Lietuvoje

2020.09.22 23:51

Partijų debatai: kaip šalyje išlaikyti jaunus medikus ir kaip turi būti saugomos vaiko teisės

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.09.22 23:51

Kaip šalyje išlaikyti jaunus medikus? Kaip užtikrinti vaiko teises? Kokia turėtų būti vaistų politiką ir ką reiškia Seimo nario priesaikos sulaužymas? Į šiuos ir kitus klausimus antradienį vykusiuose debatuose atsakinėjo rinkimuose dalyvaujančių partijų atstovai.

Seimo rinkimams skirtą laidą LRT rengia savo iniciatyva. LRT TELEVIZIJA, atsižvelgdama į teismo sprendimą, keičia debatų organizavimo tvarką ir dalyviai į laidas kviečiami atsitiktine tvarka – burtų būdu.

Burtai lėmė, kad antradienio laidoje susirėmė Lietuvos liaudies partija, Centro partija-tautininkai, Nacionalinis susivienijimas, Lietuvos žaliųjų partija ir Krikščionių sąjunga.

LR Seimo rinkimų debatai. Partijų atstovai pasisakė sveikatos apsaugos, demokratijos ir žmogaus teisių temomis

Jaunų medikų išlaikymas šalyje

Kokių priemonių reikia imtis, kad jauni medikai neemigruotų iš šalies? Kokie ne finansiniai instrumentai galėtų motyvuoti medikus likti Lietuvoje? Taip skambėjo pirmieji klausimai partijoms.

Lietuvos liaudies partijos sąrašo vedlė Nendrė Černiauskienė sakė, kad šioje srityje yra daug problemų, neišspręstų dar nuo 2010 metų, ji pabrėžė, kad sistemą kritikavo daug partijų, o galų gale sveikatos sistema buvo sugriauta, padidinant jos išlaidas, pridūrė N. Černiauskienė.

„Reikėtų grįžti į pradinę situaciją ir mąstyti, ką reikėtų jauniems gydytojams patirti, kai jie susiduria ir su kvotų klausimu, ir su mokslo apmokėjimo klausimu. Teko matyti ir kalbėtis ne su vienu jaunu gydytoju – jie norėtų tiesiog padoraus darbo užmokesčio ir galimybės dirbti Lietuvoje“, – sakė N. Černiauskienė.

Anot Centro partijos-tautininkų lyderio Naglio Puteikio, svarbiausia sudaryti galimybes dirbti, nes dėl koronaviruso keliamos „pernelyg didelės ir sureikšmintos grėsmės“ sveikatos apsaugos ministras labai suvaržė galimybę gyventojams gauti paslaugas. Dėl to žmonės priversti kreiptis į privačias įstaigas, kur įkainiai dideli, kalbėjo jis.

„Antras sveikatos apsaugos ministro apribojimas, kad negali gydytojai judėti tarp privačių įstaigų ir valdiškų. Mes šiuos įsakymus esame apskundę ir mūsų Centro partijos-tautininkų tikslas kuo greičiau atidaryti sveikatos apsaugos poliklinikas, ligonines, kad žmonės galėtų gauti nemokamai būtinąsias sveikatos apsaugos priemones“, – tvirtino N. Puteikis.

Nacionalinio susivienijimo lyderis Vytautas Radžvilas teigė, kad į klausimą neįmanoma atsakyti per minutę, kadangi reikia iš pagrindų keisti sistemą, o tai įmanoma tik keičiant medikų darbo, buities ir parengimo sąlygas, taip pat būtina optimizuoti medicinos įstaigų tinklą.

„Pagrindiniai punktai, nors klausimas tik kelia šypseną, galėtų būti tokie. Pirmiausia, Lietuva neturėtų būti šalis, kuri ruošia tiek medikų, kad eksportuoja už didžiulius pinigus paruoštus specialistus visai Europai“, – tikino V. Radžvilas.

Lietuvos žaliųjų partijos atstovas Remigijus Lapinskas sakė, kad šioje situacijoje neišrasime ko nors ypatingai naujo, svarbiausia – skaidriai gaunamas atlyginimas, kuris atitiktų ilgus mokymosi metus.

„Jie turi gauti atitinkamą padorų atlyginimą, jaunimą itin žeidžia vokelių sistema – jie nenori to. (...) Bandykime taikyti specialias valstybės programas, suteikime jiems butus, plėskime infrastruktūrą“, – ragino R. Lapinskas.

Krikščionių sąjunga savo atsakymą apie jaunų medikų motyvavimą pradėjo pažadu saugoti vyro ir moters sukurtą šeimą nuo sugriuvimo ir žmogaus gyvybę nuo jos pradėjimo iki mirties, taip pat žadėjo įgyvendinti Bažnyčios socialinį mokymą.

Partijos atstovas Arvydas Akstinavičius tvirtino, kad ir šiomis sąlygomis yra pakankamai daug priemonių, kaip galima sutvarkyti sistemą, tačiau reikia pradėti nuo ligonių kasų pertvarkymo, kad jos nebūtų Sveikatos ministerijos įrankiu stumdant pinigus.

„Decentralizacija, paslaugų ir gydymo artėjimas prie paciento. (...) Motyvavimo priemonės regionuose gali būti įvairios, pavyzdžiui, indeksuoti gydytojų darbo stažą“, – kalbėjo jis.

Ligoninių tinklo pertvarka ir centralizavimas

Antrasis klausimas partijoms buvo apie ligoninių tinklo pertvarką – atstovų klausė, ar jie pritartų centralizavimui ir kokios paslaugos turėtų išlikti regionuose.

Centro partijos-tautininkų atstovas Gintaras Songaila teigė, kad sveikatos priežiūros insitucijų centralizacija Lietuvoje jau yra. Vis dėlto, pridūrė jis, svarbu kalbėti apie regionus ir užtikrinti, kad ten sveikatos apsaugos sistema būtų išsaugoma ir prieinama.

„Kad būtų trumpas atstumas gauti paslaugą, nesvarbu, kokioje vietoje gyventum – kad būtų prieinamos paslaugos, nes dabar visoje COVID-19 isterijos fone paslaugos neprieinamos“, – argumentavo G. Songaila.

Nacionalinio susivienijimo lyderis V. Radžvilas sakė, kad politiko uždavinys yra suprasti, jog aukščiausio lygio ir brangiai kainuojančios paslaugos negali būti teikiamos visoje Lietuvoje.

„Valstybė turi paskaičiuoti savo resursus, kad šalies teritorijoje būtų išdėstyti tolygiai sudėtingiausias paslaugas teikiantys centrai“, – įsitikinęs V. Radžvilas.

Pasak Lietuvos žaliųjų partijos atstovo R. Lapinsko, jo partija pritaria, kad sudėtingos paslaugos turėtų būti teikiamos ten, kur yra geriausios galimybės užtikrintai teikti tas paslaugas.

Tačiau, sakė jis, gydymo įstaigos turi atlikti savo funkciją, kur jos bebūtų, todėl siūlytų mobilių sveikatos punktų sistemą, kai šeimos gydytojas pasiekia ir atokiausius regionus.

Krikščionių sąjungos vadovas R. Dagys pabrėžė, kad būtina atskirti ligonių kasas, kadangi, sakė jis, jos atstovauja paciento interesams ir atlieka tik pinigų dalijimo funkciją.

Krikščionių sąjungos atstovai pridūrė, kad būtinos sveikatos paslaugos turi būti suteikiamos vietoje ir žmonės jas turi gauti visur, taip pat privalu užtikrinti svarbiausias žmogaus sveikatai reikalingas paslaugas.

Liaudies partijos vedlė N. Černiauskienė priminė Konstitucijos nuostatas, kad žmogus turi gauti sveikatos apsaugos paslaugas.

„Pasižiūrėkime, kas yra parašyta Konstitucijoje. 53 straipsnyje parašyta: „Valstybė rūpinasi žmonių sveikata ir laiduoja medicinos pagalbą bei paslaugas žmogui susirgus“. Noriu priminti, kad Nacionalinį susitarimą dėl sveikatos priežiūros sistemos pertvarkos ir kitų klausimų bandoma pasirašyti nuo 2010 metų“, – akcentavo ji.

Vaistų politika

Iškėlus vaistų kompensavimo politikos klausimą, V. Radžvilas kalbėjo, kad norint suformuluoti tokią politiką reikia pradėti nuo griežčiausios vaistų rinkos analizės ir ragino įvertinti, kokie vaistai iš tiesų reikalingi.

„Visi puikiai žinome, kad Lietuvoje suvartojame tiek vaistų todėl, kad nėra sveikos, protingos valstybės kontrolės, kad patys vaistai tapo tiesiog preke, o ne gydymosi priemone“, – pabrėžė V. Radžvilas.

Lietuvos žaliųjų partija akcentavo sveikatinimo politiką. Anot partijos atstovo R. Lapinsko, partija siūlytų maksimaliai ilgai apsieiti be vaistų, skatintų sveikatinimo politiką. R. Lapinskas taip pat sakė palaikantis pacientų teisę patiems pasirinkti vaistą, nebūtinai pigesnį.

„Jau maži vaikai turi sveikatos ydų, susijusių su netaisyklinga laikysena, per daug įsmeigtomis akimis į ekranus ir panašiai, todėl mūsų partijos pakete siūlymų yra daug su sveikatinimu susijusių dalykų“, – kalbėjo R. Lapinskas.

Krikščionių sąjungos atstovai sakė, kad vaistai turi tarnauti gydymui, o jų kainos turi būti prieinamos pacientams. Anot jų, šiuo metu farmacija tarnauja ministerijos įnoriams, o ne pacientų interesams. Partija ragino mažinti vaistų kainas, o kompensuojamų vaistų sąrašas, tvirtino jie, turi būti suformuotas panašiai kaip LRT taryba – iš įvairių atstovų.

„Konkurencija, deja, farmacijos rinkoje yra iškreipta“, – įsitikinę Krikščionių sąjungos atstovai.

R. Dagys pridūrė, kad daugiau dėmesio derėtų skirti švietimui, kadangi žmonės dar įpratę pirkti vaistus. Kita svarbi dalis – ekonominė, kadangi, tvirtino jis, kainodara sudaryta taip, kad atstovauja tik farmacininkų interesams – kuo daugiau parduoti.

Liaudies partijos atstovė N. Černiauskienė pasisakė už tai, kad vaistai galėtų būti kompensuojami ir pensininkams bei žmonėms, kurie gydosi ilgalaikes lėtines ligas. Šie žmonės galėtų gauti nemokamus vaistus, kadangi dabar jie per brangūs, sakė partijos atstovė.

Centro partijos-tautininkų atstovas G. Songaila pridūrė, kad visa vaistų politika yra grynas nesusipratimas, nes pacientams nėra prieinamos visos vaistinių preparatų rūšys, neva taip sutaupoma, bet iš tiesų nuostolis didelis.

„Šią politiką reikia keisti. (...) Reikia skatinti sveiką gyvenseną, judrumą“, – sakė G. Songaila.

Kokias pasekmes užtraukia Seimo nario priesaikos sulaužymas?

Pasak R. Lapinsko, Lietuvos žaliųjų partija vadovaujasi vertybinėmis nuostatomis, o priesaika yra ypatingas aktas ir įsisamoninta pareiga tėvynei, visuomenei ir tautai. Priesaika yra garbė, sakė jis.

„Priesaikos sulaužymas yra didžiausia negarbė. Todėl manau, kad Lietuvos žaliųjų partija, kurios tikslas atnešti šiek tiek kitokį požiūrį – labiau vertybinį, labiau principinį, – galės rodyti pavyzdį“, – tvirtino R. Lapinskas.

Nacionalinio susivienijimo lyderis V. Radžvilas atsakydamas į šį klausimą kalbėjo apie debatų ir jų burtų traukimo tvarką, o vėliau klausė, ar gali būti priesaikos nelaisvų žmonių šalyje ir nedemokratinėje valstybėje.

„Vergai neturi savigarbos ir orumo. Klausimai, skirti mažaraščiams, yra paties klausimo išniekinimas“, – sakė V. Radžvilas.

Centro partijos-tautininkų lyderis N. Puteikis taip pat kritikavo klausimus, o vėliau pridūrė, kad absoliuti dauguma iki šiol buvusių Seimo narių pažeidžia kai kurias priesaikos dalis.

Lietuvos liaudies partijos atstovas Rimantas Jaruškevičius sakė pritariantis daugumai kalbėjusių: „Ar esame demokratinė valstybė? Esame demokratinė klastotė. Kodėl taip sakau? Todėl, kad mes visi į iždą mokame vienodai pinigus, o kaip mums padalina pinigus? Pažiūrėkime, šiandien susirinkome visos tokios užbortinės partijos, o visos tos duobkasių partijos yra kažkur kitur“, – kalbėjo jis.

Krikščionių sąjungos vadovas R. Dagys svarstė, kad klausimas nėra toks paprastas, o kartu yra ir gilus. Pasak jo, nuvertiname pasižadėjimus ir vertybes, o tai yra didžiulė problema.

„Viešo pažado laikymasis yra pagrindinis demokratijos bruožas. Jei to nesilaikysime, nieko nepadarysime ir nepakeisime kitų, jei patys to nedarysime. Priesaikos sulaužymas yra (...) išdavystė savo valstybei“, – tvirtino R. Dagys.

Vaiko teisės

Kita aptarta tema – vaiko teisių problemos ir kokios priemonės reikalingos, kad vaiko teisės būtų veiksmingiau apsaugotos.

R. Dagys sakė, vaikas yra neatskiriama šeimos dalis, todėl, kai kalbame apie vaiko teises, turime kalbėti apie šeimos teises. Deja, bandoma tai suskaidyti, pridūrė jis.

„Šeimos negerbiamos, dėl to nyksta mūsų tauta iš esmės, ją mėgina pakeisti kitomis formomis, mėgindami tai pavadinti šeimomis, bet vaikas gali pilnavertiškai augti tik matydamas savo šeimą, savo artimuosius, todėl mūsų principinė nuostata, kad kišimasis į šeimą turi būti tik išimtiniais atvejais, jei norime apsaugoti kieno nors gyvybę. Bet šeima yra pagrindų pagrindas. (...) Mes manome, kas gera šeimai, tas gera ir valstybei, ir tam pačiam vaikui“, – aiškino R. Dagys.

Liaudies partijos atstovė N. Černiauskienė teigė, kad viskas prasideda šeimoje ir klausė, kad jei yra daug socialinių problemų šeimoje, tai gal ten ir reikėtų atsisukti bei spręsti klausimus ten.

„Nesukūrėme tinklaveikos bendruomenėje, kuri galėtų efektyviai įdarbinti jauną žmogų ir fiksuoti tiek senatvės pensininkų problemas, tiek vaikų problemas“, – apgailestavo N. Černiauskienė.

N. Puteikis ragino palyginti vaiko teises Suomijoje ir Lietuvoje bei kritikavo, kad Lietuvoje ne iki galo užtikrinamos tėvų teisės.

„Mes, Lietuvos politikai, leidome Seimui priimti visai neseniai įstatymą, kuris neužtikrino vaikų teisės turėti tėvus. Dėl Centro partijos-tautininkų šis įstatymas buvo panaikintas“, – sakė jis.

Nacionalinio susivienijimo atstovas Vytautas Sinica įsitikinęs, kad ideologinis kalbėjimas apie atskirų grupių problemas – ydingas. Pasak jo, Lietuvoje neužtikrinamos universaliai visiems piliečiams aktualios teisės, o kalbėjimas apie atskiras teises skaldo visuomenę.

„Jei kalbėtume apie vaikus ir jų saugumą, tai išskirtinė absurdiška situacija, kurios įkaitai yra vaikai, Lietuvoje buvo ideologiniais pagrindais sukurta de facto vaikų atiminėjimo sistema. (...) Ta sistema turėtų būti visapusiškai panaikinta“, – sakė V. Sinica.

R. Lapinskas akcentavo, kad būtina surasti balansą, jog būtų užtikrinamos vaikų teisės ir tėvų teisės auklėti vaikus. Partijos atstovai pridūrė, kad vaikų teisės yra ir žmogaus teisės, todėl jų negalima atskirti.

„Nemažai vaikų pas mus kenčia nuo to. Atsakant į klausimą dėl smurto artimoje aplinkoje, tai nebūtina suprasti, kad vaikas tiesiogiai nukenčia – kai vaikas mato situaciją, (...) jau irgi yra smurto stebėjimas, vaikas jau yra auka“, – sakė partijos atstovai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
COVID-19 testavimo punktas
COVID-19 TRUMPAI