Lietuvoje

2020.09.22 20:10

Raseiniškiai stebisi keistomis taisyklėmis COVID-19 židinių šešėlyje: nuotolinis mokslas įvestas per pusdienį, bet koncertų atšaukti neskubėta

meras stebisi, kad kliūva miesto šventė, o renginys su šalies vadovais – ne
Valdemaras Šukšta, LRT.lt2020.09.22 20:10

Pirmadienio vakarą Raseinių rajono mokinių tėvams sujaukė savivaldybės sprendimas: jau nuo antradienio ugdymas vaikams vyksta nuotoliniu būdu. Socialiniuose tinkluose nestinga besipiktinančiųjų dėl skubos, o dalis dirbančių tėvų neturi galimybių padėti vaikams. Tiesa, galimas ir mišrusis mokymas, kai bent jau pradinukai galėtų mokytis klasėse. Vis dėlto gyventojai pasigenda aiškumo savivaldybės sprendimuose: kodėl renginius uždraudė tik po kelių dienų ir leista vykti miesto šventei, o nuotolinį mokymą įvedė iškart?

Pirmokė mokosi pas močiutę

Ariogalos pradinę mokyklą lankančios pirmokės mama Kristina LRT.lt sakė, kad jai ir kitiems klasės tėvams sprendimas buvo netikėtas. Be to, ji ir jos vyras turi darbą, todėl negali likti namuose su atžala. Išvakarėse, apie 17.30 val., jai paskambino mokytoja, tačiau paklausta, ar būtų mišrusis ugdymas, atsakė, kad įstaigos direktorius apie tai net nekalba.

„Tai yra absurdas. Įsivaizduokite: pirmokėlė, kuri tik pradėjo eiti į mokyklą, gauna nuotolinį būdą. Ar mes, dirbantys tėvai, ją išmokysime? Taip išeina, kad vienas iš tėvų turi išeiti iš darbo, kad galėtų su ja dirbti prie pamokų. O juk pirmoje klasėje duodami visi pagrindai vaikui. Mes neišmokysime savo vaikų kaip mokytojai“, – nusivylimo neslėpė Kristina.

Pasak jos, dukra dabar yra su močiute, tačiau ši turi ūkį, darbų jame, tad irgi negali skirti viso laiko pirmą klasę pradėjusiai anūkei. Padavėja dirbanti Kristina baiminasi, kad jeigu ims nedarbingumą, gali netekti darbo.

„Aš pasiimsiu biuletenį, o jeigu grįžusią atleis iš darbo, nes sėdėjau su vaiku? O jeigu nuspręs pratęsti nuotolinį ugdymą? Aš neteksiu darbo vietos, pajamų, man bus sunku“, – pasakojo pirmokės mama.

„Įsivaizduokite: pirmokėlė, kuri tik pradėjo eiti į mokyklą, gauna nuotolinį būdą. Ar mes, dirbantys tėvai, ją išmokysime? Taip išeina, kad vienas iš tėvų turi išeiti iš darbo, kad galėtų su ja dirbti prie pamokų“, – kalbėjo Kristina.

Jai kilo klausimas, kodėl Ariogalos mokyklose, kuriose nefiksuojama COVID-19 atvejų, pamokos negali vykti, o, pavyzdžiui, neuždaroma parduotuvė, kurios darbuotojai nustatytas koronavirusas.

„Ji toliau veikia, priima žmones, jokių apribojimų nėra. Ariogalos mokyklose nėra nustatyta koronaviruso ir vis tiek ją uždarė“, – piktinosi Kristina.

Moteris sakė, kad vakare skambino Raseinių rajono merui Andriui Bautroniui ir klausė, ką daryti, nes nėra su kuo palikti vaiko. Jos teigimu, meras atsakė, kad vestųsi vaiką į darbą. LRT.lt paklaustas apie tokį bendravimą, A. Bautronis neigė bendravęs su Kristina.

„Aš vakar su niekuo nešnekėjau. Nė su vienu iš tėvų. Su visais susirašinėjau mesindžeriu“, – nurodė A. Bautronis.

Yra, kas padėtų klasėse

Ariogalos gimnazijos, kuriai priklauso ir miesto pradinė mokykla, direktorius Arvydas Stankus minėjo, kad galutinai nenuspręsta, ar ugdymas vyks tik nuotoliniu būdu. LRT.lt jis teigė žinantis, kad yra mišriojo ugdymo poreikis ir tokia galimybė sudaryta.

„Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakyme aiškiai parašyta, kad visos įstaigos gali organizuoti darbą nuotoliniu ir mišriuoju būdu. Kalbant apie bendrąjį ugdymą, kai kurioms šeimoms tokio mišriojo ugdymo reikia. Šitą analizę mes darėme pirmadienį vakare. Mokytojai dirba nuotoliniu būdu su visa klase, bet mes turime būrį specialistų, kurie tikrai gali priimti mišriuoju būdu. Analizuosime, kiek yra tokių šeimų, kiek yra tokių vaikų. Žiūrėsime, kokias grupes suformuoti, nepažeidžiant saugos taisyklių“, – aiškino A. Stankus ir pridūrė, kad nuo ryto tėvai gali ateiti su vaikais ir bus priimti visi, tik reikia komunikuoti.

Tiesa, tėvams reikės patiems atvežti vaikus, nes pavėžėjimas į ugdymo įstaigą nevykdomas. A. Stankus, paklaustas, kaip vertina skubiai priimtą sprendimą dėl nuotolinio ugdymo, atsakė, kad to tikėtasi.

„Kiekvieną dieną buvo mintis ir pasiruošimo aspektai, kad anksčiau ar vėliau mišrusis arba nuotolinis mokymas neišvengiamai ateis. Klausimas – kada“, – sakė A. Stankus.

Prisimena per karantiną išmoktas pamokas

Pradinuką ir septintoką auginanti Lina LRT.lt irgi pasidalijo patirtimi. Jos vaikai lanko Raseinių „Šaltinio“ progimnaziją. Apie nuotolinį ugdymą šeima sužinojo pirmadienį 19 val., tačiau antradienį ryte, pasak Linos, buvo žinutė, kad ikimokyklinukai ir pradinukai gali ateiti mokytis į mokyklą, jeigu tėvai neturi galimybių būti kartu namie.

„Kad nuotolinį ugdymą paskelbia paskutinę minutę, tai ne naujiena. Antradienį jau viskas sudėliota ir procesas vyksta. Nežinau, kaip kitose mokyklose, bet situacija suvaldyta tik mokyklų bendruomenių dėka, caro nuopelnų čia nėra. Gaila tik tėvų, kuriems atsirado ne po vieną žilą plauką galvojant, kur ir su kuo palikti ikimokyklinukus ir pradinukus vaikus“, – pasakojo Lina.

Apie nuotolinį ugdymą šeima sužinojo pirmadienį 19 val., tačiau antradienį ryte, pasak Linos, buvo žinutė, kad ikimokyklinukai bei pradinukai gali ateiti mokytis į mokyklą, jeigu tėvai neturi galimybių būti kartu namie.

Ji minėjo, kad dabar diena atrodo taip pat, kaip pavasarį, per karantiną: sukurta darbotvarkė ir jos laikomasi. Pirmoje dienos pusėje – kartu su vaikais, o po pamokų tėvai dirba savo darbus. Vakare – namų darbai ir pasiruošimas rytojui. Lina džiaugiasi, kad jos darbo grafikas lankstus, tačiau darbus vis tiek privalu padaryti.

„Kadangi pavasarį visa tai jau darėme, tai ir dėl pamokų, ir dėl prisijungimų yra mažiau organizacinių dalykų“, – kalbėjo Lina.

„Šaltinio“ progimnazijos direktorė Vaiva Zubrickienė LRT.lt teigė, kad 73 proc. priešmokyklinio ugdymo grupės vaikų ir pirmų klasių mokinių mokysis klasėje įprastu būdu, o 27 proc. lieka namuose ir bus ugdomi nuotoliniu būdu. Visiems mokiniams bus užtikrintas nemokamas maitinimas.

„Pirmų klasių mokytojai ves pamokas įprastu būdu, o su likusiais mokiniais bus jungiamasi online, pagal poreikį vedamos konsultacijos, teikiama specialioji pedagoginė ir specialioji pagalba“, – atsakė V. Zubrickienė.

Ji mano, kad sprendimas dėl nuotolinio ir mišriojo ugdymo yra tinkamas. Šį kartą viskas vyko greičiau ir paprasčiau, nes jau turima patirties.

„Didelių nesklandumų nebuvo. Progimnazijos pedagogai yra supratingi ir gebantys prisitaikyti prie aplinkybių bei situacijos“, – minėjo V. Zubrickienė.

Kyla klausimų dėl savivaldybės elgesio

Vis dėlto Lina mini, kad rajone taikomi dvejopi standartai ir manipuliuojama koronavirusu.

„Niekas nepyktų ir būtų supratingi, jei būtų aiški ir logiška strategija: susirgimų daugėja, uždarome renginius, meno mokyklas, dienos centrus, pereiname prie nuotolinio ugdymo, būname supratingi, saugome vieni kitus. O dabar? Žmonės čia rūpi mažiausiai, nes kai nori regalijomis pasipuikuoti, tai nesvarbūs tie susirgimai“, – rėžė Lina.

Ji buvo viena iš tų raseiniškių, atkreipusių dėmesį, kad nuotolinis ugdymas įvestas iš karto, o renginius uždraudė tik po kelių dienų – praėjus Raseinių miesto šventei.

Paklaustas, kodėl renginius atšaukė po kelių dienų, o nuotolinį ugdymą įvedė iškart, Raseinių rajono meras A. Bautronis atsakė, kad penktadienį buvo iškeltas klausimas dėl švietimo, tačiau dar nebuvo prasmės tai daryti. Sprendimą paskubino per savaitgalį išaugęs COVID-19 atvejų skaičius. Tačiau jau iki tol Raseiniuose buvo fiksuojamas koronaviruso protrūkis, tad kodėl nebuvo atšaukti savaitgalio renginiai?

„Miesto šventė vyko lauke. Kultūros centras šeštadienį atsisakė visų veiklų, kurios buvo kontaktinės: vaikų užsiėmimai, atrakcionai. Buvo palikta tik pavienė prekyba ir vakariniai koncertai nuo scenos. Žmonės nesibūriavo, buvo didelėje erdvėje“, – aiškino A. Bautronis.

Tiesa, socialiniuose tinkluose galima rasti vaizdo įrašą iš Raseinių miesto šventės koncerto. Matyti, kad žmonės ne tik būriavosi, dalis jų buvo be kaukių.

„Kaip mums reikėjo pasielgti, kai organizatoriai buvo pasistatę aparatūrą ir sujungę įrenginius? Kai buvo nukeliami renginiai ar uždaromos kavinės, nė vienas rajonas, net valstybiniu mastu nebuvo iš vakaro paskelbta, kad nuo rytojaus nutraukia. Buvo pereinamasis laikotarpis ir lygiai tokiu pat principu mes priėmėme sprendimą“, – nurodė Rasenių rajono meras ir pridūrė, kad tai buvo Ekstemaliųjų situacijų komisijos sprendimas.

Kodėl nuotolinis ugdymas įvestas iškart, be pereinamojo laikotarpio? A. Bautronis aiškino, kad tokio skubaus sprendimo prašė visuomenės sveikatos specialistai. Meras teigė suprantantis tėvus, kuriems dėl to kilo papildomų rūpesčių.

„Pirmadienį turėjome pasitarimą. Jame dalyvavo gydymo įstaigų vadovai, Visuomenės sveikatos centro atstovai ir primygtinai paprašė, kad kuo greičiau, nedelsdami nutrauktume ugdymą ir sumažintume kontaktų skaičių. To sprendimo ėmėmės pirmadienį, kad įgyvendintume antradienį. Antradienį pas mus atvejų tik padaugėjo. Manau, sprendimai dėl perėjimo į nuotolinį ugdymą buvo laiku“, – LRT.lt dėstė A. Bautronis.

A. Bautronis stebisi, kad žmonės baksnoja į miesto šventę, bet neatkreipia dėmesio į praėjusį sekmadienį Kryžkalnyje vykusį memorialo Lietuvos partizanams atidengimą, kuriame dalyvavo šalies vadovas Gitanas Nausėda bei premjeras Saulius Skvernelis.

„Kodėl visi akcentuoja Raseinių miesto šventę, bet neakcentuoja Kryžkalnyje vykusio renginio, kuriame dalyvavo prezidentas ir premjeras? Vyriausybė paprašė, kad to renginio nenukeltų, paliktų ir leistų. Viskas buvo suplanuota: prezidento ir premjero atvykimas, NATO lėktuvų pakilimas. Nei organizatoriai, nei Vyriausybė nepareiškė noro atšaukti renginio, kadangi jis vyko lauke. Organizavo registraciją, buvo laikomasi saugumo reikalavimų“, – aiškino A. Bautronis.

Jis pridūrė, kad tik antradienį gavo pasiūlymą iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro dėl renginių ir jų nukėlimo.

„Nei organizatoriai, nei Vyriausybė nepareiškė noro atšaukti renginį, kadangi jis vyko lauke“, – aiškino A. Bautronis.

NVSC antradienį skelbė, kad per praėjusią parą Lietuvoje buvo patvirtinti 45 nauji COVID-19 infekcijos atvejai, iš jų 4 – Raseinių rajone. Vienas atvejis nustatytas Raseinių policijos komisariato darbuotojui. Su šiuo protrūkiu jau siejami iš viso 32 atvejai. Taip pat užsikrėtė du Raseinių savivaldybės administracijos darbuotojai bei vienas Raseinių ligoninės konsultacinės poliklinikos darbuotojas. Iš viso Raseiniuose užfiksuota 64 koronaviruso atvejai.

Taip pat skaitykite

Populiariausi

Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2020.10.26 15:01

Stulbinamai kylant COVID-19 kreivei, didžiuosiuose šalies miestuose skelbiamas karantinas: griežtėja taisyklės kaukės taps privalomos, jų nereikės tik negyvenamose vietose, padėtis blogėja ir Šiauliuose

35