Lietuvoje

2020.09.17 16:58

Valdyti Lukiškių aikštę siekiančio Genocido centro vadovas: priežiūra atpuola, mes – ne ūkvedžiai

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.09.17 16:58

Vyriausybės darbo grupė ketvirtadienį nepriėmė žadėto sprendimo dėl to, koks turi būti Lukiškių aikštės likimas. Sprendimą ketinama priimti penktadienį – paskutinę galimą darbo grupės darbo dieną.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas ketvirtadienį sakė, kad darbo grupė dar nesuformulavo išvados ir planuoja pakartotinai susirinkti penktadienį ryte. Tai yra paskutinė numatyta darbo grupės darbo diena.

„Tikimės jau suformuluoti siūlymus Vyriausybei. Tikrai yra labai įvairių aspektų, įstatymo įgyvendinimo nuostatos yra įvairialypės, įtraukia aikštės valdymo klausimus ir įvairius kitus klausimus, kuriuos kelia įstatymas. Mums svarbiausia suformuluoti, kaip įstatymą tinkamai įgyvendinti“, – kalbėjo M. Kvietkauskas.

Sprendimas dėl Lukiškių aikštės šiandien nepriimtas – jo laukiama rytoj

Anot jo, buvo apsvarstyti įvairūs siūlymai. Paklaustas, kas sukėlė daugiausia prieštaravimų darbo grupės posėdyje, ministras tiesiai neatsakė, tačiau dar kartą pakartojo, kad klausimų yra daug ir įvairių.

Jis patvirtino, kad vienas iš svarstomų siūlymų yra Lukiškių aikštės valdymą perleisti Lietuvos gyvendojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC): „Po darbo grupės susitikimo bus aišku, ką mes siūlome.“

Vilniaus miesto savivaldybės atstovai į darbo grupės posėdžius nėra kviečiami. M. Kvietkauskas sakė, kad užtenka jų pozicijos, kuri pateikta raštu.

Sako, kad centras pasiruošęs

LGGRTC direktorius Adas Jakubauskas žurnalistams ketvirtadienį teigė, kad darbo grupės posėdyje gimė trys idėjos: papildyti Lukiškių aikštės įstatymą, tęsti pokalbius su savivaldybe dėl galimo panaudos pratęsimo ir prašyti Vyriausybės įvertinimo dėl aikštės valdytojo pakeitimo.

„Buvo daug visokiausių diskusijų, manau, kad rytoj Vyriausybei ant stalo guls pasiūlymai. Jeigu Vyriausybės būtų sprendimas ir būtų pataisytas įstatymas – taip“, – paklaustas, ar LGGRTC būtų pajėgus valdyti Lukiškių aikštę, sakė A. Jakubauskas.

Tiesa, jis teigė, kad ne vien LGGRTC pretenduoja į aikštės valdymą, bet galutinius sprendimus turi priimti Seimas ir Vyriausybė. A. Jakubauskas yra įsitkinęs, kad LGGRTC atitinka reikalavimus, reikalingus aikštei valdyti.

„Buvo pasiklysta formuluotėse priežiūra ir valdymas. Priežiūra, be jokios abejonės, atpuola, nes mes tikrai ne medžių genėtojai ir ne sniego valytojai, bet valdymas, kada yra aikštė įveiklinama ir LGGRTC tampa tos aikštės valdytoju, tai mes tam pasirengę, bet mes ne prižiūrėtojai ir ne ūkvedžiai“, – sakė A. Jakubauskas.

Jo teigimu, ir dabar Vilniaus miesto savivaldybė aikštės priežiūrai samdo įmonę „Grinda“, tai būtų daroma ir jei aikštė patektų centro priežiūron.

Vyriausybės sudaryta speciali darbo grupė sprendė, kaip pasielgti su Lukiškių aikšte. Vienas iš variantų – turėtų būti nutraukta panaudos sutartis su Vilniaus miesto savivaldybe.

Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis trečiadienį pranešė, kad darbo grupė siūlys nutraukti panaudos sutartį su Vilniaus miesto savivaldybe dėl Lukiškių aikštės valdymo, jį žadama perduoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui.

Portalas LRT.lt primena, kad kovos dėl Lukiškių aikštės prasidėjo po to, kai Vilniaus miesto valdžia vasarą nutarė ten įrengti dirbtinį pliažą. Kai kuriuos politikus bei visuomenės atstovus papiktino tai, kad pliažas įrengtas ten, kur buvo žudomi kovotojai už laisvę ir prieš pastatą, kuriame jie buvo kankinami.

Seimas, reaguodamas į paplūdimį, priėmė specialų Lukiškių aikštės įstatymą, nustatantį, kad tai yra pagrindinė šalies reprezentacinė aikštė su Vyčio monumentu, erdvė turi būti tvarkoma užtikrinant rimtį bei deramą pagarbą kovotojams ir sukilėliams, o jos naudojimas negali prieštarauti viešajai tvarkai bei gerai moralei.