Lietuvoje

2015.12.23 15:17

A. Zuokui – nemaloni kalėdinė dovana iš R. Šimašiaus

Vilniaus miesto savivaldybė penktadienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą bei Saugomų teritorijų tarnybą dėl netinkamo medžių genėjimo ir suniokojimo Užupyje. Įtariama, kad taip padaryta siekiant atverti panoramą į Gedimino pilį. 

Genėjimo darbus užsakė bendrovė „BMA grupė“, kurios akcininkas – buvęs sostinės meras Artūras Zuokas.

Savivaldybė skelbia gavusi Užupio bendruomenės pranešimą ir prašymą ginti gamtą ir viešąjį interesą dėl galimai žalingai gamtai ir aplinkai apgenėtų želdinių valstybės saugomoje teritorijoje. Užupiečiams kliūva medžių genėjimas Vilnios krantinėje tarp pastatų Užupio g. ir Vilnelės bei Bernardinų sodo beveik pilnai nukertant medžių lajas „galimai geresniam panoramos apžvelgimui iš namų Užupio gatvėje, turinčių langus į Gedimino pilies pusę“.

Savivaldybė kreipimesi nurodo, kad, jos turimais duomenimis, medžiai galimai buvo nuniokoti net du kartus – 2012 m., nukertant lajas, ir šiais metais, lapkričio mėn. 15 d. Abiem atvejais dėl genėjimo į savivaldybę kreipėsi bendrovė „BNA grupė“, kurios būstinė yra Užupio g. 30. Šiuo adresu gyvena A. Zuokas su žmona, čia registruota ir bendrovė „BNA grupė“, kurios akcininkas yra A. Zuokas.

„Iš Užupio bendruomenės gavus informacijos, kad minimoje teritorijoje yra atlikti ne saikingai formuojami bendro genėjimo darbai, o grubūs medžių lajų sužalojimo faktai, Vilniaus miesto savivaldybės specialistai kartu su Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento atstovu apžiūrėjo minimą teritoriją. Apžiūrėjus genėtus medžius, buvo nustatyta, kad darbai atlikti nekokybiškai, pažeidžiant aplinkos ministro D1-45 įsakymo 34. 2. punktą, grubiai sužalojant želdinius, paliekant tik strampus, sužalojant medžių lajas“, – nurodo savivaldybė.

Vilniaus miesto savivaldybė Generalinės prokuratūros ir Saugomų teritorijų tarnybos prašo nustatyti kaltus asmenis už galima padarytą žalą gamtai bei ginti viešąjį interesą. Kreipimąsi pasirašė savivaldybės administracijos direktorė Alma Vaitkunskienė.

Įžvelgia A. Zuoko ranką

Užupio bendruomenės administratorė Rėda Brandišauskienė DELFI sakė, kad užupiečiai jau ne pirmą kartą bando atkreipti dėmesį į kertamus medžius.

Jos žiniomis, šlaito želdiniams pagal Vilniaus senamiesčio apsaugos reglamentą taikomas pats griežčiausias konservavimo-restauravimo režimas. „Nesu želdinių specialistė, tačiau akivaizdu, kad tai nėra pats pagarbiausias elgesys su želdiniais, tai labiau panašu į aukštą kelmą, o ne į prižiūrimą želdinį. Taip pat akivaizdu, kad žiūrint nuo Bernardinų sodo pusės yra tarsi iškirstas langas – yra interesas kažkam turėti vaizdą į Gedimino pilį ne tik žiemą, bet ir vasarą. Krantinės želdiniai nuolat būna viename ar kitame pavojuje, netinkamas elgesys su želdiniais daro įtaką šlaitui, lemia Senamiesčio vertingųjų savybių nykimą“, – kalbėjo R. Brandišauskienė.

R. Brandišauskienė sako neturinti įrodymų, tačiau yra girdėjusi, kad tokius veiksmus inicijuoja aplinkinių pastatų savininkai, tarp jų – buvęs meras A. Zuokas. Būtent nuo A. Zuoko namų atsiveria įspūdinga Vilniaus panorama.

„Mano galva, tai totalus cinizmas iš ten gyvenančių ir valdžioje buvusių žmonių pusės. Tai daroma visai visuomenei matant“, – dėstė užupietė.

A. Zuokas: tai politikavimas prieš Kalėdas

„Visi šie darbai atlikti gavus Vilniaus miesto savivaldybės ir Kultūros paveldo departamento leidimus, pagal taisykles ir įgaliotų specialistų, kurių darbą apmoka „BMA Group“, kuriai priklauso dalis pastatų. Šie medžiai genami nuo 1996 m. kas 3–4 metus, natūralu, kad praėjus trims keturiems metams nuo genėjimo atsiranda poreikis vėl genėti“, – DELFI situaciją aiškino A. Zuokas.

Pasak A. Zuoko, miesto medžiai turi būti prižiūrimi pagal galimybes. „Toks savivaldybės kreipimasis į prokuratūrą Kalėdų išvakarėse rodo tik vienintelį dalyką – politikavimą“, – kalbėjo A. Zuokas, nusistebėjęs, kad savivaldybės vadovai nesugeba pasitikrinti patys išdavę leidimus genėjimui.