Lietuvoje

2020.09.24 22:33

Po rekordinių COVID-19 skaičių infektologas apeliuoja į visuomenės sąmoningumą: ar tikrai reikia eiti į renginius, restoranus?

LRT.lt2020.09.24 22:33

Per paskutinę parą Lietuvoje nustačius 138 COVID-19 atvejus, o tai yra didžiausias dienos rodiklis nuo koronaviruso atsiradimo šalyje, kilo nerimas ir diskusijos apie prasidėjusią antrą infekcijos bangą šalyje.

Profesorius, dr. infektologas Vytautas Usonis sako, kad stebėtis pernelyg nereikėtų – virusas iš Lietuvos dingęs niekur nebuvo, jis cirkuliavo ir vasarą, o užsikrėsti juo galima praktiškai kiekviename šalies mieste.

„Manau, kad tai daugiau akademinis klausimas – pirma banga ar tai jau antra banga. Faktas yra tas, kad virusas yra paplitęs po visą šalį, yra galimybė koronavirusui po šalį išplisti ir, ko gero, tai šiandien yra svarbiausia. Didėjantis atvejų skaičius įvairiuose mūsų šalies miestuose tą tik patvirtina“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėjo infektologas.

Po naujų susirgimų rekordo – infektologo komentaras: koronavirusas paplito visoje šalyje

Pasak V. Usonio, visuomenė turėtų įsisąmoninti, kad koronaviruso plitimo ir suvaldymo galimybės didžiąja dalimi priklauso nuo piliečių veiksmų, taisyklių laikymosi, vengimo įpročių, po kurių galiu kilti nauji ligos židiniai.

„Mes apie tai kalbame turbūt nuo ankstyvo pavasario, kad šios infekcijos kontrolė yra ne tik valdžios pareigūnų, ne tik medikų, bet tai yra visų mūsų reikalas. Tą labai svarbu tinkamai suprasti ir įvertinti. Šiandien vienintelis koronaviruso valdymo principas yra plitimo kelių nutraukimas. Deja, neturime vakcinos iki šiol, akivaizdu, kad infekcijos šaltinio likviduoti nepavyko nei Kinijoje, nei kitose pasaulio šalyse, įskaitant ir Lietuvą. Šiandien vienintelis kelias – plitimo grandinių ir kelių kontrolė, o tai reiškia tai, kas buvo minėta. Dar kartą reikia įvertinti, ar mes tikrai turime dalyvauti tuose viešuose renginiuose, ar tikrai reikia eiti į restoranus, ar keliauti? Tai yra tam tikros rizikos ir mes sąmoningai turėtume tas rizikas kiek įmanoma valdyti“, – savo požiūrį išsakė V. Usonis.

Infektologo manymu, kitas kelias yra nepamiršti to, apie ką kalbama praktiškai kiekvieną dieną – veido kaukės, dezinfekcinės priemonės, atstumo laikymasis.

„Deja, šiandien kitų priemonių nėra. Ir jeigu mes nesugebėsime suvaldyti užkrato plitimo su tomis priemonėmis visi kartu, ką aš pabrėžiu, tuomet iškils poreikis tų drastiškų priemonių, kokios buvo kovo-balandžio mėnesį, karantininių priemonių. Bet tai turėtų būti traktuojama tik kaip kraštutinė galimybė“, – apie COVID-19 plitimo stabdymą sako V. Usonis.

Profesorius pripažįsta, kad apie virusą šį rudenį žinoma gerokai daugiau, nei tai buvo pavasarį – tikėtina, kad įvertinus rodiklius ir situaciją koronavirusas galėtų būti suvaldomas ir be karantino priemonių.

LRT.lt primena, kad daugiausia naujų atvejų susiję su židiniais, kurie labiausiai išplito Radviliškyje, Raseiniuose ir Šiauliuose.

Tiesa, ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse bei Baltijos šalyse šiandien fiksuoti nemalonūs rekordai. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas ir Lenkijoje – čia per parą patvirtinti 1136 atvejai.

Latvija pranešė apie 22 naujus atvejus, Estija – 44, šie rodikliai taip pat patenka į vienų didžiausių pastarųjų parų susirgimų skaičių tose šalyse.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2020.10.26 15:01

Stulbinamai kylant COVID-19 kreivei, didžiuosiuose šalies miestuose skelbiamas karantinas: griežtėja taisyklės kaukės taps privalomos, jų nereikės tik negyvenamose vietose, padėtis blogėja ir Šiauliuose

35