Lietuvoje

2020.09.17 09:46

Prezidento patarėja Šovienė: kelių teisėjų nepaskyrimai nedaro įtakos teismų sistemai ir teisingumui

LRT RADIJAS, BNS, LRT.lt2020.09.17 09:46

Kelių teisėjų nepaskyrimai nedaro įtakos teismų sistemos veiklai bei teisingumui, LRT RADIJUI sako prezidento vyriausioji patarėja teisės klausimais Jūratė Šovienė.

Šiuo metu du itin svarbūs Lietuvos teismai neturi nuolatinių pirmininkų – tai Konstitucinis Teismas ir Aukščiausiasis Teismas. Visa teisėjų ir pirmininkų nepaskyrimo drama prasidėjo balandžio 21 d., kai Seimas atmetė tris kandidatūras į KT teisėjus, o Sigitos Rudėnaitės nepaskyrė AT pirmininke. Maža to, ją dar atleido iš AT Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų.

Kandidatą į AT pirmininkus teikia prezidentas, tačiau dėl kandidatūros balsuoja Seimas. Prezidentūra šiuo metu paskelbė viešą atranką į AT pirmininkus, sako prezidento vyriausioji patarėja, Teisės grupės vadovė Jūratė Šovienė.

„Dar yra viena laisva AT teisėjo vieta, tad paskelbtoje AT pirmininko atrankoje gali dalyvauti AT teisėjo pareigas užimantys asmenys ir tie asmenys, kurie pretenduoja užimti laisvas AT teisėjo pareigas, – sako J. Šovienė. – Dar laukia ilgas kelias iki to, kada prezidentas gaus sąrašą kandidatų į AT pirmininko ir teisėjo pareigybes. Taip pat noriu pabrėžti, kad kelių teisėjų nepaskyrimai, kad ir kaip jie garsiai būtų nušviesti, nedaro jokios įtakos teismų sistemos darbui, teisingumo vykdymui“

J. Šovienė pabrėžė, kad advokatę Giedrę Lastauskienę prezidentas svarsto siūlyti antrą kartą.

Teismų sistemoje dirba apie 750 teisėjų, primena prezidento patarėja. „Per pirmuosius savo kadencijos metus prezidentas virš 70 teisėjų paskyrė, atleido, perkėlė į aukštesnės instancijos teismus ar vadovaujančias pareigas. Taip kad procedūros vyksta, darbas vyksta, sistema veikia“, – tikina J. Šovienė.

Seimas dar balandžio mėnesį atmetė Gitano Nausėdos teikimą skirti Sigitą Rudėnaitę AT pirmininke ir kartu atleido ją iš Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų. Šią situaciją rugpjūtį ėmėsi nagrinėti KT, kuris paskelbė, kad teisėjos atleidimas buvo negalimas, todėl ji yra grąžinama į AT Civilinių bylų skyriaus pareigas.

Paklausta, ar šios teisėjos kandidatūra Seimui bus teikiama dar kartą, J. Šovienė teigė, kad tai priklausys nuo atrankos komisijos rekomendacijų. „Vyksta atrankos procedūra (...) Pasižiūrėsime, kokios bus atrankos komisijos rekomendacijos“, – sakė ji.

Prezidentūra praėjusią savaitę paskelbė atranką į Lietuvos AT pirmininkus. Tokia atranka paskelbta pirmą kartą, nes įsigaliojo Teismų įstatymo pataisa, kad į laisvas arba atsilaisvinsiančias AT pirmininko, skyriaus pirmininko vietas organizuojamos atrankos.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkės „valstietės“ Agnės Širinskienės teigimu, šis žingsnis prieštarauja Konstitucijos nuostatai, kad prezidentas teikia Seimui Lietuvos AT teisėjų kandidatūras ir tik paskyrus visus AT teisėjus, iš jų teikia Seimui skirti pirmininką.

Dar laukia ilgas kelias iki to, kada prezidentas gaus sąrašą kandidatų į AT pirmininko ir teisėjo pareigybes.

Jos duomenimis, šiuo metu AT neturi pilno teisėjų korpuso, tą patvirtino ir pats teismas.

Kalbėdama apie KT pirmininką, J. Šovienė pabrėžė, kad advokatę Giedrę Lastauskienę prezidentas svarsto siūlyti antrą kartą.

Parlamento pirmininkas Viktoras Pranckietis siūlo Seimui Seimo kanceliarijos Seimo Teisės departamento direktoriaus Andriaus Kabišaičio kandidatūrą į KT teisėjus.

Seimas balandį atmetė visus tris kandidatus į KT teisėjus. V. Pranckietis į šias pareigas siūlė buvusią KT kanclerę Ingridą Danėlienę, G. Nausėda – advokatę G. Lastauskienę, laikinoji Lietuvos AT pirmininkė Sigita Rudėnaitė – šio teismo teisėją Algį Norkūną.

Konstitucija numato, kad KT kas treji metai atnaujinamas vienu trečdaliu. Teismą sudaro devyni teisėjai, skiriami devyneriems metams ir tik vienai kadencijai.

LRT RADIJAS primena, kad Lietuva neturi dar vieno teisėjo – savo atstovo Europos Sąjungos (ES) Bendrajame Teisme. Po ilgų procedūrų Vyriausybė 2019 m. liepą dar vienai kadencijai pasiūlė Virgilijaus Valančiaus kandidatūrą, tačiau ji netiko prezidentui. Nepaisant to V. Valančius toliau eina pareigas, nes nėra kito teisėjo.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt