Lietuvoje

2020.09.26 23:01

Dėl COVID-19 stabdomas dienos centrų darbas kelia iššūkių: vieni mažamečiai likti namuose negali, o ligos išmoka nesuteikiama

Aina Mizgirdė, Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.26 23:01

Plečiantis koronaviruso infekcijos židiniams keliuose miestuose stabdoma dienos centrų veikla. Daliai šeimų, ypač auginančioms neįgalų vaiką, toks sprendimas – nemenkas iššūkis. Vaikai ne tik netenka reikiamos specialistų pagalbos. Be priežiūros mažamečiai likti namuose negali, o ligos išmoka nemokama. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikina, kad šią situaciją bus bandoma spręsti nauja įstatymo pataisa.

Radviliškio rajone jau beveik savaitę vyresnių klasių mokiniai mokosi nuotoliniu būdu. Tiek pat laiko neveikia ir dienos centrai. Šiame – pagalba teikiama 17 asmenų. Dauguma turi sunkią negalią. Todėl šeimos į centro veiklos sustabdymą reaguoja ypač jautriai.

„Dabar netekę yra visos puokštės užsiėmimų, įvairos veiklos, kineziterapijos, žaidimų, tarpusavyje bendravimo, kas yra pagrindinis pas mus dalykas, dar terapijų“, – sako Radviliškio dienos užimtumo skyriaus vedėjas Darius Paluckas.

Dėl COVID-19 židinių sutriko dienos centrų veikla: vaikus namuose prižiūrintys tėvai negauna išmokų

Nuotoliniu būdu vykdyti veiklos centrui neišeina. Dauguma lankytojų nemoka skaityti, rašyti ar dirbti kompiuteriu.

Plintant infekcijai dienos centrų veikla stabdoma ir Raseiniuose bei Šiauliuose. Dalis vaikų užimtumo centrų žada dirbti nuolotiniu būdu. Tačiau per ekraną realiai padėti probleminių šeimų vaikams – sunku.

„Jie netenka ne tik pagalbos, kurią mes teikiame, tai ir namų darbų ruošos. Ta kontaktinė pagalba yra visai kitokia. Bet netenka ir bendravimo. Bendravimo su bendraamžiais, bendravimo su suaugusiais, kurie gali padėti išspręsti tam tikras problemas“, – tvirtina socialinė pedagogė Greta Šiaučiulytė.

Šeimos susiduria ir su kitomis problemomis. Vaikai be priežiūros namuose likti negali, o tėvams ligos išmoka nemokama.

„Dirbantiems tėveliams yra problema tame, kad neturi kur jų palikti, nes reikia darbuotis. Tai čia yra didžiausias blogumas šitoje situacijoje“, – aiškina D. Paluckas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikina, kad ši problema išsispręs, jei Seimas kitą savaitę priims įstatymo pataisą.

„Situacija yra išspręsta taip, kad Seime yra ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisos, kurios bus priimtos antradienį. Ten daugiausia yra dėl vaikų izoliacijos, bet iš principo liečia ir dienos centrus, ta prasme, kad jeigu dėl COVID-19 plitimo grėsmės yra uždaroma įstaiga, dienos centras, pvz., tai tokiu atveju juos prižiūrintiems asmenims yra mokama ligos išmoka, tam laikotarpiui, kai yra uždaryta įstaiga“, – sako Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Eglė Samoškaitė.

Ligos išmoka siektų beveik 66 procentus nuo atlyginimo. Ministerija tikina, kad dėl infekcijos uždarius ugdymo įstaigas, vaikus namuose prižiūrintiems tėvams pinigai galėtų būti mokami ir atgaline data. Šiuo metu be ligos išmokų likusius tėvus kai kurie darbdaviai gelbėja išleisdami juos į prastovas.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2020.10.26 15:01

Stulbinamai kylant COVID-19 kreivei, didžiuosiuose šalies miestuose skelbiamas karantinas: griežtėja taisyklės kaukės taps privalomos, jų nereikės tik negyvenamose vietose, padėtis blogėja ir Šiauliuose

35