Lietuvoje

2020.09.18 20:18

Rinkimai – galvos skausmas ne tik dėl pandemijos: iš užsienio grįžę lietuviai turės įrodyti, kad dar nebalsavo

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.09.18 20:18

Dienos, likusios iki Seimo rinkimų, nenumaldomai kapsi, o klausimų, susijusių su rinkėjų dalyvavimu, nemažėja. Vieniems nerimą kelia COVID-19 situacija, o kiti iki šiol nežino, ar galės balsuoti, jei negyvena Lietuvoje, bet rinkimų metu bus tėvynėje.

„Jie stengsis, kad man būtų sudaryta galimybė balsuoti, bet viską sužinosiu tik rinkimų dieną atvykęs į apylinkę“, – portalui LRT.lt kalbėjo Andrius. Užsienyje gyvenantis lietuvis spalį vyksiančių Seimo rinkimų metu bus Lietuvoje, bet ar tikrai galės atiduoti savo balsą – kol kas nėra visiškai aišku.

Ar galės balsuoti, sužinos rinkimų dieną

Andrius galimybe balsuoti Lietuvoje, nors gyvena užsienyje, pradėjo domėtis iš anksto. Prisijungęs į „Rinkėjo puslapį“ jis bandė užsiregistruoti balsavimui Lietuvoje, tačiau to padaryti negalėjo – interneto puslapis to tiesiog neleido padaryti.

Be to, kadangi gyvena ne Lietuvoje, Andrius negalėjo atsispaudinti ir rinkėjo kortelės.

„O kažkokios nuorodos, kuri būti skirta gyvenantiems užsienyje, bet rinkimų metu būsintiems Lietuvoje, nėra“, – sakė pašnekovas.

Apie savo situaciją socialiniuose tinkluose su kitais žmonės bendravęs Andrius sulaukė patarimo paskambinti į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK). Tą jis ir padarė. Tiesa, VRK jį nukreipė skambinti trumpuoju numeriu 1855, kuriuo konsultuojama su rinkimais susijusiais klausimais.

„Man ten pasakė, kad reikėtų kreiptis į tos vietos, kurioje rinkimų metu ketinu būti, rinkimų apylinkę. Aš šiuo metu esu Vilniuje, Naujamiestyje, tai man bandė surasti apylinkę, bet nei jiems, nei man nepavyko, nes tuo metu neveikė interneto puslapis, neatidarė žemėlapio.

Sakė, kad toks variantas turėtų būti, bet ar bus, ar nebus, ar galėčiau balsuoti paštu iš anksto – jie nėra tikri.

Pasakiau, kad gali būti, jog tuo metu būsiu Alytuje, pas tėvelius, tai jie man davė tik ten esančios apylinkės telefono numerį. Paskambinau jiems, jie labai maloniai bendravo, bet pasakė, kad mokymų šiuo klausimu dar neturėjo. Jie užsirašė mano telefono numerį ir sakė, kad jei kas, perskambins“, – pasakojo Andrius.

Tiesa, čia jis sužinojo, kad jei rinkimų dieną su asmens tapatybės dokumentu atvyks į rinkimų apylinkę ir užpildys F5 formą, balsuoti greičiausiai galės.

„Sakė, kad toks variantas turėtų būti, bet ar bus, ar nebus, ar galėčiau balsuoti paštu iš anksto – jie nėra tikri. Jie stengsis, kad man būtų sudaryta galimybė balsuoti, bet viską sužinosiu tik rinkimų dieną atvykęs į apylinkę“, – portalui LRT.lt pasakojo Andrius.

Turės įrodyti, kad jau nebalsavo

VRK portalui LRT.lt komentavo, kad tie lietuviai, kurie įprastai gyvena užsienyje, tačiau rinkimų metu bus Lietuvoje, iki spalio 4-osios, kuomet bus sudaryti galutiniai rinkėjų sąrašai, gali kreiptis į apylinkės rinkimų komisiją pagal faktinę gyvenamąją vietą, ir ten pateikti prašymą dėl balsavimo. Tiesa, dar reikia pateikti ir pareiškimą, nurodantį, kad žmogus nebalsavo užsienyje esančioje Lietuvos diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje.

Tą patį reikia padaryti norint balsuoti išankstinio balsavimo metu savivaldybėje. Rašyti prašymą galima bus ir spalio 11-ąją, kuomet vyks Seimo rinkimai. Ir šiuo atveju reikės įrodyti, kad balsas neatiduotas anksčiau ambasadoje ar konsultate.

„Tokiu atveju rinkimų dieną rinkėjui gali tekti palaukti, kol bus priimtas sprendimas dėl jo prašymo.

Jei rinkėjas nieko nedaro ir niekur nesikreipia, jis lieka nepriskirtas jokiai rinkimų apylinkei arba lieka įrašytas į užsienyje balsuojančių rinkėjų sąrašą“, – nurodoma VRK atstovės spaudai Indrės Ramanavičienės pateiktuose atsakymuose.

Nerimą kelia ir COVID-19

Tiesa, problemų kelia ne tik užsienyje gyvenančių lietuvių balsavimas tėvynėje. Šalyje daugėjant kasdien nustatomų susirgimų skaičiui, kyla klausimai ne tik, kaip užtikrinti, kad apylinkėse saugūs būtų tiek rinkėjai, tiek komisijų nariai, bet ir ką daryti su tuo metu saviizoliacijoje būsinčiais žmonėmis.

