Lietuvoje

2020.09.16 10:53

Po LRT.lt publikacijos VRK pasiekė Seimo narių skundai: ragina neįgaliesiems užtikrinti sąlygas dalyvauti debatuose

po kilusio skandalo VRK debatus filmuos dar kartą; atnaujinta 12.09
LRT.lt, ELTA2020.09.16 10:53

Antradienį Lietuvos ryto TV studijoje vyko Žirmūnų vienmandatės apygardos debatai, organizuojami Vyriausios rinkimų komisijos (VRK). Laisvės partijos kandidatė šioje apygardoje Monika Ošmianskienė atvyko dalyvauti debatuose, tačiau negalėjo to padaryti, nes juda vežimėlio pagalba, o pastatas, kuriame buvo filmuojami debatai, yra nepritaikytas neįgaliesiems.

Šiandien Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė kreipėsi į VRK prašydama sudaryti visiems kandidatams vienodas galimybes dalyvauti debatuose.

Taip pat skaitykite

„Per ilgai žmonės su negalia buvo nematomi. Tarsi jų nėra gatvėse, parkuose, viešajame gyvenime, politikoje ir net rinkiminiuose debatuose. Tikiuosi, kad iš šios istorijos mes visi pasimokysime, kad mūsų valstybės įstaigos, erdvės, paslaugos, o pagaliau ir mes patys būtume atviri žmonėms su negalia, nes tai mūsų dalis ir ji nusipelno lygių galimybių su visais“, – teigė Seimo narė A. Armonaitė.

A. Armonaitė kreipimesi prašo surengti pakartotinus Žirmūnų vienmandatės apygardos kandidatų debatus, kuriuose galėtų dalyvauti ir judėjimo negalią turinti kandidatė Monika Ošmianskienė.

Konservatoriai Paulė Kuzmickienė bei Justas Džiugelis taip pat kreipėsi į VRK prašydami sudaryti visiems kandidatams vienodas galimybes dalyvauti debatuose. Anot jų, jie gavo VRK atsakymą, kad įėjimu į pastatą turėjo pasirūpinti debatų rengėjas.

„Jums gali kilti klausimas, kur čia problema. Nes 21 amžiuje yra liftai, specialūs keltuvai, galų gale tiesiog betoniniai ar metaliniai užvažiavimo takeliai. Problema ta, kad debatų pastate nėra nieko. Laiptai, o tada dar vieni laiptai. Debatų organizatoriai patarė paprašyti kelių vyrukų, kurie galėtų Moniką užnešti. Ne sprendžia klausimą iš esmės, ne siūlo kitą vietą ar techninius sprendimus, bet užnešimą. Kaip daikto. Jei jau spėjote pamiršti, tai primenu, kad dabar 21 amžius“, – savo feisbuko paskyroje teigė P. Kuzmickienė.

Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymo 46 str. 1 d. ir 51 str. kalba apie visų kandidatų lygias teises būti išgirstiems.

Po kilusio skandalo VRK nusprendė debatus filmuoti dar kartą

Po kilusios pasipiktinimo bangos viešojoje erdvėje ir Seimo narių skundų, VRK nusprendė, kad debatai bus filmuojami dar kartą.

VRK teigimu, kandidatei į Seimo narius Monikai Ošmianskienei atsisakius priimti debatų organizatorių pagalbą patenkant į patalpas, kuriose š. m. rugsėjo 15 d. vyko kandidatų į Seimo narius vienmandatėje Žirmūnų rinkimų apygardoje diskusijų laidos filmavimas, VRK prašymu, laida bus filmuojama iš naujo.

„Nuoširdžiai apgailestaujame, kad kandidatei Monikai Ošmianskienei filmuojant kandidatų diskusijas teko patirti nepatogumų. Vyriausiajai rinkimų komisijai visada buvo, yra ir bus svarbiausia, kad visiems, tiek aktyviąją, tiek pasyviąją rinkimų teisę turintiems asmenims, būtų sudarytos lygios sąlygos dalyvauti rinkimuose. VRK prašymu, VšĮ „Pilietinė medija“, kuri organizuoja minėtas kandidatų diskusijų laidas, sutiko įrengti specialią konstrukciją, kad negalią turintys kandidatai patogiai patektų į patalpas, ir debatai būtų perfilmuoti“, teigė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.