Lietuvoje

2020.09.21 21:15

Kasiulevičius: karantinas gali tik sustabdyti COVID-19 plitimą, tačiau tai šiuo metu būtų savižudiškas žingsnis politikams

Rasa Tapinienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2020.09.21 21:15

Savaitgalį užfiksavus rekordinį naujų koronaviruso atvejų skaičių per parą, ligoninėse griežtinamas pacientų lankymas, grąžinami privalomi tyrimai dėl viruso. Infekcijos židiniu tapusi Radviliškio ligoninė laikinai uždaryta, jos vadovybė ieško pagalbinių rankų. Gydytojų reikia ne tik protrūkio metu, bet ir nuolatiniam darbui.

Vaidas Smalinskas, Radviliškio ligoninės direktorius, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Justinas Pranys ir profesorius Vytautas Kasiulevičius – „Dienos temoje“.

– Ligoninės direktoriaus norėčiau paklausti, kiek specialistų jau atsiliepia į jūsų pagalbos šauksmą?

V. Smalinskas: Šiandien gavome dviejų specialistų pranešimus, kad jie galėtų dirbti mūsų ligoninėje. Tai vienas medicinos gydytojas ir vienas šeimos gydytojas. Su jais preliminariai aptartos darbo sąlygos ir galbūt vienas gydytojas jau nuo rytojaus pradės dirbti. Taip pat atsiliepė vienas slaugos specialistas, kuris kaip tik tuo sunkiuoju laikotarpiu galės mums padėti. Jis turi labai didelės patirties Kauno ligoninėje.

Dienos tema. Kasiulevičius: karantinas šiuo metu būtų turbūt savižudiškas žingsnis politikams ir jie tikrai to netaikys

– Pone Smalinskai, jeigu teisingai suprantu, pirminiais duomenimis, užkratas pasklido nuo Slaugos skyriuje gydytos močiutės. Ar testas, ją guldant, dar nerodė infekcijos? Ar testas apskritai nebuvo darytas?

V. Smalinskas: Čia neteisinga informacija. Pirmiausia gavome informaciją, kad viena mūsų specialistė, nedirbdama jau kurį laiką, pradėjo jausti simptomus ir atvyko testuotis. Mes gavome atsakymą, kad ji infekuota. Ir tuo pačiu metu gavome informaciją, kad vienas slaugos ligonis iškart buvo su simptomais. Jis taip pat buvo infekuotas. Kai jis buvo guldomas į Slaugos skyrių, visi buvo testuojami be išimties. Bet, matyt, šitas virusas atėjo pro kitur. Jau buvo leista lankyti pacientus, buvo griežtai ribojamas laikas – 15 minučių. Buvo visi suregistruoti, tad dabar tai palengvina Visuomenės sveikatos centro specialistų darbą ieškant kontaktų. Tai va, tokia ta situacija. Ir kol aplink mus, kituose rajonuose, nebuvo didelio infekcijos skaičiaus, tol ir pas mus buvo ramu, o kai tik kaimyniniame rajone – kalbu apie Šiaulius, miestą, kuris siejasi su Radviliškiu: yra geras susisiekimas, nemažai radviliškiečių važinėja į Šiaulius dirbti, taip pat atvirkščiai – šiauliečiai atvažiuoja į Radviliškį dirbti – prasidėjo infekuotųjų skaičiaus augimas. Matyt, tas virusas pradėjo migruoti.

– Pone Smalinskai, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai ligoninėje nustatė ir infekcijos valdymo pažeidimų. Ką galėjote daryti kitaip? Kas galėjo užkirsti kelią viruso plitimui?

V. Smalinskas: Sakyčiau, kad mes nieko išskirtinai nedirbome ir buvome pakankamai gerai pasiruošę šiam virusui, kadangi jau pavasarį, kai buvo protrūkis, mūsų ligoninė skyrė pacientų priėmimo srautus ir mes turėjome izoliacinį bloką. Į jį vežė karščiuojančius pacientus ir iš Pakruojo, Kelmės rajono. Kitaip nedirbome ir rugsėjo mėnesį. Bet kai aplink atsirado tokie skaičiai, tai, matyt, tas virusas įėjo.

– Pone Prany, ar ir ligoninės steigėjai savivaldybei atrodo, kad srautai buvo valdomi pakankamai gerai?

J. Pranys: Dabar būtų sunku kategoriškai vertinti, priimti vienokį ar kitokį sprendimą. Įsivaizduoju, kad dabar svarbiausia – būtent šitos situacijos suvaldymas, o po to jau vertinimas tiek ligoninės, tiek kitų aplinkybių.

– Susidaro įspūdis, kad savivaldybė nesusikalba ir su Sveikatos apsaugos ministerija. Kokios konkrečiai pagalbos prašote ir dar nesulaukiate?

J. Pranys: Negalėčiau sakyti, kad nesusikalbame. Tiesiog tie veiksmai galėtų būti operatyvesni tiek iš Visuomenės sveikatos centro su tyrimais, su ryšiais tarp sergančiųjų ir izoliuotis turinčių žmonių. Norėtųsi greitesnio ryšio ir, aišku, jeigu būtų koks užtarimas dėl gydytojų rezidentų pagalbos ligoninei, tai būtų išvis labai gerai.

– Jūs šiandien atidarėte vieną mobilųjį patikros punktą. Ar daug gyventojų norėjo pasitikrinti?

J. Pranys: Kadangi tai buvo pirmoji diena, mes specialiai ribojome žmonių, norinčių pasitikrinti, skaičių. Darėme didesnį patikros laiką, mėginio paėmimo laiką, kad patys perprastume procesą, nes tai darome su Radviliškio pirminės sveikatos centro specialistų pagalba. Nuo rytojaus, nuo poryt skaičių didinsime ir aktyvinsime gyventojų testavimą.

