Lietuvoje

2020.09.19 21:58

Į rinkimus – kaip į gaisrą. Komisijų nariai iki šiol nežino, kaip saugos save ir rinkėjus

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.19 21:58

Seimo rinkimai – po trijų savaičių, tačiau juose dirbti turintys rinkimų komisijų nariai sutrikę: iki šiol tiksliai nežino, nei kaip atrodys balsavimo patalpos, nei kokių apsaugos priemonių gaus bei kas užtikrins bendrą tvarką rinkimų apylinkėse.

Jie pasakoja, kad naujos taisyklės parašytos, bet praktinių mokymų nėra. Vyriausioji rinkimų komisija ramina, kad su naujais reikalavimais komisijų nariai bus išsamiai supažindinti artimiausiu metu.

Ilgų eilių iki balsadėžių ar perpildytų rinkimų apylinkių patalpų kaip prieš ketverius metus šiuose rinkimuose būti negalės. Rinkimų komisijų nariai įpareigoti reguliuoti į balsavimo patalpas patenkančiųjų srautą ir užtikrinti, kad tiek viduje, tiek apylinkės prieigose tarp žmonių būtų išlaikomas bent vieno metro atstumas.

Rinkimų komisijų nariai sutrikę: iki šiol tiksliai nežino, kaip reikės dirbti

Tam, kad balsavimo patalpoje užtruktų kuo trumpesnį laiką, rinkėjams rekomenduojama iš anksto pasiruošti būtinas priemones: po ranka turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, taip pat šiemet prašoma rinkėjų atsinešti savo rašymo priemonę.

Dar prieš įeinant į rinkimų apylinkę bus būtina užsidėti apsauginę veido kaukę ir dėvėti ją visą buvimo patalpoje laiką.

Daug pokyčių numatyta ir balsavimo patalpose.

Pagal šiemet nustatytą tvarką, prie atskirų stalų sėdintys rinkimų komisijos nariai vienas nuo kito turi būti nutolę ne mažiau kaip 2 metrų atstumu. Tokiu atveju darbo vietų rinkimų komisijai sumažėtų beveik perpus.

Vieno metro atstumas tarp stalų galimas tuomet, jei tarp jų įrengiamos pertvaros.

Dviejų metrų atstumas rekomenduojamas ir tarp balsavimo kabinų. Pagal tokį reikalavimą šioje rinkimų apylinkėje vietoj įprastų keturių kabinų, liktų dvi.

Taip pat nurodoma reguliuoti įeinančių ir išeinančių rinkėjų srautus. Jeigu yra galimybė, padaryti taip, kad per vieną įėjimą būtų įeinama, o per kitą – išeinama.

Vienos Panevėžio rinkimų apygardos pirmininkė sako, kad daugelis jos kolegų jaučiasi sutrikę, nes reikalavimų daug, o laiko pasiruošti beveik nebėra.

„Instrukcijos ateina anksčiau negu priemonės. Mes nežinome, kaip ir su kuo reikės dirbti. Ar gausime tas priemones? Kokios jos bus? – LRT TELEVIZIJAI sako Aukštaitijos rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Loreta Mykolaitienė. – Nes jeigu medicininė kaukė, tai parašyta, kad ją reikia kas dvi valandas keisti. Patalpų kaip ten bus vėdinimas? Ne visur gi bus įmanoma vėdinti. Beliko mažai laiko. Pasakyta, kad spalio 5 mes pradedame rinkimus, bet mes nieko dar neturim. Gausis kaip puolimas į gaisrą.“

Vyriausioji rinkimų komisija ramina – darbui naujomis sąlygomis visi spės pasiruošti. Būtinos apsaugos priemonės jau yra.

„Visi rinkimų komisijos nariai viso buvimo balsavimo patalpoje metu turėtų dėvėti medicinines veido kaukės arba respiratorius. Visas asmens apsaugos priemones, kurias mums SAM duos iš valstybės rezervo, tos priemonės artimiausiu metu pasieks rinkimų komisijų narius, – tikina VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė. – Derinami logistiniai klausimai, kiek į kokią apygardą reikėtų asmens apsaugos priemonių.“

Rinkti galės ir COVID-19 sergantys ar izoliacijoje esantys rinkėjai. Juos lankantys komisijos nariai privalės dėvėti specialius apsauginius kostiumus, su kokiais dirba mobiliuosiuose punktuose tyrimus atliekantys specialistai.

Preliminariais skaičiavimais, šių metų Seimo rinkimai dėl koronaviruso pabrangs beveik 4 milijonais eurų, kurie bus skirti naujoms balsavimo vietoms įrengti, rinkimų komisijų narių darbo užmokesčiui bei kitoms būtinoms apsaugos priemonėms. Bendra artėjančių Seimo rinkimų kaina – apie 16 milijonų eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.