Užsikrėtimų koronaviruso infekcija skaičius Lietuvoje viršijo 3,5 tūkst., o saviizoliacijoje esančių žmonių skaičiuojama daugiau nei 8 tūkst. Tie, kurie pagal įstatymą turi teisę balsuoti, bet bus saviizoliacijoje, atvykti balsuoti į apylinkes rinkimų dieną ar išankstinio balsavimo metu negalės, nes, kaip numato taisyklės, palikti saviizoliacijos vietą galima tik itin išimtinais atvejais.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovai portalui LRT.lt nurodė, kad siekiama užtikrinti, jog visi žmonės savo pilietinę pareigą – balsuoti rinkimuose – galėtų atlikti saugiai.

„Dėmesys turi būti sutelkiamas į prevencijos priemones ir didžiules pastangas išankstiniam informavimui. Kitaip tariant, tinkamą prevenciją galime užtikrinti tik tada, kai turime tinkamai informuotą pilietį, ateisiantį į rinkimų apylinkes.

Dėl to dedamos didžiulės pastangos, institucijos dirba, kad būtų aiški tvarka, kaip tai padaryti“, – rašoma NVSC raštu pateiktame komentare.

Jie taip pat nurodo, kad rinkimų metu galios tos pačios rekomendacijos, kaip ir kasdien kovojant su virusu: higiena, asmens apsaugos priemonių dėvėjimas.

Premjeras užtikrintas

Ministras pirmininkas, Saulius Skvernelis paklaustas apie pasiruošimą rinkimams COVID-19 kontekste kalbėjo, kad Vyriausybė kartu su VRK suplanavo veiksmus, kuriais bus siekiama užtikrinti rinkimų saugumą.

„Yra numatytos priemonės, kaip bus balsuojama apylinkėse, kokios apsaugos priemonės bus taikomos, kaip galės balsuoti žmonės, kurie yra saviizoliacijoje arba sergantys COVID-19. Tos priemonės numatytos“, – teigė premjeras.

Pasak jo, tam skirtos papildomos lėšos, o jei prireiks, jų bus skiriama ir daugiau. S. Skvernelis sakė, kad rinkimai tikrai vyks numatytu laiku ir numatyta tvarka.

Trečiadienį ministrų kabinetas pritarė, kad rinkimų organizavimui būtų skiriami papildomi 3,9 mln. eurų.

VRK nurodė, kad papildomų išlaidų pareikalaus būtinybė užtikrinti rinkėjų saugumą dėl koronaviruso pandemijos – bus prailgintas išankstinio balsavimo, komisijų darbo laikas, taip pat daugiau žmogiškųjų resursų reikės išplėtus balsavimo vietų skaičių.

Būtini dokumentas, kaukė ir rašiklis

VRK atstovė I. Ramanavičienė atsiųstame komentarė nurodė, kad siekiant apsaugoti ir rinkėjus, ir rinkimų komisijų narius, išankstinis balsavimas vyks ne dvi, kaip buvo įprasta, o keturias dienas – nuo spalio 5 iki 8 dienos. Be to, rinkimų komisijos dirbs valandą ilgiau ir balsuoti išankstinio balsavimo metu bus galima nuo 7 val. ryto iki 20 val. vakaro.

„Tai ne tik turėtų padėti sureguliuoti rinkėjų srautus bei išvengti grūsties, ypač didžiųjų miestų savivaldybėse. Kartu tai bus puiki galimybė rinkėjams susiplanuoti savo laiką, patogiai atvykti į pasirinktą vietą ir atlikti pilietinę pareigą“, – teigė VRK atstovė spaudai.

Be to, nurodoma, kad rinkimų dalyviai eidami balsuoti su savimi turės turėti asmens dokumentą, burną ir nosį dengiančią apsaugos priemonę ir savo rašiklį. Tiesa, rašymo priemonės, kaip įprasta, rinkėjams bus suteikiamos ir balsavimo kabinose, o komisijų nariai juos nuolat dezinfekuos.

Suteikti apylinkių komisijų nariai galės ir apsaugines veido kaukes, jei atvykę balsuoti rinkėjai jų neturėtų. VRK nurodė, kad apsaugos priemonės gyventojams, kurie rinkimų metu jų neturės, bus dalinamos iš valstybės rezervo.

„Taip pat šiuo metu VRK labai ragina pilietiškus žmones tapti rinkimų savanoriais ir prisidėti pagelbstint rinkimų komisijų nariams. Gali prireikti pagalbos siekiant sureguliuoti balsuoti atvykstančių rinkėjų srautus, pasirūpinti į balsavimo apylinkes atvykusiais senoliais ar neįgaliaisiais, nukreipti jau pabalsavusius rinkėjus prie kito išėjimo (jei balsavimo patalpose toks būtų įrengtas) ar kitaip prisidėti, kad būtų išvengta rinkėjų maišymosi balsavimo patalpos viduje ir užkirstas kelias viruso plitimui“, – rašė I. Ramanavičienė.

Taip pat šiuo metu VRK labai ragina pilietiškus žmones tapti rinkimų savanoriais ir prisidėti pagelbstint rinkimų komisijų nariams.

Seimo rinkimų pirmasis turas vyks spalio 11-ąją. Preliminariais VRK skaičiavimais, balsuoti rinkimuose galės apie 2,4 mln. šalies piliečių.

Populiariausi

Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2020.10.23 11:08

Rekordinis COVID-19 susirgimų skaičius: infekcija – vėl Ukmergės gydymo įstaigoje, liepsnoja nemažai ligoninių, mokyklų per parą – 442 atvejai, viena mirtis; Vilniaus apskrityje – situacija karščiausia; atnaujinta 11.42

10