Lietuvoje

2020.09.20 19:47

Politologas Ivanovas: greitųjų testų pirkimo drama Vyriausybėje gadina „valstiečių“ reitingus ir valdančiuosius stumia į isteriją

Joana Lapėnienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2020.09.20 19:47

Likus trims savaitėms iki Seimo rinkimų aistros politikų erdvėje kaista: 10 parlamentarių iš opozicijos pareikalavo premjero atsakyti, kodėl jis nesustabdė Vyriausybes rūmuose planuoto, aptarinėto ir koordinuoto pusės milijono grietųjų̨ testų pirkimo už 6 mln. Eurų – po 12 eurų už vieną, kai už tuos pačius testus Krašto apsaugos ministerija (KAM) mokėjo 3,6 euro. Premjeras kiekvienai iš opozicijos partijų prikišo, kodėl jos domisi šituo pirkimu, žurnalistus apkaltino „šūdmala“, bet aiškiai į klausimą taip ir neatsakė. 

Valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis užsipuolė teisėsaugą, kad ši, prieš rinkimus pradėdama tirti per krizę vykdytus pirkimus, politikuoja. Kliuvo ir prezidentūrai. Premjeras Saulius Skvernelis ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasipiktino, kad prezidentas atsisako sušaukti Valstybės Gynimo Tarybą (VGT) dėl vakcinos nuo COVID-19 pirkimo, nors pirkimo procesas jau prasidėjo birželį, o trečiadienį vyriausybė vakcinos gamybai paremti skyrė 2,5 milijono eurų Europos Sąjungos (ES) Skubios paramos priemonės fondui.

Greitųjų koronaviruso testų pirkimo byla: paprašius premjero pasiaiškinimo – kaltinimai „šūdmala“

Kovą vykusį greitųjų testų pirkimą už 6 mln Eurų dabar narsto Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT). Įtarimai pateikti šešiems asmenims, tarp jų dabar jau iš pareigų pasitraukusiai sveikatos apsaugos viceministrei Linai Jaruševičienei. Kaip specialieji liudytojai apklausti premjero patarėjas sveikatos apsaugos klausimais Jonas Kairys ir Vyriausybės vicekancleris Lukas Savickas. Pastarasis kandidatuoja į Seimo narius Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sąraše. Partijos lyderis FNTT tyrimą vertina savaip.
„Šita byla yra politinė - visiškai aiškiai“, - sako valstiečių lyderis R. Karbauskis.

„Mes jau turime kasmetinę ydingą praktiką, kai prieš rinkimus bet tokį tyrimą bandome supolitizuoti, nesvarbu, kokio tipo rinkimai tai būtų“, – teigia S. Skvernelis.

Anot premjero, pavasarį koronavirusas suvaldytas ne tik jo komandos, bet ir Lietuvos žmonių pastangomis, o dabar tą pergalę bandoma menkinti.

„Tačiau kiekvieną istoriją sėkmės galima, atsiprašant, sumėšlinti „šūdmalos“ pagalba“, – Seimo salėje rėžė premjeras.

Po LRT žurnalistinio tyrimo valstiečių ir žaliųjų frakcijos narei Agnei Širinskienei susidarė įspūdis, kad rugpjūtį aiškinęsi greitųjų testų pirkimo aplinkybes LRT žurnalistai rėmėsi nutekintais FNTT vykdomo ikiteisminio tyrimo duomenimis. Įtakinga valstiečių žaliųjų atstovė kreipėsi į prokurorus, kad tai išsiaiškintų, tačiau jos reikalavimą prokuratūra atmetė. A. Širinskienė žada skųsti teismui.

Skvernelio taktika – spaudimas

Prieš metus iš Valstiečių ir žaliųjų frakcijos pasitraukęs Vytautas Bakas sako, kad FNTT tiesiogiai atsakinga už valstybės iždo apsaugą ir jei kyla įtarimų, pareigūnai privalo aiškintis, ar valstybės lėšos nėra grobstomos. Jokie politikai neturi teisės kaltinti pareigą atliekančius teisėsaugininkus politikavimu ar kitomis „nuodėmėmis“. Juo labiau į tokias diskusijas neturėtų veltis premjeras.

„FNTT vadovą, kaip ir kitus statutinių institucijų vadovus, išskyrus STT, skiria premjeras. FNTT steigia vyriausybė kaip instituciją. Aš dėl to ir sakau: tokie pareiškimai vertintini, turi būti vertintini kaip spaudimas teisėsaugos įstaigai. To neturi būti“, – įsitikinęs V. Bakas.

„S. Skvernelis, atsakydamas į šituos įtarimus chamizmo priepuoliu Seime, jisai tiesiog ištikimas savo taktikai į kiekvienus įtarimus ar kritiką atsakyti neigimu ir spaudimu. Jis spaudžia FNTT, spaudžia žiniasklaidą, spaudžia, grasina LRT, kreipiasi į vartotojų teisių gynėjus, į etikos komisijas, grasina teismais ir kol kas šita taktika pasiteisina“, – teigia Mykolo Romerio universiteto (MRU) Komunikacijos instituto dekanas dr. Virgis Valentinavičius.

Anot viešųjų ryšių specialisto Lino Kontrimo, tokios gūžynės Seime – Lietuvos politinės kultūros dalis. Valdantieji revizavo konservatoriaus Andriaus Kubiliaus vyriausybės sprendimus per finansų krizę, dabar opozicija ieško S. Skvernelio vyriausybės klaidų per koronaviruso sukeltą krizę.

„Tai yra labai paprasta logika: netrukus baigsis šios kadencijos Seimas, ateis visiškai kita politinė grupuotė arba grupė Ji sudarys savo programą ir nebebus galima rasti galų. Taip kad užmirškite, stebėkite šitą teatrą ir jis pasibaigs niekuo. Geriau jau dabar užleisti užuolaidas ir palikti viską ramybėj“, – tikino L. Kontrimas.

Politologas: krentant valdančiųjų reitingams matome isteriją

Tačiau dar neišsiaiškinus greitųjų testų pirkimo aplinkybių, kitą dieną skandalas persimetė į S. Daukanto aikštės rūmus. Premjeras ir sveikatos apsaugos ministras pareiškė, kad prezidentūra atsisako svarstyti vakcinos nuo koronavirusą pirkimo klausimą VGT. Tarybos atsakingasis sekretorius Darius Kuliešius aiškina, kad apsirūpinimas šia vakcina – svarbus visuomenės sveikatos klausimas, už kurį asmeniškai atsakingas sveikatos apsaugos ministras.

„Vakcinos įsigijimo sandoris yra pradėtas dar birželio mėnesį ir šiuo metu vykdomas, Lietuva yra pasirašiusi sutartį su Europos Komisija, pagal kurią yra deleguota teisė vykdyti derybas su vakcinos gamintojais ir būtent jau to vykdomo proceso metu konkretus atskiro viešo pirkimo klausimas. [...] Todėl prezidentas mano: taip, vakcina yra reikalinga, ji turi būti perkama, pasirinktas kelias pirkimo yra geras ir tas pirkimas turi būti toliau vykdomas“, – sako D. Kuliešius.

Anot jo, VGT galėtų aptarti kaip Vyriausybė pasirengė suvaldyti antrąją COVID-19 plitimo bangą: įvertinti ar sukauptas pakankamas rezervas būtinų apsaugos priemonių, medikamentų.

Anot Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologo Bernaro Ivanovo, panašu, kad premjeras ir sveikatos apsaugos ministras siekia nukreipti dėmesį nuo problemų.

„Kai buvo tų greitųjų testų pirkimas, jie su prezidentu nederino šito klausimo. Todėl dabar tiesiog juokingai atrodo toks politikavimas, toks bandymas kratytis atsakomybės ir tiesiog išsisukinėti paprasčiausiai. Jie tiesiog atsidūrė kampe dabar, kadangi opozicija juos tikrai labai stipriai spaudžia, reitingai krenta ir mes matome tokį pasimetimą ir net isteriją, sakyčiau tam tikrą“, – sako B. Ivanovas.

Ne kartą prezidentūrą kritikavęs LVŽS lyderis R. Karbauskis dabar užsipuolė prezidento patarėjus, esą jie aktyviai dalyvauja rinkimų kovose opozicijos pusėje. R. Karbauskis priminė, kad vienas jų, Ridas Jasiulionis – buvęs konservatorių premjero A. Kubiliaus patarėjas, nuo jo savo pažiūromis ne ką skiriasi ir D. Kuliešius.

Populiariausi

Lietuvos Respublikos Seimas

Lietuvoje

2020.10.24 19:21

Seimo nariui Valerijui Simulikui patvirtintas COVID-19 bus dezinfekuojamos Seimo patalpos; atnaujinta 00.10

Išankstinis balsavimas Lukiškių aikštėje

Lietuvoje

2020.10.24 11:35

Rinkėjų aktyvumas balsuojant iš anksto pakartotiniame balsavime – gerokai didesnis nei 2016 metais tuomet išankstinis balsavimas vyko tik dvi dienas; atnaujinta 12.09

21