Lietuvoje

2015.12.28 18:33

J. Olekas: JAV sprendimai dislokuoti techniką yra adekvatūs Rusijos sukeltai situacijai

BNS2015.12.28 18:33

Rusijai kaltinant Jungtines Valstijas pažeidžiant saugumo susitarimus dislokavus sunkiąją techniką Vidurio ir Rytų Europoje, Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas teigia, kad susitarimus pirmiausiai pažeidė pati Rusija, o į tai reaguodami sąjungininkai vykdo įsipareigojimus.

„Aš manau, kad pirmiausiai turėtų Rusija suprasti, kad mes esame NATO narės ir savo apginamumui mes turime turėti ir atitinkamą pasirengimą ir ginkluotę, – BNS pirmadienį sakė ministras. – NATO įsipareigoja padėti narėms ir dabartiniai sprendimai yra adekvatūs aplink mus susidariusiai situacijai, kurią sukėlė pati Rusija, pažeidinėdama NATO ir Rusijos susitarimus“.

„Tie susitarimai numatyti tuo metu būtomis sąlygomis, tačiau ten (susitarimuose) nebuvo kalbama, kad Rusija vykdys agresiją Gruzijoje ar Ukrainoje“, – pridūrė J. Olekas.

Pirmadienį Maskvoje Rusijos Užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovė spaudai Marija Zacharova žurnalistams sakė, kad amerikiečių planai dislokuoti sunkiąją techniką Vidurio ir Rytų Europoje „bus ties Rusijos – NATO 1997-ųjų akto esminių nuostatų pažeidimo riba, kuriomis Aljansas įsipareigojo nedislokuoti nurodytų šalių teritorijoje reikšmingų karinių pajėgų nuolatiniam buvimui“.

M.Zacharova ragino JAV „pademonstruoti politinę valią ir atsisakyti blokinės konfrontacijos schemų ir metodų“.

„Norisi tikėti, kad už vandenyno esantys naujojo „šaltojo karo“ architektai vis dėlto įvertins riziką ir neigiamas priverstinės militarizacijos pasekmes viename iš kariniu požiūriu pačių ramiausių pasaulio regionų“, – teigė Rusijos URM atstovė.

Pasak J. Oleko, šis rusų pareiškimas skirtas vidinei tos šalies auditorijai, bandant „toliau kurti NATO, kaip agresoriaus, įvaizdį“ ir demonstruojant „retorinę jėgą, kurią mėgsta demonstruoti Rusijos režimas, vadovybė“.

Vidurio ir Rytų Europoje, įskaitant Lietuvą, Jungtinės Valstijos dislokuos brigados treniruotėms pakankamus kiekius sunkiosios technikos.