Lietuvoje

2015.12.23 02:52

Prokuratūros darbuotojai tikisi naujojo vadovo savarankiškumo

BNS2015.12.23 02:52

Prokuratūros sistemos darbuotojai tikisi, jog naujasis generalinis prokuroras Evaldas Pašilis bus nepriklausomas tiek formuodamas savo komandą, tiek įgyvendindamas būtinas reformas, sako Prokurorų profesinės sąjungos pirmininkas Julius Rėksnys.  

„Kaip įvardija daugelis, labai svarbus bus jo nepriklausomumas – kuo remiantis jis formuos savo komandą: ar turės visą laisvę pasirenkant personalijas, nes yra tam tikrų žmonių, kurie, manau, bandys daryti įtaką, kad būtų paskirti tam tikri žmonės (...). Galima jam palinkėti išlaikyti tvirtą stuburą – kad tai, ką deklaravo dėl prokuroro nepriklausomumo, kad tai ir išliktų“, – BNS antradienį sakė jis.

J. Rėksnys sako, kad po pirmųjų pokalbių naująjį Generalinės prokuratūros vadovą vertina teigiamai ir tikisi, kad E. Pašilis savo išsikeltus prioritetus įgyvendins. Prokurorai, pasak jo, tikisi, jog vadovas pirmiausia imsis prokurorų kvalifikacijos kėlimo, mokymo reformos, sieks tam pritraukti ne tik biudžeto, bet ir ES lėšų, taip pat atsisakys buvusio generalinio prokuroro Dariaus Valio priimtų „deklaratyvių rekomendacijų“, kurios esą iškreipia Baudžiamojo proceso kodekso esmę.

Prokurorų profesinės sąjungos vadovas, be kita ko, tikisi, kad, formuodamas komandą, E. Pašilis nepaskirs į vadovaujančius postus laikinai prokuratūrai vadovavusio Dariaus Raulušaičio.

„Jie, vykdydami reformą, sukompromitavo ne tik prokuratūrą, save, bet ir pačią reformą, kurią bandė vykdyti. Buvo tam tikras nesusikalbėjimas, kada mes parodėme, kad prokuratūros bendruomenė tikėjosi ne reformos vardan reformos, o kad būtų išklausyti žmonės, išgrynintos problemos ir atlikta sisteminė reforma. Nes jei tik viena institucija bando reformuotis, tai veda prie neatsakingo požiūrio į valstybės lėšas ir į jų švaistymą“, – sakė jis.

Seimas antradienį pritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlymui generaliniu prokuroru skirti Ukmergės apylinkės teismo teisėją 42 metų E. Pašilį. Pagal Konstituciją, generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

E. Pašilis turi 15 metų teisėjo darbo patirtį, savo karjerą jis pradėjo 1999 metais Ukmergėje. 2007–2012 metais buvo šio teismo pirmininkas.

Paskirtasis generalinis prokuroras teisininko kvalifikaciją įgijo Lietuvos policijos akademijoje ir Vilniaus universitete, dirbo Ukmergės rajono policijos komisariate Ekonominių nusikaltimų tyrimo tarnybos jaunesniuoju inspektoriumi, taip pat Mokesčių policijos departamento Vilniaus apskrities skyriuje Kvotos ir operatyvinės veiklos tarnybos inspektoriumi.

Spalio mėnesio pradžioje parlamentarai nepritarė siūlymui generaline prokurore skirti Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkę Editą Dambraukienę. Vasarą atmesta Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio kandidatūra. Nepaskyrus vadovo, laikinai prokuratūrai vadovavo generalinio prokuroro pavaduotojas D. Raulušaitis.