Lietuvoje

2020.09.25 07:22

Raseiniuose COVID-19 protrūkis itin rimtas: specialistai atviri – rajone fiksuojami milžiniški skaičiai

329 atvejai 100 tūkst. gyventojų; meras planuoja kreiptis dėl karantino skelbimo
LRT RADIJAS, LRT.lt2020.09.25 07:22

Ketvirtadienį Lietuvoje nustačius 138 naujus COVID-19 atvejus specialistai pradėjo skambinti pavojaus varpais – kai kuriuose Lietuvos regionuose liepsnoja koronaviruso židiniai, o tokie skaičiai suponuoja apie į šalį atėjusią antrą COVID-19 bangą.

Kokių priemonių turi imtis ir ar imsis šie miestai? Ar rekordinis užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius artimiausiu metu kaip nors pakeis mūsų kasdienybę?

Kaip LRT RADIJUI kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistė Ginreta Megelinskienė, kol kas pastebima tendencija, kad didžioji dauguma užsikrėtimų – nuo jau susirgusių asmenų. Tai leidžia daryti išvadą, jog socialinių kontaktų nemažėja, todėl virusas kai kur plinta žaibiškai.

„Tai gana rimtas signalas, skaičiai, kuriuos matome, leidžia spręsti apie tai, kad jau dabar pats metas susiimti, nes vėliau infekcija galėtų plisti nevaldomai. Tačiau plitimas kol kas pastebimas židiniuose, mes matome, kad vakar iš 138 atvejų 113 užsikrėtė po kontakto su sergančiuoju. Reiškia, kad ligos plitimą dar įmanoma suvaldyti, nustatyti užsikrėtimo grandines, tačiau situacija gali gana greitai keistis“, – sakė G. Megelinskienė.

Pasak NVSC specialistės, šiuo metu labiausiai „liepsnoja“ Raseinių rajonas – fiksuoti 329 atvejai 100 tūkst. gyventojų.

„Tai milžiniški skaičiai“, – apie Raseinių situaciją sakė NVSC specialistė, ji pabrėžė, kad ir Šiaulių regionas po truputį tampa rizikinga teritorija.

Raseinių valdžia penktadienį tarsis dėl galimo lokalaus karantino įvedimo.

NVSC specialistų manymu, rajonų valdžios gali imtis ir griežtesnių priemonių, tačiau regionų bendruomenė taip pat turėtų susitelkti – net ir nepaskelbus karantino visuomenė turėtų būti budri, bent porą savaičių kuo labiau vengti nebūtinų kontaktų. Kitu atveju, pasak G. Megelinskienės, infekcija gali tapti nevaldoma.

„Kas yra pati veiksmingiausia priemonė valdant COVID-19 ligą, tai socialinių kontaktų ribojimas bet kuriuo būdu, kuriuo įmanoma sumažinti gyventojų socialinius kontaktus. Tai yra faktas. Kol neturime vakcinos, tai yra vienintelis veiksmingas būdas. Tai gali būti paskelbtas lokalus karantinas arba žmonės patys turi suprasti, kad reikia jau dabar bent porai savaičių susitelkti, nesusitikti per tą maksimalų inkubacinį periodą. <..> Tai ir pačios visuomenės klausimas“, – sakė NVSC specialistė.

G. Megelinskienė pabrėžė, kad pirminiai duomenys rodo, jog žmonės dar gana vangiai testuojasi, ypač šiuo metu pavojingiausiuose regionuose, o tai viena pirmųjų infekcijos valdymo priemonių.

„Manau, kad lokalaus karantino dalykai bus svarstomi, taip pat svarstomos galimos papildomos priemonės tam tikroms teritorijoms. Manyčiau, kad jau šiandien išgirsime, kokie bus priimti sprendimai. Svarbiausias šiuo metu dėmesys turi būti toms teritorijoms, kuriose infekcijų plitimas pats didžiausias, epidemiologams šiose teritorijose dabar pats darbymetis“, – sakė G. Megelinskienė.

Miesto valdžia svarstys, ar kreiptis į Vyriausybę dėl miesto izoliacijos

Prasčiausia padėtis Raseiniuose. Vertinant kelių mėnesių statistiką, čia fiksuojamas didžiausias naujų atvejų šuolis.

Miesto meras Andrius Bautronis dar ketvirtadienį teigė, kad neatmetama galimybės įvesti karantiną arba izoliuoti miestą.

Ketvirtadienio pavakarę Raseinių meras LRT RADIJUI patikslino, kad vyko pokalbiai su sveikatos viceministru Algirdu Šešelgiu, NVSC atstovais dėl galimybės įvesti karantiną rajone.

Pasak mero, tai turėtų būti Vyriausybės ar operacijų vadovo sprendimas.

„Savivaldybė per ekstremalių situacijų komisiją skelbtų, bet ar suveiks visi teisiniai ir mokestiniai garantai, kurie galioja karantino metu valstybiniu lygmeniu“, – kalbėjo meras, neatmetęs, kad savivaldybė po posėdžio jau rytoj priims kažkokį sprendimą dėl šio klausimo.

A. Bautronio teigimu, tikėtina, kad bus kreiptasi į Vyriausybę, kad ši inicijuotų ir Raseiniuose skelbtų karantiną.

Tiesa, merą neramina ir kita situacija mieste – bendruomenėje vyrauja neigiamas požiūris į COVID-19, politiko teigimu, žmonės neigia veido kaukių reikalingumą, atstumo laikymosi prasmę.

„Nežinau, gal žmonės pavargo nuo pirmojo karantino, izoliacijos ir dabar neigia, ir to visuomenėje labai trūksta“, – LRT RADIJUI sakė A. Bautronis.

Populiariausi

Kauno gimtadienis

Lietuvoje

2020.10.21 10:20

Rekordinis COVID-19 skaičius: daugiausia atvejų Kauno apskrityje, stiprus signalas Telšiams, o trečdalio atvejų atsekti nepavyko židinys Blinstrubiškiuose tebeliepsnoja – 20 naujų susirgimų; atnaujinta 11.29

9
Šunys buvo aptikti miške paliktame autobusiuke

Lietuvoje

2020.10.21 13:04

Klaipėdos rajono miške – krovininis autobusiukas, jame rasti išsekę šunys šunys narvuose galėjo būti kelias paras; valstybiniai autobusiuko numeriai – ispaniški; atnaujinta 14.11

9