturėjo galimybių delsti. Devyniolikmetis Jelisejus Fedznas savo „Telegram“ kanale ragino protestuoti prieš rinkimų klastojimą.

Rugpjūčio 12-ją Mogiliavo OMON‘as daužė bananais, spardė visą kūną, galvą. Jis tik per stebuklą mato dešine akimi. Tardomas neteko sąmonės, bet šie prisistatė ir į ligoninę, o vėliau – į namus. Jelisejus bėgo į Lietuvą be vizos, užsienio paso, su keliais rubliais kišenėje.

„Mane apkaltino neteisėtų masinių protestų prieš esamą valdžią organizavimu“, – sakė J. Fedzinas.

Jelisejus pasinaudojo humanitariniu koridoriumi, tačiau atvykęs į Lietuvą privalo susirasti kur izoliuotis dėl COVID, lėšų pragyventi, o vėliau ieškotis darbo.

Nataliya Kolegova – už lietuvio ištekėjus baltarusė. Šeima užsiima butų nuomos verslu. Per pastaruosius mėnesius ji priglaudė 36 suaugusius, kiek vaikų – neskaičiavo. Dabar jiems padeda apie 60 savanorių. Nataliya juokauja, kad pabėgėlius tenka priimti taip, lyg jie būtų netikėtai atvykę giminaičiai

„Yra apsirūpinusių, bet dauguma išvažiavo skubotai, dauguma 19-mečių. Pagal darbo vizą galima dirbti, bet ji nėra nemokama, kainuoja 60 eurų, medicinos draudimas. Dabar būtinas testas, testas baltarusiui kainuoja 70 eurų. To jis sau leisti neišgali, todėl dabar laukia dvi savaites“, – pasakojo organizacijos „Dapamoga“ įkūrėja N. Kolegova.

Buvęs užsienio reikalų ministras ir ambasadorius Baltarusijoje Petras Vaitiekūnas tikina, kad Lietuvos strateginis interesas – turėti demokratišką ir draugišką kaimynę, o kol Baltarusijos piliečiai klausimą išspręs, mes privalome neatstumti, suteikti saugią ir draugišką priebėgą. Visa tai Lietuvai tik į naudą.

„Baltarusiai gali, nori ir sugeba dirbti pas mus. Tai jeigu mums tokios darbo jėgos reikia, o reikia visose srityse, na, tai mes tuos žmones pakvieskime ir sudarykime jiems sąlygas, padėkime jiems čia susirasti darbo vietą, apsigyvent, turėt draudimą ir t.t. Mes turime išmokti turėti naudos iš kiekvienos situacijos, kuri atsitinka apie Lietuvos sieną“, – kalbėjo P. Vaitiekūnas.

Tačiau stebina, kodėl Baltarusijos valstybinę sieną kontroliuojantis KGB, taip lengvai praleidžia protestuotojus ir net asmenis, kurie jau apkaltinti. Ar siekiant atsikratyti jų? Ar Vilniuje susitelkusi baltarusių opozicija gali būti tikra, kad tarp jų nėra infiltruotų šnipų, kurie prireikus gali kenkti ir Lietuvos saugumui?

„Taip, 100 proc. Taip, nereikia būti naiviems. Lietuvoj nežinau, kiek jų bus, bet bus, manau, visur, kad būtų galima pavaizduoti, kaip jis vadina, tam tikrą grėsmę ir iš Lietuvos, ir iš Lenkijos ir t.t.“, – mano M. Laurinkus.


Pasiklausius A.Lukašenkos kalbų, negalima atmesti ir provokacijų pasienyje tikimybės.

„Gali. Visiškai gali, įmanomas dalykas. Čia jau yra atidirbta, metų metais atidirbta. Tai yra žinoma ir yra žmonės. Oi, daugybė praėję specialių mokyklų“, – sakė M. Laurinkus.

Vidaus reikalų viceministras Tautvydas Tamulevičius sako, kad Lietuvos tarnybos veikia visu pajėgumu, mūsų pareigūnams tenka milžiniškas krūvis ir jis gali augti. Baltarusijoje kilę dideli neramumai gali tapti iššūkiu ne tik Lietuvai, bet ir šalims kaimynėms.

„Tas pabėgėlių srautas pas mus priklauso nuo to, kiek jiems bus leidžiama išvykti. Ir ar nepasikeis situacija, lyginant su tuo, ką mes turime dabar. Jei bus dar didesni srautai, tai nuo režimo pozicijos priklauso, ar jie bus linkę tą, sakykim, panaudoti kaip papildomo spaudimo priemonę mums“, – kalbėjo vidaus reikalų viceministras Tautvydas Tamulevičius.

Pasak Vidaus reikalų ministerijos, Lietuva neturi patirties suvaldyti tūkstantinius pabėgėlių srautus, konsultuojamasi su Raudonuoju Kryžiumi, Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro biuru šiaurės Skandinavijoje.

„Tai nebus labai elegantiški sprendimai, lygiai kaip ir jokioj kitoj šalyje nebūna, nes prie to neįmanoma prisitaikyti, neįmanoma turėti tiek pastatų Mūsų užsieniečių registracijos centras yra visiškai net ne variantas tam. Mes turėsime galvoti apie laikinas stovyklas. Jeigu tai bus šaltesnis metų laikas, kai tai jau nebebus variantas, tuomet turėsime galvoti apie mūsų kolektyvinės apsaugos sistemą ir tenai esančius pajėgumus“, – kalbėjo vidaus reikalų viceministras Tautvydas Tamulevičius.

M.Laurinkaus vertinimu, įvykių Baltarusijoje scenarijaus autoriai piką greičiausiai yra numatę artimiausioms dviem savaitėms.

„Manau, šitą savaitgalį ir dar kitą per rinkimus į Seimą praktiškai mes gaudysim dvi žinias – iš rinkiminių apygardų ir online iš Minsko. Tai bus įtampos momentas didelis“, – sakė M. Laurinkus.

Jis ragina sudaryti Lietuvoje Tarpžinybinę ekspertų grupę, kuri parengtų strategiją Baltarusijos politikos atžvilgiu ir, jo manymu, artėjant rinkimams, tarpuvaldžiu iniciatyvos turėtų imtis prezidentas.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2020.10.26 15:01

Stulbinamai kylant COVID-19 kreivei, didžiuosiuose šalies miestuose skelbiamas karantinas: griežtėja taisyklės kaukės taps privalomos, jų nereikės tik negyvenamose vietose, padėtis blogėja ir Šiauliuose

35