Lietuvoje

2013.02.22 11:19

Lietuva turės naują ambasadą Romoje

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Italijos užsienio reikalų ministras Giulio Terzi DI Sant`Agata pasirašė tarpvyriausybinį susitarimą dėl kompensacijos už tarpukario Lietuvos ambasados pastatą „Villa Lituania“ Romoje. Italai mūsų šalies diplomatams pasiūlė įsikurti kituose Romos centre esančiuose rūmuose „Palazzo Blumenstihl“. 

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Italijos užsienio reikalų ministras Giulio Terzi di Sant`Agata pasirašė tarpvyriausybinį susitarimą dėl kompensacijos už tarpukario Lietuvos ambasados pastatą „Villa Lituania“ Romoje. Italai mūsų šalies diplomatams pasiūlė įsikurti kituose Romos centre esančiuose rūmuose „Palazzo Blumenstihl“.

Lietuvos ir Italijos užsienio reiklų ministrai pasirašė tarpvyriausybinį susitarimą dėl diplomatinių atstovybių.

Tarpukario Lietuvos vyriausybė ambasados pastatą Romoje įsigijo išsimokėtinai 1937-aisiais, tačiau valdė jį neilgai. Po sovietų okupacijos „Villa Lituania“ buvo paversta bendrabučiu sovietinių diplomatų šeimoms. 1940 metais pasiuntinys Stasys Lozoraitis dar bandė perrašyti pastatą Lietuvos atstovybei prie Šventojo Sosto, nes Vatikanas nepripažino sovietų aneksijos ir būtų leidęs diplomatams išsaugoti Lietuvos turtą, bet Italijos vyriausybė nesutiko.

Po karo, nors Sovietų Sąjunga ir nebuvo išmokėjusi visos sumos už atimtą iš Lietuvos pastatą, Roma perleido jį Kremliui – mainais už italų norimus atgauti statinius Maskvoje. Nors juridiškai ambasados pastatas priklausė Lietuvai, bet tik dabar, maždaug po 19 derybų metų, Italija kaip kompensaciją už Antrojo pasaulinio karo metais prarastą pastatą „Villa Lituania“, kurioje vis dar šeimininkauja rusų diplomatai, siūlo Lietuvos diplomatams įsikurti Romos centre esančiuose rūmuose „Palazzo Blumenstihl“.

Lietuvos ambasadai skirtas ketvirtas šių rūmų aukštas – iš viso 640 kv. metrų. Siūloma kompensacija – šiomis patalpomis naudotis 99 metus neatlygintinai, tad per 20 metų būtų visiškai kompensuotos Lietuvos kadaise išleistos lėšos „Villa Lituania“ įsigyti.

„Jeigu žiūrėtumėte į Romos žemėlapį, miesto planą, ten „Villa Lituania“ net nerasite, nes jos ten nėra. O šitas pastatas yra visiškai miesto centre. Ne de jure, bet de facto tai yra mūsų nuosavybė 99 metams su teise pratęsti. Aš manau, kad įvertinus ir prestižinę vietą, ir kokybę, tai, kad ten įsikūrę ir kitos tarptautinės organizacijos, viena iš jų – Lenkų kultūros institutas, ten yra patalpos, tinkamos visom prasmėm“, – kalbėjo  Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Italijos vyriausybė, spręsdama šį klausimą, iš tikrųjų atsižvelgė į tai, kad yra labai svarbus įvaizdis ir yra labai svarbi vertė, suteikiant patalpas Lietuvos atstovybei, ir ieškojo tokių patalpų ir tokios vietos, kuri būtų tikrai ne prastesnė, o net ir geresnė, negu tos patalpos, kurias Lietuva turėjo mūsų šalyje prieš karą“, – teigė  Italijos užsienio reikalų ministras G. Terzi di Sant`Agata

Susitarimą dėl diplomatinių atstovybių dar turės patvirtinti Lietuvos Vyriausybė ir ratifikuoti Italijos parlamentas.

Italijos užsienio reikalų ministrui už pagalbą realizuojant mūsų šalies nacionalinius interesus įteiktas aukščiausias Lietuvos užsienio reikalų ministerijos apdovanojimas – Lietuvos diplomatijos žvaigždė.