Lietuvoje

2015.12.23 20:55

V. Uspaskichas traukiasi iš Darbo partijos

LRT.lt, BNS, Eglė Samoškaitė, DELFI.lt2015.12.23 20:55

Antradienį Kaune vykusiame šventiniame Darbo partijos tarybos posėdyje Viktoras Uspaskichas pranešė, kad traukiasi iš partijos. Tokį sprendimą V. Uspaskichas priėmė nenorėdamas dėl jam mestų kaltinimų teisme pakenkti partijai.

„Man teko garbė dalyvauti Lietuvos politiniame gyvenime ne vienerius metus. Ėjau ir ministro pareigas, ir Seimo nario, dabar esu Europos Parlamento narys. Tačiau jaučiu, kad šioje srityje jau padariau viską, kas buvo mano valioje. Meluočiau, jeigu sakyčiau, kad buvo lengva, arba, kad man politika nekainavo daug nervų ir sveikatos. Todėl nusprendžiau, kad atėjo laikas pasitraukti. Byla prieš mane yra grynai politinė, kad ir koks būtų sprendimas – nenoriu, kad jis pakenktų partijai, todėl sustabdau savo narystę“, – teigė V. Uspaskischas.

Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis padėkojo V. Uspaskichui už jo milžinišką indėlį partijai. „Nesvarbu, kad formaliai V. Uspaskichas nebebus partijos Garbės pirmininku, jis ir toliau išliks dvasiniu partijos „pirmininku“, – dėkojo pirmininkas, teigiama pranešime spaudai.

V. Uspaskichas įkurė Darbo partiją 2003 m. Kitais metais rinkimuose (2004 m.) Seime gavo daugiausiai vietų (39). 2008–2009 m. Seimo narys, opozicinės Darbo partijos frakcijos pirmininkas. 2009 m. birželį išrinktas į Europos Parlamentą. Nuo 2012 m. LR Seimo narys, Darbo partijos frakcijos seniūnas. 2014 m. vėl išrinktas į Europos Parlamentą.2015 m. tapo Darbo partijos Garbės pirmininku.

Paskutinis Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ bylos posėdis įvyko gruodžio 16 d., sprendimą planuojama skelbti 2016 m. vasario 1 d.

Lietuvos apeliacinis teismas gali arba palikti galioti Vilniaus apygardos teismo nuosprendį, arba jį keisti.

Vilniaus apygardos teismas 2013 m. V. Upaskichui yra skyręs 4 metų laisvės atėmimo bausmę, Vitalijai Vonžutaitei – 3 metų, Marinai Liutkevičienei – 1 metų, o Vytautui Gapšiui – per 10 000 eurų dydžio bauda.

Baudžiamoji byla juridinio asmens Darbo partijos atžvilgiu nutraukta juridiniam asmeniui pasibaigus po reorganizavimo. V. Vonžutaitės byla išskirta į atskirą, nes moteris dėl sveikatos būklės negalėjo dalyvauti teismo posėdžiuose.

V. Uspaskichas: nenoriu kenkti partijai

„Šiek tiek liūdna. Tai vieno laikotarpio pabaiga – išeinu į pensiją“, – šypteli V. Uspaskichas, prieš kelias minutes pranešęs, kad traukiasi iš savo įkurtos partijos. Tačiau V. Uspaskichas sako, kad tai buvo ilgai brandintas sprendimas, o dabar politikas ketina daugiau laiko skirti kitoms veikloms – verslui ir knygų rašymui.

Vasarį bus skelbiamas nuosprendis vadinamojoje „juodosios buhalterijos“ byloje. Tai buvo pagrindinis veiksnys, lėmęs V. Uspaskicho pasitraukimą.

„Tai nėra netikėta. Aš esu minėjęs, kad elgsiuos taip, kad nepakenkti partijai. Artėja Seimo rinkimai, artėja teismo sprendimas. Jei jis bus išteisinamas – viskas gerai. Bet vistiek šitą bylą aš vadinu politine – tai politinis susidorojimas. Aš nenoriu į šį žaidimą klampinti partijos. Aš eisiu iki Strasbūro, iki Žmogaus teisių teismo. Reikės daug pastangų, bet kai esi partijos narys, tada turi dalyvauti ir partija. Aš to nenoriu“, – kalbėjo V. Uspaskichas pridūręs, kad apie šį žingsnį jau galvojo dvejus metus.

Traukiasi, nes tikisi palankesnio sprendimo byloje

V. Uspaskichas traukiasi iš partijos, nes tikisi palankesnio sprendimo „juodosios buhalterijos“ byloje, sako politologas Mažvydas Jastramskis.

„Tai yra tam tikras žaidimas tikintis, kad tas nuosprendis bus švelnesnis. (...) Čia yra akivaizdžiai demonstruojama, kad aš sudedu ginklus, ir aš nebedarysiu problemų, ir išeisiu pro galines duris“, – BNS penktadienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto lektorius M. Jastramskis.

Jis taip pat teigė, kad tai sustiprins įspūdį, jog Darbo partija „iš tikrųjų“ perduodama jos pirmininkui V. Mazuroniui.

Politologas sakė, kad paskutinius kelerius metus V.Uspaskichas politikoje nedalyvavo aktyviai ir todėl jo išėjimas iš Darbo partijos neturėtų keisti partijos reitingų.

„Esminis Darbo partijos reitingų kritimas buvo 2012 metais, kai buvo nuosprendis byloje, ir nuo tada jie nebekyla“, – sakė M. Jastramskis.

L. Graužinienė nėra tikra dėl Darbo partijos ateities

V. Uspaskichui palikus partiją, Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė nėra tikra dėl partijos ateities.

„Matysime... Tikėsimės, kad (partija) išliks. Šiandien man per sunku dar kalbėti apie tai. Nukelkime šią temą ateičiai“, – BNS trečiadienį sakė L. Graužinienė.

Pasak jos, Darbo partiją V. Uspaskichas paliko tikėdamasis, kad tai bus naudingiau pačiai partijai.

„Aš daug nenoriu kalbėti, gerbiu Viktoro apsisprendimą. Tik noriu pasakyti, kad tokį žingsnį gali žengti tik labai stiprios valios žmogus. Jis yra labai daug padaręs partijai, mūsų žmonėms, visiems žmonėms. Jis tiesiog gebėdavo suprasti, padėti eiliniam mūsų partijos žmogui. Čia yra tikroji jo stiprybė – visa partija jį labai mylėjo“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.

„Viktoro apsisprendimas nelengvas ir mums, ir pačiam Viktorui jis buvo labai ilgai brandintas“, – pridūrė ji.

Paklausta, ar V. Uspaskichas atsistatydino dėl to, nes tikisi palankesnio sprendimo vadinamojoje Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje, L. Graužinienė sakė „nenorinti eiti į detales“.

„Čia yra smulkios, šalutinės detalės. Viktoras pats yra stiprus žmogus ir jis tikrai kovos už savo tiesą, eis iki Europos teismų, jeigu reikės“, – teigė ji.
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.