– Pone Smalinskai, ligoninė porą savaičių bus uždaryta kartu su ten šiuo metu esančiais pacientais, o kaip bus su personalu? Gydytojai tas dvi savaites juk nebus uždaryti kartu su pacientais ligoninėje, tad personalo srautus reikės kažkaip iš naujo suskirstyti?

V. Smalinskas: Taip, kadangi po kontakto su infekuotais personalo darbuotojais nemažai darbuotojų yra išėję į izoliaciją. Kitų skyrių, kurių nepalietė infekcija, personalas yra pergrupuojamas, ypač Slaugos skyriaus. Jie eina dirbti į tuos skyrius – į Slaugos ir Vidaus ligų skyrių – ir manome, kad kurį laiką turėsime dirbti tokiu režimu.

– Norėčiau paklausti profesoriaus Kasiulevičiaus: rugsėjo mėnuo atvejų skaičiumi jau lenkia balandį. Sakoma, kad situacija kontroliuojama, bet ar tikrai?

V. Kasiulevičius: Sunku kontroliuoti tokią situaciją, kai oras šąla ir atvejų daugėja, o kažkokios ypatingos priemonės netaikomos. Žodis „kontrolė“ ne visai tinka. Atvejų daugės, šąlant orui jų bus daugiau ir daugiau.

– Kai kurias priemones žadama grąžinti: pacientus lankyti bus sudėtingiau, griežtinama tvarka. Taip pat grąžinamas privalomas testavimas, savivaldybėms bus rekomenduojama nerengti masinių renginių, kur negalima užtikrinti saugumo. Ar tiek pakanka?

V. Kasiulevičius: Matote, pagrindinis faktorius, stabdantis viruso plitimą, yra socialinio kontakto apribojimas. Tai yra nuotolinis darbas, mažiau kontaktų tarp žmonių, mažiau švenčių ir mažiau susibūrimų. Lokalūs, subtilūs draudimai iš esmės situacijos nekeičia. Karantinas gali tik sustabdyti plitimą, tačiau karantino taikymas šiuo metu būtų turbūt savižudiškas žingsnis politikams ir jie tikrai to netaikys, o kitų tokių efektyvių priemonių kaip ir nėra.

– Jei ne rinkimai spalio mėnesį, ką jūs rekomenduotumėte? Ar reikėtų karantino?

V. Kasiulevičius: Pirmiausia mums reikia atsakyti į klausimą – ką mes norime pasiekti? Ar norime reikšmingai sumažinti naujų atvejų skaičių, ar norime sumažinti sveikatos apsaugos sistemos perkrovimą? Sveikatos apsaugos sistemos perkrovimas priklauso nuo pandemijos sunkumo ir mirčių skaičiaus, kuris neišvengiamas ilgai hospitalizuojant tokius pacientus. O kaip mes žinome, ta hospitalizacija gana ilga. Kol kas mokslininkai negali atsakyti, ar pandemija švelnėja. Kovo mėnesį situacija buvo tikrai sudėtinga ir mirčių buvo daug – karantinas buvo neišvengiamas.

Jeigu būtų galima atsakyti, kad pandemija švelnėja, o sveikatos apsaugos sistema neperdega, tada galime sakyti, kad galime toleruoti atvejų daugėjimą. Kol kas sveikatos sistema nėra perkrauta, tačiau yra kita problema: iš rikiuotės išeina medikai, vis daugiau medikų suserga. Ar sunkiai, ar lengvai jie serga, bet jų tiesiog nėra sveikatos sistemoje ir todėl sutrinka paslaugų teikimas.

– Rugsėjį šeštadalis susirgusiųjų buvo vyresni žmonės ir 4 iš 10 buvo jauni žmonės iki 35 metų. Ar ką nors mums tai sako?

V. Kasiulevičius: Na, pirmiausia turėtume matyti dinamiką. Daugelis šalių analizuoja sergamumo dinamiką pagal amžių, galima matyti tam tikras tendencijas, į kurią pusę judama: ar daugėja sergančių jaunų žmonių ir mažėja vyresnio amžiaus, kiek tų jaunų ir vyresnių žmonių hospitalizuojama, ar keičiasi hospitalizacijos dažnis. Kitose šalyse tai analizuojama, gaunami atsakymai ir priimami tam tikri sprendimai.

Man atrodo, kad tikslinga fokusuotis į vyresnių kaip 45 metų amžiaus grupių apsaugą, kiek įmanoma perkeliant juos dirbti nuotoliniu būdu ir taip pat užtikrinant mažesnį socialinį mobilumą. Jaunesni žmonės, kurie serga gana lengvai – vaikai ir jauni žmonės, – galėtų tęsti socialinį aktyvumą. Bet visuomenė yra labai integruota, todėl sunku priimti tokius sprendimus ir kol kas tokie sprendimai dažniausiai pasibaigdavo fiasko. Tačiau priekyje – ilgas ruduo, ilga žiema ir todėl greičiausiai teks galvoti apie tam tikrų socialinių, tam tikro amžiaus grupių ir rizikos grupių išskyrimą ir tam tikrus veiksmus tose amžiaus grupėse.

Populiariausi

Lietuvos Respublikos Seimas

Lietuvoje

2020.10.24 19:21

Seimo nariui Valerijui Simulikui patvirtintas COVID-19 bus dezinfekuojamos Seimo patalpos; atnaujinta 00.10

Išankstinis balsavimas Lukiškių aikštėje

Lietuvoje

2020.10.24 11:35

Rinkėjų aktyvumas balsuojant iš anksto pakartotiniame balsavime – gerokai didesnis nei 2016 metais tuomet išankstinis balsavimas vyko tik dvi dienas; atnaujinta 12.09

21