Lietuvoje

2020.09.17 18:25

COVID-19 Klaipėdos mokyklose: buvo rekomendacijų apie užfiksuotą atvejį nutylėti?

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.09.17 18:25

Uostamiestyje skaičiuojama vis daugiau COVID-19 viruso paliestų mokyklų. Per porą mokslo metų savaičių išskirtinių viruso židinių išvengta, tačiau galimų sąsajų su šia liga esama ne vienoje įstaigoje. Nuotoliniu būdu pamokos jau vyksta būriui kelių skirtingų mokyklų moksleivių.

Virusas palietė kelias mokyklas

Uostamiesčio švietimo įstaigos bando dorotis su šiais mokslo metais tekusiu pandemijos iššūkiu. Jau dvi savaites vaikams minant mokyklų slenksčius situacija apibūdinama kaip valdoma, tačiau kelios mokyklos jau pažymėtos viruso ženklu.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras jau pirmosiomis rugsėjo dienomis informavo apie tai, jog Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos mokiniui buvo nustatytas COVID-19 virusas. Tiesa, pranešta, kad mokinys pamokose nebuvo, tik vasarą stovyklavo su kitais konservatorijos auklėtiniais, todėl mokyklai leista ugdymo procesą tęsti mišriu būdu – tiek kontaktiniu, tiek nuotoliniu.

Rugsėjui ir naujiems mokslo metams įsibėgėjant pranešta apie daugiau užsikrėtimo atvejų, kurie jau atrodo pavojingesni nei S. Šimkaus konservatorijoje, mat susirgę asmenys lankėsi švietimo įstaigose, kontaktavo su ten dirbančiais ar besimokančiais žmonėmis.

Krikštą virusu jau gavo ir Klaipėdos „Versmės“ progimnazija, o šiomis dienomis COVID-19 pasiekė „Saulėtekio“ progimnazijos bei Klaipėdos licėjaus bendruomenes.

Rekomendavo nutylėti faktą?

Klaipėdos „Versmės“ progimnazijoje virusas užfiksuotas rugsėjo pradžioje.

„Virusas nėra išplitęs. Jis yra diagnozuotas tik vienam mokiniui. Šiuo metu saviizoliacijoje yra ir nuotoliniu būdu mokoma tik šio mokinio klasė. Mokytojai visi atliko testus – niekam nebuvo nustatyta, jie visi yra darbe“, – situaciją apibendrino progimnazijos direktorė Gražina Pocienė.

Mokyklos vadovės žiniomis, nė vienas virusu užsikrėtusio moksleivio tėvų infekcija nesusirgo, tačiau virusas yra patvirtintas vaiko seneliui. Manoma, kad vaikas užsikrėtė ne mokykloje.

Nuotoliniu būdu vis dar besimokantys progimnazijos septintokai, planuojama, jau ateinantį pirmadienį grįš į mokyklą.

Progimnazijos direktorė neslėpė, kad išaiškėjus viruso atvejui, mokykloje neišvengta panikos.

„Panikos buvo vienu metu. Iš pradžių rekomendacija Visuomenės sveikatos centro buvo neinformuoti ir nekelti panikos tarp tėvų. Žodžiu, aš, kaip vadovas, turėjau nieko nepranešti. Buvo tokia rekomendacija. Kada praėjo viskas ūžti, supratau, kad šioje vietoje negalima nepranešti ir aš, pažeisdama šitą rekomendaciją, parašiau labai aptakų, gražų laiškelį tėvams. Tuomet visi nurimo“, – dėstė G. Pocienė.

Šiuo metu, anot vadovės, sumaišties nėra.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas patikino, jog tokios rekomendacijos būti tikrai negalėjo.

„Tokių rekomendacijų mes tikrai neduodame“, – užtikrino R. Grigaliūnas.

Pašnekovas pastebėjo, kad dirbant su mokyklų administracijų atstovais pasitaiko atvejų, kai norima, kad nuotoliniu būdu būtų mokomi arba turėtų saviizoliuotis ir mokiniai bei mokytojai, kurie su užsikrėtusiu žmogumi nė nekontaktavo, tokiais atvejais centro specialistai esą aiškina, kad izoliacija nėra privaloma.

„Gal kažkas kažko nesuprato“, – nesusipratimo tikimybės neatmetė Klaipėdos departamento direktorius.

Saviizoliacijoje – mokiniai, pedagogai ir darbuotojai

Šiuo metu 6 Klaipėdos „Saulėtekio“ progimnazijos pedagogai bei 2 darbuotojai dienas leidžia saviizoliacijoje. Mokinių klasei, su kuria bendravo virusu užsikrėtusi pedagogė, pamokos šiuo metu vyksta nuotoliniu būdu.

Mokyklos direktorė Daiva Vilkė teigė, kad virusu susirgusi darbuotoja į moksleivių klasę tik buvo užsukusi, tad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovai neįžvelgė didelės užsikrėtimo rizikos ir šios klasės mokiniams saviizoliacijos nesiūlė, tačiau galutinį sprendimą priimti paliko įstaigos vadovei. Apsvarsčiusi galimas rizikas D. Vilkė nusprendė, jog su užsikrėtusia mokytoja net ir trumpą kontaktą turėję moksleiviai turėtų būti ugdomi nuotoliniu būdu.

Direktorės, kuri šiuo metu taip pat pasitraukusi į saviizoliaciją, teigimu, įstaigos darbuotojų, kurie turėjo artimą kontaktą su sergančiąją, tyrimų rezultatai turėtų paaiškėti artimiausiomis dienomis.

„Ir sergančioji ir mes – niekas nejaučiame simptomų“, – visų su virusu susidūrusiųjų būklę apibendrino D.Vilkė.

Panikos neišvengė

Žinios apie tai, jog virusu užsikrėtė vienas Klaipėdos „Saulėtekio“ progimnazijos pedagogų, šios mokyklos vadovė sulaukė praėjusio sekmadienio rytą, taigi pasikeitimams mokykloje pasiruošti tebuvo mažiau nei para.

Kur galėjo užsikrėsti pedagogė – nežinia, nes jos aplinkos žmonės jau pasitikrino dėl viruso ir paaiškėjo, kad visi jie neserga. Progimnazijos darbuotoja, pasak direktorės, nebuvo išvykusi į užsienį ir neturėjo kontaktų su iš užsienio grįžusiais asmenimis arba užsikrėtusiais COVID-19 virusu.

D. Vilkė neslėpė, jog sąmyšio ir panikos išaiškėjus faktui, kad susirgo viena mokyklos mokytojų, buvo.

„Natūralu, panika turėjo kilti. Jeigu būtų nekilusi – būtų kažkas ne taip. Pirmiausia, tai buvo visiškai netikėta“, – nesenus įvykius ir reakciją į tai prisiminė progimnazijos vadovė.

„Yra labai neramu“

Progimnazijos direktorė tvirtino, kad mokykloje buvo griežtai laikomasi visų nurodomų saugumo priemonių, paisoma dezinfekcijos reikalavimų, todėl faktas, jog mokykloje užfiksuotas užsikrėtimo COVID-19 atvejis, net kai kuriems aplinkiniams kelia nuostabą.

Vis dėlto, pašnekovė pastebėjo, kad vertinant bendrą situaciją dėl viruso plitimo, susidaro įspūdis, jog žmonės jaučiasi per laisvai ir pavasarį šią ligą ir būtinybę jos saugotis vertino rimčiau.

„Norėčiau palinkėti, kad niekam nereikėtų patirti to, ką patyrėme mes. Šiuo metu eina ketvirta para ir, galiu pasakyti, kad yra labai neramu“, – neslėpė D. Vilkė.

Mokyklos darbuotojų saviizoliacijos pabaiga numatoma rugsėjo 23–25 dienomis.

Neaplenkė ir privačios mokyklos

Virusas šiomis dienomis užfiksuotas ne tik „Saulėtekio“ progimnazijoje, bet ir prestižinėje privačioje mokykloje – Klaipėdos licėjuje.

„Informaciją iš mokinio mamos, kad yra patvirtinta infekcija, gavome šeštadienį ir iš karto pradėjome projektuoti darbus, ką darysime nuo pirmadienio“, – dėstė Klaipėdos licėjaus direktorė Regina Kontautienė.

Pašnekovės teigimu, abejonių nekilo dėl to, jog saviizoliacija yra būtina susirgusio moksleivio bendraklasiams, tačiau su jais dirbusiems pedagogams, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovų manymu, saviizoliacija nėra būtina, mat kontaktas su sergančia mokine buvo minimalus, užsikrėtusioji nejautė ligos simptomų ir mokykloje buvo vos kelias dienas.

Nepaisant šių rekomendacijų, nuspręsta, kad visi mokytojai, turėję kontaktą su klase, kurioje užfiksuotas užsikrėtimo atvejis, šią ir kitą savaitę dirbs nuotoliniu būdu ir mokykloje nesilankys.

Mokytis namuose išsiųsti ir visi mokiniai, kurie mokėsi tame pačiame aukšte, kur ir virusu susirgusi Klaipėdos licėjaus auklėtinė.

„Pas mus liko tik 5–8 klasės. Manome, kad sukūrėme visas sąlygas, kad nebūtų galimybių plisti virusui“, – teigė R.Kontautienė.

Iš viso šiuo metu nuotoliniu būtų mokosi 8 Klaipėdos licėjaus klasių mokiniai, nuotoliniu būdu dirba – 10 mokytojų.

Situacija – suvaldyta

Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė teigė, jog kol kas įstaigoms netrūksta būtinų asmens apsaugos priemonių.

„Yra įvairių niuansų, įvairių atvejų, bet kažkokio ypatingo ar netikėto – nėra. Visos mokyklos yra pasiruošusios bet kuriuo metu taikyti nuotolinį mokymą visai mokyklai ar atskirai klasei“, – patikino L. Prižgintienė.

Švietimo skyriaus vedėjos teigimu, neskaitant mokyklų, kur buvo užfiksuotas virusas, yra įstaigų, kurių darbuotojams taikoma saviizoliacija.

„Yra vaikų saviizoliacijoje, kurie su šeimomis prieš pat rugsėjį grįžo iš tų kraštų, kur reikia taikyti saviizoliaciją. Atskirų atvejų gali būti kiekvienoje mokykloje“, – aiškino L. Prižgintienė.

Pašnekovės teigimu, yra ir mokytojų, kuriems taikoma saviizoliacija dėl galimų kontaktų su užsikrėtusiais asmenimis, tačiau dėl to mokytojų mieste netrūksta.

Populiariausi

Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2020.10.23 11:08

Rekordinis COVID-19 susirgimų skaičius: infekcija – vėl Ukmergės gydymo įstaigoje, liepsnoja nemažai ligoninių, mokyklų per parą – 442 atvejai, viena mirtis; Vilniaus apskrityje – situacija karščiausia; atnaujinta 11.42

10