Lietuvoje

2020.09.22 10:13

Skvernelis įvardijo, kiek gali kainuoti vakcina nuo COVID-19, – atsieitų daugiau nei Valdovų rūmai

Čmilytė-Nielsen: būtinas maksimalus viešumas; atnaujinta 10.47
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.09.22 10:13

Nors vakcinos nuo COVID-19 dar nėra, triukšmas dėl jos įsigijimo netyla. Vyriausybė sprendimo dėl vakcinų pirkimo teisę norėjo deleguoti Valstybės gynimo tarybai (VGT), bet prezidentas šaukti tarybos dėl to neskuba. O kainuotų vakcinos, kaip sakė Saulius Skvernelis, daugiau, nei kainavo Valdovų rūmų statyba.

Ministras pirmininkas ir toliau keistu vadina prezidento komandos sprendimą nešaukti VGT dėl vakcinų nuo COVID-19 pirkimo. Antradienį Seime premjeras kalbėjo, kad trečiadienį Vyriausybės posėdyje bus patvirtinti sprendimai dėl vakcinos pirkimo. Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis antradienį taip pat šaukia koalicinės tarybos posėdį, jame aptars vakcinos įsigijimą.

„Nacionalinio saugumo taryboje bus pristatyta, balsuojama, kokią alternatyvą pasirinkti. <...> Trečiadienį priėmus sprendimą tiek rizikas, tiek sumas paskelbsime“, – teigė premjeras. Anot jo, perkant vakcinas svarstomos keturios alternatyvos, tačiau kokios jos, S. Skvernelis kol kas neatskleidė.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga jau anksčiau yra įvardijęs, kad vakcinų pirkimas valstybei gali atsieiti 100 mln. eurų, praktiškai tiek, kiek kainavo pastatyti Valdovų rūmus.

„Daugiau šiek tiek. Dar daugiau“, – apie tai, kiek gali kainuoti vakcinos, sakė S. Skvernelis. Ministras pirmininkas tvirtino, kad žmonės galės sužinoti ir pirkimo sumą, ir sąlygas, kuriomis vakcinos perkamos.

Pasak S. Skvernelio, kol kas nėra kalbama apie konkrečius pirkimus, bet valstybė turi nuspręsti dėl pirkimo strategijos. Jis kalbėjo, kad pirkimo rizika išlieka didelė, nes vakcinos dar nėra išrastos, tad gali būti keli keliai: vienas, kad liksime be vakcinos, taip pat gali būti, kad Lietuva priims teisingus sprendimus ir apsirūpins vakcina, bet gali būti ir taip, kad neprireiks visų įsigytos vakcinos dozių.

„Kol kas tikrai nenoriu kalbėti apie skaičius, kai tik sprendimas bus priimtas, bus aiškūs ir skaičiai, ir kiekiai. Dar su sveikatos apsaugos ministru tariamės, kokia dalis tos informacijos yra konfidenciali, kokia gali būti atskleista, kokia ne. Esame pasirengę maksimaliai atskleisti, kad visuomenė žinotų“, – komentavo premjeras.

Lietuva jau dalyvauja europiniame vakcinos pirkime ir, kaip sakė S. Skvernelis, dabar lieka klausimas dėl apimčių ir ilgalaikės taktikos bei strategijos pasirinkimo. Visgi tai, jo teigimu, nėra A. Verygos kompetencija.

Vyriausybės vadovas taip pat kalbėjo, kad Lietuva negali sau leisti nepirkti vakcinos, nes jei vakcinos perkama nebus ir žmonės nebus skiepijami nuo COVID-19, tai Lietuvai gali kainuoti gerokai daugiau, nei kainuotų jos įsigijimas.

Todėl jam atrodo nesuprantama, kodėl VGT nesiima spręsti šio klausimo, nes yra sprendžiami ir kiti su valstybės gynimu nesusiję klausimai: „Tokie dvigubi standartai, man tai keista pozicija. Ji išsakyta ir mes daugiau tuo keliu nebandysime eiti.“

Anksčiau buvo kalbama apie 1,8 mln. vakcinos dozių įsigijimą, tačiau antradienį premjeras teigė, kad kalbama apie gerokai didesnius skaičius.

Karbauskis: atsakomybė tenka koalicijai

Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, kad, VGT nesiimant rengti posėdžio dėl vakcinų įsigijimo, nelieka kito politinio vieneto, kuris galėtų nagrinėti šį klausimą. Todėl, jo teigimu, atsakomybę tenka prisiimti koalicijai.

„Šiuo atveju išklausyti informaciją, ją įvertinti, galbūt tam tikras pastabas pasakyti rytoj prieš priimant sprendimą“, – sakė R. Karbauskis.

Jis teigė, kad prezidentūros dalyvavimas priimant sprendimą dėl vakcinos įsigijimo būtų logiškas, bet nesinori, kad vakcinų pirkimas būtų politizuotas.

Opozicija: klausimas tik vienas – dėl įvardintos sumos

Opozicinio Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen žurnalistams Seime kalbėjo, kad kyla klausimų dėl to, iš kur bus paimti pirkimams reikalingi 100 mln. eurų: „Klausimas yra vienas – dėl įvardintos sumos. Ta suma, apie kurią yra kalbama, iš kuri ji atsiranda?

Viena vertus, Lietuva turi būti eilėje tų šalių, kurios vakcinos laukia ir dalyvauja šiame procese, nes akivaizdu, kad tik vakcina gali padėti galutinai išspręsti pandemijos problemą. Tačiau ši Vyriausybė yra praradusi pasitikėjimą, kai kalbama apie greitus pirkimus, greitus sprendimus.“

Paklausta, kas turėtų spręsti dėl vakcinos pirkimo – ar Vyriausybė, ar visgi VGT, V. Čmilytė-Nielsen kalbėjo, kad panašu, jog spręsti šį klausimą greičiausiai teks jau naujai Vyriausybei. Be to, politikė kritikavo ministrų kabineto komunikavimo stilių, kai pirma priimami sprendimai, o tik vėliau paskelbiama, kiek tai kainuos ir kokias rizikas reikš.

„Jau yra patirties kalbant apie pokiliminius arba greitus sprendimus ar sprendimus, kurie nuleidžiami iš viršaus ir neaišku, kokiais kriterijais yra vadovaujamasi. Maksimalus viešumas yra būtinas šioje situacijoje, ypač kai kalbame apie tokias dideles sumas“, – sakė liberalų vedlė.

Populiariausi

Kauno gimtadienis

Lietuvoje

2020.10.21 10:20

Rekordinis COVID-19 skaičius: daugiausia atvejų Kauno apskrityje, stiprus signalas Telšiams, o trečdalio atvejų atsekti nepavyko židinys Blinstrubiškiuose tebeliepsnoja – 20 naujų susirgimų; atnaujinta 11.29

9
Šunys buvo aptikti miške paliktame autobusiuke

Lietuvoje

2020.10.21 13:04

Klaipėdos rajono miške – krovininis autobusiukas, jame rasti išsekę šunys šunys narvuose galėjo būti kelias paras; valstybiniai autobusiuko numeriai – ispaniški; atnaujinta 14.11

9