Lietuvoje

2020.09.24 10:36

Atvira prezidentūra? Valatka, Bruveris ir Miliūtė nepageidaujami moderatorių vaidmeniu

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.09.24 10:36

Trečiadienį Vilniuje vyko Liublino ketvertuko konferencija, o ketvirtadienį planuojami Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos ir Baltarusijos intelektualų susitikimai bei diskusijos. Kaip LRT RADIJUI sakė žurnalistas Rimvydas Valatka, prezidentūros atstovai pareiškė, kad trys žurnalistai, kurie nepelnytai kritikuoja prezidentą, moderuoti konferencijos negali.

Konferencija vyksta prezidentūroje. Tarp nepageidaujamųjų atsirado žurnalistas Vytautas Bruveris ir LRT RADIJO pašnekovas Rimvydas Valatka.

Abu žurnalistai dar pernai buvo kviesti ir dalyvavo prezidento G. Nausėdos inauguracijos priėmime prezidentūroje. Ketvirtadienį apie tai, kad buvo nepageidaujama kaip forumo moderatorė pranešė ir žurnalistė Rita Miliūtė.

„Prezidentūra kilniai leido mums ateiti ir sėdėti sugliaudus ausis. Tačiau moderatoriai buvo pakeisti. Kaip tai atrodo ponui Muravjovui (skaidrumo siekiančios tarptautinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) vadovas Sergejus Muravjovas – LRT.lt)? Turbūt tai netelpa į jokius jo registrus, oligarchiją“, – sako R. Valatka.

Kaip gali prezidentūra diriguoti visuomeninei organizacijai, kas turėtų moderuoti istorikų diskusiją? Čia jau nebe žurnalistikos dalykas, o laisvės ir demokratijos dalykas.

S. Muravjovas sako sutinkantis su R. Valatka. „Tai yra tik pokalbio pradžia. Tiesa yra ta, kad pokalbius apie žiniasklaidą, apie santykį, kurį žiniasklaidos atstovai dažnai puoselėja su politikais, ar atvirkščiai, daug metų buvo tabu, – sako jis. – Bendraudami su politikais, žiniasklaidos atstovai turi laikytis tam tikrų etikos reikalavimų.“

Tačiau R. Valatka sako, kad tai, ką šneka S. Muravjovas, yra kalbos į dausas.

„Apie kokią etiką pone Muravjovai jūs kalbate, jeigu bent 15 valdančiosios daugumos atstovų, įskaitant ministrą pirmininką, neina į laidas tų žurnalistų, kurie yra kritiškai nusiteikę valdžios atžvilgiu.

Jeigu žurnalistas yra išspiriamas iš prezidentūros tik todėl, kad jis turi kritišką požiūrį į prezidentą, tai apie kokią čia dar žurnalistų etiką mes turime kalbėti?

Jeigu žurnalistas yra išspiriamas iš prezidentūros tik todėl, kad jis turi kritišką požiūrį į prezidentą, tai apie kokią čia dar žurnalistų etiką mes turime kalbėti? Mes turime kalbėti apie politiko etiką. Kaip būtų, jei Vokietijos Bundestago narys pasakytų, kad neis į tam tikro vedėjo laidą, mat jis jam nepatinka? Kaip priimtų visuomenė, jei į ARD televizijos laidą neateitų prezidentas arba premjeras?

Kaip gali Prezidentūra diriguoti visuomeninei organizacijai, kas turėtų moderuoti istorikų diskusiją? Čia jau nebe žurnalistikos dalykas, o laisvės ir demokratijos dalykas“, – nusivylimo neslepia žurnalistas.

Aš nesu iš tų „ciucikų“, kuriems būtinai reikia patekti į Prezidentūrą.

R. Valatka tikina į forumą nesiveršiantis. Pasak jo, būtų sunku dalyvauti renginyje, kurio organizatoriai keliaklupsčiauja valdžios įnoriams. „Aš nesu iš tų „ciucikų“, kuriems būtinai reikia patekti į Prezidentūrą, – tiesiai šviesiai rėžia kritikos prezidentui neslepiantis žurnalistas. – Aš pasakiau, kad ten neisiu ir didelio noro ten eiti tikrai nėra. Negaliu sutikti būti organizacijoje, kuri keliaklupsčiavimu sprendžia klausimus su valdžia, kuri tiesiog pataikauja valdžiai“, – su apmaudu LRT RADIJUI kalba žurnalistas Rimvydas Valatka.

Prezidentūra teikė savo siūlymus

Prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis portalui LRT.lt perduotame komentare rašė, kad Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos ir Baltarusijos intelektualų forumas „Liublino ketvertas: idėja ir tikrovė“ ketvirtadienį vyksta prezidentūroje ir prezidentūra yra vieni iš šio renginio organizatorių.

„Kaip ir organizuojant daugelį kitų renginių prezidentūroje, prezidento patarėjai kartu su renginio organizatoriais tariasi dėl renginio turinio, jo pranešėjų, vedėjų, moderatorių ir įvairiais kitais organizaciniais klausimais.

Lygiai taip buvo ir šiuo atveju – diskutuojant dėl renginio pranešėjų ir diskusijų moderatorių, buvo svarstomi keli kandidatai ir prezidentūros atstovai pateikė savo siūlymus dėl jų“, – nurodė A. Bubnelis.

Išsamesnis R. Valatkos ir S. Muravjovo pokalbis – radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2020.10.26 15:01

Stulbinamai kylant COVID-19 kreivei, didžiuosiuose šalies miestuose skelbiamas karantinas: griežtėja taisyklės kaukės taps privalomos, jų nereikės tik negyvenamose vietose, padėtis blogėja ir Šiauliuose

35