Naujienų srautas

Lietuvoje2015.12.28 09:17

Ką svarbiausia žinoti apie afrikinį kiaulių marą

2015.12.28 09:17

Jau dvejetą metų Lietuva stengiasi pažaboti afrikinį kiaulių marą. Stengiantis užkirsti kelią pražūtingam virusui, medžiotojams ir kiaulių augintojams keliami griežti reikalavimai, teikiama informacija, ką svarbu žinoti apie afrikinį kiaulių marą.

Kiaulės gali užsikrėsti be kontakto su šernais

Afrikiniu kiaulių maru kiaules gali užsikrėsti ne tik į ūkį užklydęs sergantis šernas – virusas gali plisti per užkrėstą šernieną ar kiaulieną, maisto atliekas, šernų ar kiaulių gaišenas, kraują. Jis gali būti pernešamas ant avalynės, drabužių, užterštų įrankių ar ratų paviršių. Todėl svarbu dezinfekuoti drabužius, o vykstant į mišką transporto priemones patariama palikti specialiose aikštelėse, į miško teritoriją jomis nevažiuoti.

Visi kiaulių augintojai turi registruoti gyvulius

Visi ūkinių gyvulių laikytojai privalo registruoti savo laikomus gyvulius. Net ir po vieną ar du gyvulius savo poreikiams auginantys gyventojai yra įpareigoti juos registruoti du kartus per metus. Valstybės paramos siekiantys laikytojai deklaracijas privalo teikti dar dažniau – kartą per metų ketvirtį.

Kiaulių neregistravę augintojai, joms susirgus, negali pretenduoti į valstybės ir ES mokamą paramą dėl patirtų nuostolių. Bandantiems nuslėpti ligą gresia baudos.

Žmogui virusas nepavojingas

Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas.

Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas gali būti išplatintas už ligos židinio ribų.

Jei ūkyje nustatytas afrikinis kiaulių maras, užsikrėtusių gyvulių mėsą privalu sunaikinti, o sveikų kiaulių mėsą galima suvartoti savo reikmėms.

Gydymo afrikiniam kiaulių marui nėra

Vakcinos nuo afrikinio kiaulių maro viruso nėra, jis gali būti valdomas tik naikinant užsikrėtusius gyvulius. Afrikinio kiaulių maro virusas atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui. Virusą neutralizuoja didesnė kaip 70 °C temperatūra per 30 minučių, taip pat – riebalų tirpikliai ir daugelis biocidinių medžiagų, kurių galima įsigyti veterinarijos vaistinėse.

Natūraliai rūkytoje mėsoje virusas gali išsilaikyti iki 300 dienų, šerno gaišenoje – nuo 2 iki 6 mėnesių.

Istorija

Pirmą kartą afrikinis kiaulių maras užfiksuotas 1907 m. Kenijoje. Iš pradžių jis neplito iš Afrikos teritorijos, bet 1957 m. buvo aptiktas Portugalijos sostinėje Lisabonoje. 1960 m. Portugalijoje ši liga pasiekė epideminį lygį. Skaičiuojama, kad visiškai jo atsikratyti truko 30 metų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi