Lietuvoje

2020.09.18 13:29

Nausėda Lukašenkos kalbas vadina provokacija ir ragina nepamiršti – sienas galima uždaryti iš abiejų pusių

atnaujinta 13.33
LRT.lt2020.09.18 13:29

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda telefonu kalbėjosi su Lenkijos vadovu Andrzejumi Duda. Pokalbis skirtas apsikeisti nuostatomis dėl Baltarusijos valdžios pareiškimo uždaryti sienas su Lietuva, Lenkija ir Ukraina.

Prezidentai aptarė situaciją šalių pasienyje su Baltarusija ir pabrėžė, kad jokių aktyvių veiksmų, pagrindžiančių grasinimus iš Baltarusijos pusės, nesiimta – nėra jokių faktinių Baltarusijos sprendimų uždaryti sienas. Lietuvos sienos apsaugos pareigūnai dirba įprastu režimu, o judėjimas per Lietuvos ir Baltarusijos pasienio punktus vyksta įprasta tvarka.

„Manau, kad tai provokacija, be konkretaus pagrindo. Kai kurių šalių valdžia tiesiog pamiršta, kad tarptautiniuose santykiuose galioja veidrodinis principas – sienas galima uždaryti iš abiejų pusių“, – sakė prezidentas.

Panašiai penktadienį kalbėjo ir Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis.

Jis sakė nemanantis, kad Baltarusija realizuos grasinimus, pridūręs, kad Lietuva ir Lenkija tokiu atveju imtųsi atsakomųjų veiksmų ir uždarytų eismą iš Baltarusijos.

Lietuvos ir Lenkijos vadovai aptarė sankcijų klausimą Baltarusijai. Lenkija pakviesta prisijungti prie regioninių sankcijų paskelbimo ir taip pademonstruoti solidarumą su agresiją ir politinį susidorojimą patiriančia Baltarusijos pilietine visuomene. Lenkijos vadovas teigė svarstantis nacionalinių sankcijų įvedimą Baltarusijai.

Prezidentūros teigimu, kaimyninės šalys kartu pasiryžusios skatinti ES šalis greičiau susitarti dėl sankcijų Baltarusijai ES mastu. Jos turėtų būti priimtos artimiausiu metu ir pritaikytos visose ES šalyse narėse.

Šalių vadovų pokalbyje aptartos plano demokratijai remti Baltarusijoje detalės bei jį palaikančių šalių konsolidavimo būtinybė.

Prezidentai sutarė gyvai susitikti lapkričio mėnesio pabaigoje, po Lietuvos Seimo rinkimų. Susitikimu žadama pažymėti Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto 500-ąsias gimimo metines.

LRT.lt primena, kad Baltarusijoje jau daugiau kaip mėnesį vyksta beprecedenčiai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų šalys šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Europos Sąjunga anksčiau patvirtino planus įvesti sankcijas už smurtą prieš protestuotojus Baltarusijoje atsakingiems asmenims. JAV Valstybės departamentas taip pat paskelbė, kad ruošiasi įvesti sankcijas Minskui ir kad šiuo klausimu konsultuojasi su ES.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.