Naujienų srautas

Lietuvoje2016.01.02 14:31

LDK valdant Gediminui: pinigų reforma, mūrinės pilys ir kariuomenės modernizavimas

2016-aisiais sukaks 700 metų, kai Lietuvą pradėjo valdyti Gediminas. Istorikų teigimu, tai buvo pokyčių nebijantis valdovas, kuris suprato, kad karinei galybei reikalingi tvirti valstybės pamatai.

„Jis visai pelnytai laikomas Lietuvos didvalstybės kūrėju. Prieš pradedant valdyti Gediminui, valstybė jau gyvavo, buvo juntamas ankstesnių valdovų – Vytenio, Traidenio – įdirbis. Bet valdant Gediminui Lietuvos valstybė tapo stabilia ir daug lemiančia Rytų ir Vidurio Rytų Europos politikoje“, – mano istorikas dr. Darius Baronas.

Anot istorikų, kunigaikštis Gediminas suprato, kad pirmiausia reikia modernizuoti savo kariuomenę. Tad netrukus kariuomenėje atsirado raitininkai (valstiečiai, kurie turėjo prievolę išjodinėti didžiojo kunigaikščio žirgynų žirgus), pradėtos statyti pirmosios mūrinės pilys, atsirado nuolatinės pilių įgulos.

Negana to, su broliu Vyteniu kunigaikštis Gediminas įvykdė pinigų reformą – pririšo Lietuvos pinigų sistemą prie Prahos grašio, vienos stipriausių to meto valiutų. Pinigų reforma buvo reikalinga, nes Gediminas rašė laiškus iš Vilniaus kviesdamas amatininkus. Lietuvai reikėjo specialistų, kad sugebėtų išgyventi ir klestėti, o amatininkams reikėjo bažnyčių ir jiems lengvai atpažįstamos valiutos.  

Plačiau – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Istorijos detektyvai“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi