Lietuvoje

2020.09.25 13:12

Pagalbos į namus Klaipėdoje laukiama metus ar ilgiau – žmonės palikti vieni, skursta ir miršta

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.09.25 13:12

Klaipėdoje susiklostė įtempta situacija dėl pagalbos į namus to prašantiems. Vien per aštuonis šių metų mėnesius mirė 16 asmenų, taip ir nesulaukusių pagalbos į namus, o paslaugų laukimo eilėje trukmė įvardijama tūkstančiais dienų. Tokias paslaugas užtikrinančios įstaigos vadovai neslepia – dėl darbuotojų stygiaus žmonės yra palikti vieni, skursta ir miršta. Valdininkai teisinasi sprendžiantys problemą.

Tįsta pagalbos laukiančiųjų eilė

Šiomis dienomis uostamiesčio valdžios atstovus pasiekė Klaipėdos miesto socialinės paramos centro raštas, kuriame prašoma pagalbos sprendžiant jau nemenka tapusią pagalbos namuose paslaugų prieinamumo problemą.

Klaipėdos merui Vytautui Grubliauskui bei dviem miesto tarybos komitetams – Sveikatos ir socialinių reikalų bei Finansų ir ekonomikos – pateiktame rašte teigiama, kad uostamiestyje pagalbos į namus poreikis nuolat auga.

Pavyzdžiui, 2018-ųjų rugsėjo pradžioje tokios pagalbos laukiančiųjų eilėje buvo registruoti 49, 2019-aisiais tuo pačiu metu – 100, o šiemet – 119 asmenų.

„Kai rengėme raštą, laukiančiųjų buvo 119, o paskui jų dar pasipildė. Eilė ilgėja“, – teigė Klaipėdos miesto socialinės paramos centro direktorė Diana Stankaitienė.

Pašnekovė neslėpė, kad situacija šioje srityje yra kritinė, ir pabrėžė, kad Lietuva Europos Sąjungoje lyderiauja senėjimo prasme.

Pateikti skaičiai – klaidingi?

Minėto centro direktorės pavaduotojos socialiniams reikalams Eglės Buivydaitės pasirašytame dokumente vardijama, kad 2018 m. paslaugų laukimo eilėje trukmė buvo 5 691 diena, pernai – 12 675 dienų, o per 8 šių metų mėnesius – 11 046 dienų. Tai yra apie 30 metų.

Tiesa, valdininkai įvardytą įspūdingą laukimo eilėje trukmę vertina kaip „statistinį melą“.

„Tai yra suskaičiuotas suminis visų žmonių, stovinčių eilėje, skaičius. Šioje vietoje vidutiniškai vienas žmogus stovi nuo trijų mėnesių. Jeigu įskaičiuotume per „covido“ laikotarpį, kurie atsiliepė ir prašė paslaugų, o buvo atsisakyta jas teikti, ir sudėta į tas dienas, tai yra statistikos melas. Tai nėra tiesa“, – šią savaitę miesto Finansų ir ekonomikos komiteto nariams svarstant šį klausimą aiškino Klaipėdos savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Liesytė.

Paties Klaipėdos miesto socialinės paramos centro direktorė Diana Stankaitienė pripažino, kad rašte pateikti skaičiai, žymintys tūkstančius paslaugų laukimo dienų, yra bendras visų laukiančiųjų dienų skaičius, tačiau, anot įstaigos vadovės, negalima teigti, kad pagalbos sulaukiama per kelis mėnesius.

D. Stankaitienės teigimu, 2018-aisiais paslaugų laukimo eilėje trukmė buvo daugiau nei metai, tiesa, 2019-aisiais šis laikas kiek sutrumpėjo, tačiau vis tiek išliko ilgokas.

Mirė taip ir nesulaukę pagalbos

Tai, kad problema dėl pagalbos namuose laukiančių žmonių auga, rodo ir kiti centro pateikti duomenys.

Teigiama, kad pagyvenę ir neįgalūs asmenys, įrašyti į eilę gauti pagalbos namuose paslaugas, ne visuomet jų sulaukia, nes miršta. Per 8 šių metų mėnesius toks likimas ištiko 16 žmonių. 2018-aisiais mirė 5 žmonės, pernai – 11 asmenų. Aiškinama, kad tinkamo paslaugų prieinamumo centras negali užtikrinti dėl darbuotojų stygiaus.

„Turime tokią situaciją, kad žmonės palikti vieni skursta ir miršta“, – žodžių į vatą nevyniojo D. Stankaitienė.

Teigiama, kad pasitaiko tokių atvejų, kai pagalbos į namus prašo vieni it pirštas Lietuvoje likę senoliai ar sergantys žmonės, kurių artimieji yra išvykę į užsienį arba jų apskritai nėra. Pašnekovė pasakojo, kad dėl pagalbos artimiesiems kreipiasi į tokius kraštus kaip Junginės Amerikos Valstijos ar dar toliau išvykę žmonės.

„Būna, kad padeda kaimynai, tačiau ir jie negali to nuolat daryti. Juolab kad dažnai ir jie patys yra pagyvenę žmonės“, – pasakojo centro vadovė.

Todėl Klaipėdos vadovų prašoma minėtam centrui skirti papildomas 24 lankomosios priežiūros ir socialinio darbuotojo pareigybes bei lėšų šių darbuotojų darbo užmokesčiui.

„Mes planavome ir dabar jau esame patvirtinę papildomų etatų nuo spalio 1 dienos Socialinės paramos centrui“, – politikams šią savaitę vykusio posėdžio metu sakė uostamiesčio savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja A. Liesytė.

Teigiama, kad nuo spalio Klaipėdos miesto socialinės paramos centrui bus skiriami papildomi 6 darbuotojų etatai. Kitąmet esą bus bandoma rasti lėšų, kurių reikėtų panaikinti visai šiuo metu pagalbos į namus paslaugų laukiančiųjų eilei.

Vis dėlto, skyriaus vedėja negalėjo užtikrinti, kad tikrai pavyks visiškai išspręsti šią problemą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt