Lietuvoje

2015.12.28 11:07

Draudimo bendrovė: automobilių vagysčių skaičius išaugo 70 proc.

ELTA2015.12.28 11:07

Ne gyvybės draudimo bendrovė BTA šiemet užfiksavo apie 70 proc. daugiau automobilių vagysčių nei pernai per tą patį laikotarpį. Populiariausios tarp Lietuvos ilgapirščių yra prieš 5–10 metų pagamintos transporto priemonės. Didžiuosiuose miestuose dažniausiai nuvaromi „Volkswagen Tiguan“, „Volkswagen Touran“, „Toyota Corolla“, „Toyota Avensis“ automobiliai.

Pasak BTA Ekspertizių skyriaus vadovo Andriaus Žiukelio, įsigijus automobilį svarbiausia nedelsiant pasirūpinti jo saugumu.

„Vagys dažnai tikisi, kad naujai parvaryti automobiliai dar neturės jokios apsaugos sistemos ir juos bus lengva pavogti. Bendrovės patirtis atskleidžia dar vieną neigiamą dalyką – įsigiję naujus automobilius savininkai pamiršta apie jų draudimą ir tik nutikus nelaimei apie jį susimąsto. Vienas klientas nusipirko „BMW X6“, atvyko iki namų ir jau tą pačią naktį vagys kėsinosi tą automobilį nuvaryti. Istorija baigėsi laimingai, automobilis liko pas savininką. Tačiau tokie atvejai parodo, kad vagys į naujai įsigytus automobilius atkreipia dėmesį. Todėl reikia nedelsti dėl signalizacijos, neatidėti kitai savaitei, o iki tol labiau saugoti automobilį, pavyzdžiui, statyti saugomoje aikštelėje“, – teigė BTA Ekspertizių skyriaus vadovas.

Vertėtų saugoti ne tik naujus automobilius, bet ir tuos, kurie pagaminti gerokai seniau, kad ir prieš 10 metų. Vilniaus ir Kauno vyriausiųjų komisariatų, kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos skyriaus viršininkų Lino Grigalevičiaus bei Aleksejaus Gubenkos teigimu, vagys vis dėlto dažniau kėsinasi į senesnius automobilius. Tai įvairūs „Volkswagen“ markės automobiliai, „Audi“, „Mercedes Benz“ bei BMW ir „Toyota“ markės automobiliai. Pasak abiejų komisarų, vagys kėsinasi į tuos automobilius, kurių daugiausia rieda šalies gatvėmis.

Anot teisėsaugos pareigūnų, 2013 ir 2014 m. automobilių vagysčių skaičius Vilniaus ir Kauno mieste kiek mažėjo, o šiais metais nežymiai pakilo. Pernai per 11 mėnesių Kauno apskrityje įvykdytos 283 automobilių vagystės, 45 iš jų išaiškintos. Šiemet per tą patį laikotarpį – 279, iš kurių išaiškintos 72. Vilniuje šiemet per 11 mėnesių pagrobtos 219 transporto priemonės, tuo tarpu pernai – 179. Matyti, kad Kaune šiemet automobilių vagystės nežymiai sumažėjo (2 proc.), o Vilniuje, atvirkščiai, pakilo 22 proc.

Pasak policijos pareigūnų, vagių automobilių nuvarymo metodai ir dabar, ir anksčiau yra tokie patys. Vogdami automobilius be elektroninių apsaugos priemonių, vagys naudojasi visrakčiais, replėmis arba peiliukais. O automobiliams su elektroninėmis apsaugos priemonėmis, jie naudoja specialią elektroninę įrangą, „nulaužiančią“ tokias apsaugos sistemas.

Vilniaus kriminalinės policijos atstovai teigia, kad vagys neretai automobilius išvilioja kur kas gudresniais metodais, patys net nesusitepę rankų. Susidarius tam tikromis situacijomis, jie pasiūlo pasirašyti vekselį, sudaro nuomos sutartį, pasirašo kitokias panašias sutartis. Taip ilgapirščiai iš asmens gauna ne tik automobilį, tačiau ir jo raktus bei registracijos dokumentus. O kai savininkas supranta, kad yra apgautas, transporto priemonė neretai jau būna keletą kartų perparduota kitiems asmenims.

A. Žiukelis pastebi, kad neretai vagims pasitarnauja ir pačių vairuotojų neatidumas. Kartais jie neapsižiūrėję palieka raktus nesaugioje vietoje, taip pat dažnai automobilio dokumentus palieka jo viduje. Vagis, turėdamas automobilio dokumentus, gali daug ramiau nuvažiuoti automobiliu iš vagystės vietos, sustabdžius pareigūnams gali nekilti jokių įtarimų kol nepaskelbta automobilio paieška. Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai ilgapirščiai įsilaužia į namus, pavagia automobilio raktelius bei dokumentus ir nuvažiuoja „naujuoju“ automobiliu.

Anot Lietuvos teisėsaugos atstovų, kad automobilio „kelionė“ po vagystės priklauso nuo to, kokiu tikslu jis buvo vagiamas. Jeigu automobilis reikalingas kaip donoras, pavyzdžiui, sudaužytai transporto priemonei atstatyti ar suremontuoti, tai po vagystės tokio automobilio gyvenimas bus labai trumpas. Jeigu jis skirtas tolesnei realizacijai, tai labai tikėtina, kad vagys stengsis jį išvežti į Rytų šalis. Teisėsaugininkų turimais duomenimis, Lietuvoje pagrobtų ar kitu nusikalstamu būdu gautų transporto priemonių realizuojama labai nedaug.

Kaip apsaugoti automobilį nuo vagių, vienareikšmiško atsakymo nėra – juos vagia ir iš privačių namų garažų, ir iš saugomų aikštelių ar kitų vietų, kuriose mažai tikėtina, kad gali būti įvykdytas nusikaltimas.

Pasak automobilių saugos sistemos „Sherlog“ atstovo Daumanto Knipo, sunkiausiai vagims įkandama saugos priemonė – aktyvios radiolokacinės paieškos sistema. Tai įrenginys, įmontuotas į automobilį, ir reagavimo, paieškos paslaugos, derinamos su techninėmis bei organizacinėmis priemonėmis ir, aišku, policija.

D. Knipas pastebi, kad prabangių automobilių vagysčių Lietuvoje įvykdoma kur kas mažiau nei Latvijoje ar Rusijoje. Bet to, kur kas dažniau vagiami automobiliai užsienietiškais numeriais.

„Vagys ieško valstybių, kuriose automobiliai būna mažiau apsaugoti. Su tokia problema susidūrė latviai, nes iki praėjusių metų pabaigos toje šalyje apsaugos sistemoms nebuvo skiriama pakankamai dėmesio. Rusijoje vagystės buvo ir yra viena didžiausių problemų ir, panašu, kad jokios priemonės ten nepadeda. Statistika rodo, kad kas penktas parduotas BMW automobilis yra pavagiamas. Panašiai ir su „Toyota Land Cruiser“, „Mercedes Benz“ automobiliais. Vagiami visi automobiliai, kurie populiarūs rinkoje“, – teigė D. Knipas.

Per kelias praėjusias savaites Estijoje pavogta daugiau nei 10 visiškai naujų automobilių. Pasak D. Knipo, galima spėti, kad latviams pradėjus saugoti automobilius, vagys pajudėjo į Estiją.

Visi specialistai pabrėžė, kad automobilio sauga reikia rūpintis iškart įsigijus automobilį. Tiek saugos sistema, tiek draudimu. Itin prabangaus automobilio be specialių saugos sistemų niekas nesiims drausti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt