Lietuvoje

2020.09.17 17:12

Pokyčiai tyrime dėl poveikio STT pareigūnams: sumažėjo galimų nusikaltimų ratas

G. Danėlius tikina nesulaukęs jokių žinių nuo balandžio
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.09.17 17:12

Balandį ikiteisminį tyrimą dėl galimo neteisėto poveikio Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnams pradėjusi Generalinė prokuratūra dėl dalies galimų nusikalstamų veikų šį tyrimą nutraukė. Tiesa, tyrimas ir toliau tęsiamas dėl kitų galimai nusikalstamų veikų, įtarimai kol kas pareikšti keturiems asmenims.

Tai LRT.lt ketvirtadienį patvirtino Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Gintarė Vitkauskaitė-Šatkauskienė.

„Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras priėmė nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dalyje dėl galimo melagingo skundo, dėl galimo melagingo pranešimo apie nebūtą nusikaltimą, dėl galimo šmeižimo bei dėl galimo neteisėto informacijos apie asmens privatų gyvenimą rinkimo“, – informavo prokuratūros atstovė ir patikslino, kad šis sprendimas priimtas praėjusią savaitę.

Anot jos, ikiteisminis tyrimas tęsiamas dėl galimo asmens susižinojimo neliečiamumo pažeidimo, dėl galimo neteisėto informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimo, dėl galimo piktnaudžiavimo, dėl galimo trukdymo ikiteisminio tyrimo pareigūno veiklai bei galimo grasinimo valstybės tarnautojui.

Detaliau ikiteisminio tyrimo procesų prokuratūra nekomentuoja, tačiau patvirtina, kad įtarimai šiame tyrime pareikšti keturiems asmenims.

Įtarimai advokatams ir verslininkui

Generalinė prokuratūra balandį pranešė apie atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galimo neteisėto poveikio STT direktoriui Žydrūnui Bartkui ir vienai STT tyrėjai, atliekančiai ikiteisminį tyrimą Nacionalinio kraujo centro byloje. Tąkart informuota, kad tyrimo metu buvo sulaikyti trys advokatai ir verslininkas. Vėliau paaiškėjo, jog įtarimai pareikšti advokatams Giedriui Danėliui, Valdui Rakauskui, Dainiui Baronui ir Nacionalinio kraujo centro byloje figūruojančios bendrovės „Solis Tribus“ akcininkui, verslininkui Antanui Petrošiui.

Prokuratūra anksčiau skelbė, kad pas įtariamuosius kratų rasta surinkta asmeninė ir tarnybinė informacija apie STT pareigūną. Teisėsauga įtaria, kad pasinaudojus šiais duomenimis galėjo būti siekiama, kad aukštas pareigas užimantys STT pareigūnai priimtų verslininkui palankius sprendimus Nacionalinio kraujo centro byloje.

Nuo balandžio mėnesio nesulaukė jokių signalų

Tai, kad prokuratūra nutraukė tyrimą dėl dalies galimų nusikalstamų veikų tyrime dėl galimo poveikio STT pareigūnams LRT.lt patvirtino ir vienas įtariamųjų tyrime advokatas G. Danėlius. Jis teigė apie tai buvęs informuotas praėjusią savaitę.

„Gavau nutarimą, kad ikiteisminis tyrimas atskiroje dalyje dėl keturių nusikalstamų veikų nutrauktas. [...] Šis tyrimas toje dalyje buvo atliekamas pagal STT pareigūno Renato Martišiaus pranešimą.

Ikiteisminiame tyrime tos aplinkybės buvo patyrinėtos ir tyrimas nutrauktas, nepaklausus apie aplinkybes manęs. Turime tai, ką turime. Kiek suprantu, minėtam STT pareigūnui greičiausiai nepatinka advokatų veikla, jis gana aktyviai bando plėsti persekiojimą. Kaip tai atrodo? Kol kas tos pastangos atrodo nesėkmingos“, – komentavo G. Danėlius.

Advokatas teigė jokių kvietimą į apklausas ar kitų kreipimusi iš teisėsaugos institucijų nėra gavęs nuo balandžio mėnesio pabaigos.

„Niekaip nebuvau reikalingas ikiteisminiam tyrimui nuo pat balandžio 24 dienos“, – tvirtino G. Danėlius.

Tvirtina informaciją gavęs iš paties STT pareigūno

Advokatas G. Danėlius, sulaukęs įtarimų dėl neteisėto informacijos apie privatų gyvenimą rinkimo, anksčiau skelbė, kad duomenis jis gavo teisėtu būdu – informaciją esą jo klientui A. Petrošiui atsiuntė pats STT pareigūnas R. Martišius. G. Danėlius, kuris yra verslininko A. Petrošiaus advokatas Nacionalinio kraujo centro byloje, aiškina, kad iš STT pareigūno atsiųstos informacijos susidarė įspūdis, kad jo ginamasis tapo pagrindiniu minėtos bylos taikiniu, nors esą prieš pradedant tyrimų duomenų apie galimai nusikalstamas veikas nebuvo.

G. Danėlius balandžio pabaigoje surengtoje spaudos konferencijoje pasakojo, kad iš STT pareigūno gautame susirašinėjime jis rado duomenų, jog pareigūnai galėjo susirašinėti su asmeniu, kuris yra jo ginamojo, tai yra A. Petrošiaus, verslo konkurentas iš Latvijos. A. Danėlius neslėpė manantis, kad pareigūnai galėjo manipuliuoti kriminaline žvalgyba ir siekti naudos jo ginamojo verslo konkurentui.

Teisininkas taip pat pasakojo, kad jo turima informacija rodo, kad STT pareigūnas ikiteisminio tyrimo Nacionalinio kraujo centro byloje prieš teismo, kuris sprendė dėl bylos veikėjų suėmimo, posėdžius užeidavo į teisėjo kabinetą – tokiu būdu esą galėjo daryti neteisėtą poveikį teisėjui.

Galiausiai advokatas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl STT pareigūno piktnaudžiavimo tarnyba, prekyba poveikiu ir neteisėtu poveikiu teisėjui, tačiau prokuratūra atsisakė pradėti tyrimą.

Populiariausi

Saulius Skvernelis

Lietuvoje

2020.10.19 13:17

Po COVID-19 protrūkių Skvernelis siunčia žinią žmonėms: atėjo laikas padaryti pauzę visuomeniniame gyvenime visos savivaldybės pagal sergamumą bus suskirstytos į zonas; medikai gaus priedus

7
Valdemaras Tomaševskis Lietuvos lenkų rinkimų akcijos - Krikščioniškų šeimų sąjunos rinkimų štabas

Lietuvoje

2020.10.19 12:44

Prokuratūra dėl Valinsko žodžių apie Tomaševskį pradėjo ikiteisminį tyrimą Tomaševskis: žodžius įvertins teismas; atnaujinta 17.57

5
Ramūnas Karbauskis

Lietuvoje

2020.10.20 10:10

Karbauskis: tokios karantino sistemos, kokia veikė pavasarį, niekas neįves spręs dėl ilgesnių mokinių atostogų, bet ką reikės daryti tėvams – neaišku; atnaujinta 10.28

9