Naujienų srautas

Lietuvoje2013.02.22 10:11

Interesus deklaruoti skuba ne visi

Nors nuo parlamentaro priesaikos davimo praėjo daugiau kaip trys mėnesiai, kai kurie tautos išrinktieji deklaruoti savo privačių interesų neskuba. Tokią pareigą „užmiršo“ 19 dabartinės kadencijos Seimo narių. 

Nors nuo parlamentaro priesaikos davimo praėjo daugiau kaip trys mėnesiai, kai kurie tautos išrinktieji deklaruoti savo privačių interesų neskuba. Tokią pareigą „užmiršo“ 19 dabartinės kadencijos Seimo narių.

Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas numato, kad valstybės politikai deklaruoti savo privačius interesus turi per mėnesį nuo jų išrinkimo dienos. Tačiau net ir praėjus daugiau kaip tris kartus ilgesniam laikui, beveik dvi dešimtys jų savo pareigos vis dar neįvykdė.

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) atstovai tvirtina, kad prieš mėnesį šis skaičius buvęs kur kas didesnis, tačiau net Seimo vadovybei priminus apie šią pareigą, į tai atsiliepė ne visi. Nedeklaravusiųjų savo privačių interesų netrūksta ir tarp Seimo senbuvių, ir tarp naujokų.

Seimo aplaidieji

VTEK teigia, kad elektroninėje duomenų sistemoje, kurios pagrindu deklaracijos yra skelbiamos viešai, iki šios dienos nematyti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių Audroniaus Ažubalio, Dainiaus Kreivio, Kazimiero Kuzminsko, Naglio Puteikio, Kazio Starkevičiaus ir Arvydo Vidžiūno elektroninių privačių interesų deklaracijų.

Taip pat nematyti socialdemokratų Edmundo Jonylos, Arvydo Mockaus, Broniaus Paužos, Vytauto Saulio, „darbiečių“ Sauliaus Bucevičiaus, Gedimino Jakavonio, Ričardo Sargūno, partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovų Andriaus Mazuronio, Kęsto Komskio, frakcijos „Drąsos kelias“ narių Algirdo Vaclovo Patacko ir Valdo Vasiliausko, liberalo Gintaro Steponavičiaus ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos nario Jaroslavo Narkevičiaus deklaracijų.

Raginimai veikia ne visus

VTEK sekretoriato vadovo Tomo Čaplinsko teigimu, dar prieš mėnesį tokių parlamentarų gretos buvo kur kas gausesnės. Tačiau institucijai kreipusis į Seimo vadovybę ir paprašius priminti pareigą deklaruoti privačius interesus ar patikslinti ankstesnes deklaracijas, „nepareigingų“ parlamentarų skaičius gerokai aptirpęs. „Tam tikros reakcijos sulaukėme. Tačiau šiandien vis dar nematome 19 Seimo narių deklaracijų“, - LŽ pažymėjo jis.

Tačiau tokio aplaidumo priežastys, anot etikos sargų atstovo, gali būti suprantamos. „Pasitaiko taip, kad į parlamentą patenka buvęs valstybės tarnautojas, anksčiau jau deklaravęs savo interesus. Tad jis prisimena, kad tai yra daręs anksčiau, o dabar tiesiog pamiršta deklaraciją pataisyti. Žinoma, visi dabartiniai Seimo nariai dar būdami kandidatai turėjo Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) deklaruoti savo interesus. Deja, pagal dabartines technines galimybes neturime susitarimo su šia institucija ir negalime tų deklaracijų patikrinti“, – atskleidė T. Čaplinskas.

Vieni kalti, kiti ne

Tuo metu socialdemokratas E. Jonyla teigė nesuprantantis, kaip galėjo atsidurti šiame sąraše. Jis tvirtina privačius interesus deklaravęs be raginimo, tad greičiausiai deklaracija „bus kažkur nepraėjusi“. „Teks patikrinti, kaip tai galėjo atsitikti“, – LŽ teigė parlamentaras.

Jo partijos kolega A. Mockus taip pat tvirtino visada atsakingai vykdantis tokias pareigas. „Lyg viską buvau susitvarkęs, galbūt koks nesusipratimas įvyko“, – svarstė Seimo narys.

Konservatorius N. Puteikis LŽ teigė deklaravęs privačius interesus prieš rinkimus, tad buvęs tikras, kad to pakanka iki šiol. „Kaltas. Būtinai deklaruosiu“, – patikino jis.

„Darbietis“ Ričardas Sargūnas taip pat sakė visiškai pripažįstantis savo kaltę. „Šiomis dienomis buvau apsilankęs VTEK ir išsiaiškinau deklaravimo detales. Artimiausiu metu deklaraciją pateiksiu“, – žadėjo politikas.

Liberalas G. Steponavičius privačių interesų deklaraciją prisiminė pildęs praėjusiais metais, o apie tai, kad jo interesai VTEK nėra matomi, teigė nebuvęs informuotas. „Man tai tėra 10 minučių darbas. Jokia informacija iš Seimo vadovybės manęs nepasiekė“, – LŽ sakė Seimo narys. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi