Naujienų srautas

Lietuvoje2015.12.31 14:12

Krašto apsaugos ministerija siūlo nesvarstyti šaukimo į kariuomenę po penkerių metų

BNS 2015.12.31 14:12

Krašto apsaugos ministerija (KAM) siūlo nesvarstyti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Artūro Paulausko iniciatyvos vykdyti šaukimą į Lietuvos kariuomenę ir 2020–2021 metais. 

A. Paulauskas teigia, kad ši ministerijos pozicija parodo krašto apsaugos ministro Juozo Oleko nusiteikimą apskritai prieš šaukimą į Lietuvos kariuomenę

Ministerija teigia, jog parlamentaras projektą dėl principinės kariuomenės struktūros ir ribinių skaičių Seime pateikė nesilaikydamas įstatymų, pagal kuriuos šį projektą gali teikti tik vyriausybės įgaliotas krašto apsaugos ministras, gavęs Valstybės gynimo tarybos pritarimą.

Taip pat KAM atkreipė dėmesį, kad A. Paulausko siūlytas projektas neatitinka krašto apsaugos ministro Juozo Oleko Seimo pavasario sesijoje teikto siūlymo, kuriam Valstybės gynimo taryba pritarė balandį ir kuriame šaukimas po penkerių metų numatytas nebuvo.

Nutarime Seimui, kurį dar turės patvirtinti Vyriausybė, ministerija siūlo atkreipti parlamento dėmesį, kad sprendimas dėl šaukimo į kariuomenę po 2019 metų gali būti priimtas po 2–3 metų, įvertinus kariuomenės vienetų komplektavimo kariais profesionalais ir parengtojo rezervo pildymo patirtį.

Gruodžio viduryje Seimas po pateikimo pritarė dviem projektams, pagal kuriuos šaukimas į šalies ginkluotąsias pajėgas vyktų ir 2020–2021 metais. Dėl šių projektų ir paprašyta vyriausybės išvados.

Tuo metu pataisas Seime dėl šaukimo pratęsimo teikęs A. Paulauskas sako, kad jo teikti projektai įstatymams neprieštarauja, o ministerijos pozicija parodo J. Oleko nusiteikimą prieš šaukimą į Lietuvos kariuomenę.

„Mano nuomone, toks krašto apsaugos ministro siūlymas rodo nenorą apskritai svarstyti šauktinių klausimą ir ketinimą sudaryti situaciją, kai po penkerių metų jų tarnyba bus vėl sustabdyta. Dėl teisinio motyvo“, – BNS ketvirtadienį sakė A. Paulauskas.

Jis atkreipė dėmesį, kad J. Olekas Seimo pavasario sesijoje pats ir pateikė projektus dėl principinės kariuomenės struktūros ir ribinių skaičių nustatymo. Pasak „darbiečio“, Seimas minėtą projektą pavasarį priėmė beveik visą, tik sustabdė vieno straipsnio, nenumačiusio šaukimo į kariuomenę po penkerių metų, priėmimą.

„Todėl Seimas, svarstydamas šį įstatymo projektą, nenusižengia nei Konstitucijai, nei Seimo statutui, – sakė A. Paulauskas. – Seimas, svarstydamas įstatymo projektą, gautą iš vyriausybės per Valstybės gynimo tarybą, turi diskreciją pakeisti jame numatytus skaičius“.

Ministras J. Olekas yra sakęs, jog šiuo metu yra per anksti priiminėti sprendimą dėl nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos pratęsimo po penkerių metų.

„Kaip bus po penkerių metų, matysime po dvejų – trejų metų, kai turėsime pagrindą įvertinti kiek jaunuolių pasirinko savanoriškai atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą, kiek jų liko tarnauti Lietuvos kariuomenėje“, – BNS gruodžio viduryje sakė J. Olekas.

Ministrui yra antrinęs ir premjeras Algirdas Butkevičius.

Tuo metu šaukimo į kariuomenę pratęsimą po penkerių metų palaiko prezidentė Dalia Grybauskaitė, Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi