Lietuvoje

2020.09.22 14:22

Lietuvą sukrėtusioje jurbarkiečio byloje – retas specialistų tyrimas ir abejonė nuoširdumu: prašoma realios laisvės atėmimo bausmės

advokatas: mergina iki šiol kenčia dusulio priepuolius; atnaujinta 14.57
Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.09.22 14:22

Antradienį Klaipėdos apygardos teismas už uždarų durų sprendė atgarsio visoje Lietuvoje sulaukusią bylą dėl Jurbarke sumuštos merginos. Uostamiestyje byla atversta dėl apeliacinių skundų. Prieš nepilnametę smurtavusiam vaikinui prašoma realios laisvės atėmimo bausmės. Ar jaunuoliui teks sėsti už grotų, paaiškės spalio pabaigoje.

Sprendimas – spalio pabaigoje

Klaipėdos apygardos teisme vyko visoje Lietuvoje garsiai nuskambėjusios ir daugelį sukrėtusios smurto prieš merginą iš Jurbarko bylos posėdis.

Apeliacinės instancijos teisme sulaukta trijų skundų, kuriuos pateikė prokuroro, nukentėjusiųjų atstovas ir paties nuteistojo gynėjas.

Į antradienį surengtą teismo posėdį merginą sumušęs ir, kaip teigiama, bandęs išprievartauti vaikinas su advokatu atvyko prieš pat jo pradžią – pro žurnalistus jis ėjo nesidairydamas, o iki posėdžio pradžios teismo salėje sėdėjo nepakeldamas akių ir nepratarė nė žodžio.

„Apeliacinės instancijos teisme buvo ištirti įrodymai, kiek to buvo prašoma proceso dalyvių. Pasakėme baigiamąsias kalbas, teismas išėjo priimti sprendimo, jį skelbs spalio 29 dieną“, – situaciją apibendrino Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Aurelijus Stanislovaitis.

Nori realios laisvės atėmimo bausmės

Anot prokuroro, nuteistojo gynėjas prašė pripažinti, kad nuteistasis savanoriškai atsisakė baigti seksualinio pobūdžio vieną iš veikų, ji nutrūko pasikėsinimo stadijoje.

„Prokuroras su nukentėjusiaisiais nesutiko su tokiu reikalavimu, išdėstė teisinius argumentus, kad teismo sprendimas buvo teisingas“, – aiškino A. Stanislovaitis.

Prokuroras ir nukentėjusiųjų atstovai prašė, kad būtų pašalinta iš teismo sprendimo kaltinamojo atsakomybę lengvinanti aplinkybė – nuoširdus gailėjimasis.

„Nukentėjusiųjų atstovas ir prokuroras prašė panaikinti bausmės vykdymo atidėjimą, kuris labiausiai mus visus domina“, – teigė A. Stanislovaitis.

Taigi, gali būti, kad pirmos instancijos teismo nuteistam jaunuoliui vis dėlto teks sėsti į pataisos namus.

Abejoja nuoširdumu

Nukentėjusieji reikalavo padidinti ir paskirtos bausmės dydį ir atlygintinos neturtinės žalos dydį.

„Skunde buvo prašoma aukai priteisti 25 tūkst. eurų prie jau atlygintų 5 tūkst. Ir tėveliui buvo priteista 2 tūkst. eurų, tai reikalavimas yra 5 tūkst.“, – kitus reikalavimus vardijo vyriausiojo prokuroro pavaduotojas.

A. Stanislovaitis atkreipė dėmesį į nuteistojo gynėjo teiktus dokumentus apeliacinės instancijos teisme, kuriais norima įrodyti, kad po nuosprendžio nuteistasis atlieka veiksmus siekdamas didesnio savęs pažinimo ir savo elgesio korekcijos.

„Išsakiau argumentus, kad manęs taip, kaip ir prisipažinimo atvirumas, taip ir šių veiksmų, kurių ėmėsi nuteistasis, atlikimas neįtikino savo nuoširdumu. Ar tuos veiksmus jis atlieka tam, kad pažintų save ir darytų poveikį, kad toks nederamas elgesys nesikartotų ateityje, ar vis dėlto šie dokumentai teikiami tiek, kiek reikalinga teismui“, – abejones vardijo pašnekovas.

Tai dar turės įvertinti teismas.

Pasitelkta reta priemonė

Teismo posėdžio metu buvo aptarta ir įvertinta Probacijos tarnybos atlikto socialinio tyrimo išvada, charakterizavusi pirmos instancijos teisme nuosprendžio jau sulaukusį Mantą.

„Tikslas buvo įvertinti kriminogeninius veiksnius, nulėmusius netinkamą elgesį ir riziką ateityje, kad tokie veiksmai gali kartotis. Bendra galimo pakartotinio nusikalstamo elgesio rizika nuteistojo buvo įvertinta kaip žema, o galimos didelės žalos pažįstamiems asmenims – kaip vidutinė“, – aiškino A. Stanislovaitis.

Vis dėlto prokuroras teigė, kad ši išvada aiškių atsakymų teismui nedavė ir šia išvada nėra pasakoma, ar asmeniui galima atidėti paskirtos bausmės vykdymą.

Pabrėžiama ir tai, kad tokių išvadų teikimas yra ypač reta praktika – kasmet tokių bylų, kur pasitelkiama ši priemonė, anot A. Stanislovaičio, pasitaiko vienetai.

Pirmos instancijos teismas bausmės vykdymą atidėjo

LRT.lt primena, kad šių metų pradžioje vaikinas buvo nuteistas trejiems metams ir keturiems mėnesiams laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidedant.

Jam taip pat buvo skirtos auklėjamojo pobūdžio priemonės – numatyta, kad jis turi dirbti arba mokytis, negali vartoti alkoholio.

Antradienį teismo posėdžio metu pasisakyti teisę gavęs vaikinas išreiškė apgailestavimą dėl situacijos, aiškino norįs merginos atsiprašyti asmeniškai.

Nemenko atgarsio sulaukusi istorija, kai vakarėlio kaimo turizmo sodyboje metu vaikinas, kuris dabar jau nuteistas, sumušė ir bandė išžaginti jaunesnę merginą, įvyko praėjusių metų gegužę. Tuomet skelbta, kad žiauriai nuskriaustai merginai buvo sulaužytas žandikaulis, išmušti dantys.

Pats smurtautojas nusikaltimo metu buvo neblaivus.

Nuskriausta mergina kenčia iki šiol

Antradienį įvykusio teismo posėdžio metu buvo papildomai apklaustas nuteistasis, atliktas papildomas įrodymų tyrimas, nukentėjusios pusės prašymu papildomai buvo apklaustas sužalotos merginos tėvas.

„Nuteistasis apgailestauja dėl savo elgesio, tačiau kas mums yra svarbu ir ką akcentavome savo apeliaciniuose skunduose – jis pasiliko prie pozicijos, kad savanoriškai atsisakė pabaigti išžaginimo nusikalstamą veiką. Mes su tuo nesutinkame, o iš to seka ir mūsų nesutikimas su nuoširdžiu prisipažinimu ir iš to sekančių lengvinančių aplinkybių taikymu“, – dėstė nuskriaustos nepilnametės pusei atstovaujantis advokatas Mindaugas Vasiliauskas.

Advokatas pasakojo, kad nepilnametė iki šiol kenčia dėl patirtos traumos – ją kankina dusulio priepuoliai, košmarai.

M. Vasiliausko teigimu, medikai yra pasisakę, jog varginančių dusulio priepuolių priežastis – psichologinė.

Smurtautojo aukai yra tęsiamas gydymas.

Nukentėjusiosios gynėjas neigė kitos pusės argumentus apie tai, jog mergina esą visiškai pasveikusi ir nejaučia jokių pasekmių dėl nuteistojo veiksmų.

„Mes manome, kad bausmės paskirtis būtų pasiekta tik paskyrus realią laisvės atėmimo bausmę. Prokuroras taip pat prašė realios laisvės atėmimo bausmės. Tik gynėjas ir pats nuteistasis prašė, kad teismas paliktų jį laisvėje“, – dėstė aukos gynėjas.

M. Vasiliausko teigimu, nusikaltusiam vaikinui turėtų būti skirta bent penkerių metų laisvės atėmimo bausmė.

Teigiama, kad nuteistasis įstojo mokytis.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2020.10.26 15:01

Stulbinamai kylant COVID-19 kreivei, didžiuosiuose šalies miestuose skelbiamas karantinas: griežtėja taisyklės kaukės taps privalomos, jų nereikės tik negyvenamose vietose, padėtis blogėja ir Šiauliuose

35