Naujienų srautas

Lietuvoje2015.12.23 11:44

Kas gresia slepiantiems afrikinį kiaulių marą

2015.12.23 11:44

Bandantiems nuslėpti ūkyje esant afrikiniu kiaulių maru sergančių gyvulių, gresia ir įspūdingos baudos. Siekiantiems jų išvengti ir norintiems pretenduoti į kompensacijas, privalu užregistruoti kiaulių laikymo vietas ir kas ketvirtį deklaruoti laikomų kiaulių skaičių, teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojas Paulius Bušauskas. 

Jei kyla įtarimas, kad kiaulė gali sirgti, pastebima pakitusi jos būklė, reikia informuoti veterinarijos gydytoją, teritorinį VMVT padalinį arba pranešti VMVT nemokamu telefonu. Tačiau veiksmingiausia, anot VMVT atstovo, kreiptis į teritorinį padalinį. Šio padalinio specialistai paima ir į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą pristato mėginius ištirti.

Pasak P. Bušausko, jei diagnozė pasitvirtina, paaiškėja, kad kiaulė ar keletas kiaulių yra užsikrėtusios, visos  jos (sveikos ir užsikrėtusios) privalo būti paskerstos. Sveikų kiaulių mėsą leidžiama sunaudoti savo reikmėms.

Nuslėpus ligą, gresia baudos

„Jei bandoma nuslėpti ligą, žmogus gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Taip pat tokiu atveju žmogus negali pretenduoti į kompensaciją už nugaišusias ir sunaikintas kiaules.

Už patirtus nuostolius tokiam kiaulių laikytojui nebus skirta Europos Sąjungos ir valstybės finansinė parama“, – teigia P. Bušauskas.

Baudos nesilaikantiems reikalavimų asmenims gali būti skiriamos nuo 29 iki 579 eurų. Už kiaulininkystės kompleksą atsakingam asmeniui gali būti taikoma ir didesnė – 2 317 eurų siekianti bauda.

Baudos dydis, VMVT atstovo teigimu, priklauso nuo to, ar asmuo jau anksčiau buvo nusižengęs, anksčiau tikrinant buvo nustatyta pažeidimų.

Inspektoriai griežtai kontroliuoja

Rajonuose, kur buvo nustatyti afrikinio kiaulių maro židiniai, VMVT inspektoriai itin griežtai kontroliuoja, kaip gyventojai laikosi biologinės saugos reikalavimų.

Vasarą Utenos ir Kupiškio VMVT inspektoriai su Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnais sustabdė lengvąjį automobilį, kurio priekaboje rado 12 neženklintų 6–7 savaičių amžiaus paršelių. Už afrikinio kiaulių maro zonoje kiaulių transportavimą ribojančių įsakymų nesilaikymą prekiautojams ūkiniais gyvūnais buvo skirta 116 eurų bauda.

Nustačius afrikinio kiaulių maro židinį, aplink jį nustatomos 3 km ir 10 km apsaugos bei stebėsenos zonos. Į šias zonas draudžiama įvežti ar iš jų išvežti gyvas kiaules, kiaulieną ir produktus, kurių sudėtyje yra kiaulienos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi