Naujienų srautas

Lietuvoje2015.12.22 11:06

Seimas grįžta prie seniai pamiršto siūlymo panaikinti apkaltą R. Paksui

Liepa Želnienė, 15min.lt 2015.12.22 11:06

Po nepavykusio bandymo pakeisti Konstituciją Seimo „tvarkiečiai“ iš stalčiaus traukia paskutinį šiaudą savo partijos pirmininkui Rolandui Paksui gelbėti. Antradienį į Seimo darbotvarkę įtrauktas teisininkų išjuoktas pernykštis Seimo specialiosios komisijos išvadų projektas.

Konservatoriai bandė antradienį ryte klausimą iš darbotvarkės išbraukti, tačiau Seimas nusprendė kitaip. Už tai, kad išvados nebūtų svarstomos balsavo keturiasdešimt parlamentarų, prieš buvo 18, 52 parlamentarai susilaikė.

K. Komskis antradienį ryte žurnalistams sakė, kad reikia pabaigti procedūrą. 

„Jeigu būtų Konstitucijos pakeitimas įvykęs, tai tos išvados gal ir nebūtų labai aktualios, nes komisija irgi konstatavo, kad Konstituciją reikės keisti. Reikia pabaigti procedūrą. Pagal tai, kiek balsavo Seimo narių už Konstitucijos pakeitimą, o balsavo 83, komisijai patvirtinti reikia tik absoliučios daugumos. Tai reiškia šitoje vietoje sutarimas yra. Dėl Konstitucijos pakeitimo, deja, nėra.

Reikia pabaigti procedūrą ir mes parodysime, kad ne visi yra tos nuomonės, kad R. Paksas daugiau nei prieš dešimt metų buvo kaltas“, – sakė K. Komskis.

Tačiau konservatoriai ir liberalai įsitikinę, kad svarstydamas teisininkų išjuoktas išvadas Seimas pats apsijuoks.

„Šitas siūlymas yra visiškai nepriimtinas, jis man iš viso primena tokį sadomazochizmą, kai Seimas apsisprendė nekeisti Konstitucijos, tai čia aišku, kad „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijai norisi dar kažkokios politinės naudos išspausti iš to naudos. Atvirai sakant, tai darosi net nebejuokinga“, – sakė Liberalų sąjūdžio partijos pirmininkas Eligijus Masiulis.

Savo ruožtu Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė aiškino, kad dėl komisijos išvadų Seimas privalo priimti kokį nors sprendimą. Ar pati balsuos už išvadų priėmimą, L. Graužinienė sakė dar neapsisprendusi.

Išvados teikiamos po metų

„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio vadovauta komisija dėl Rolando Pakso politinių teisių grąžinimo darbą baigė pernai rugsėjį, bet jos išvados iki šiol nebuvo pateiktos balsavimui Seime.

Politikai neslėpė, kad išvadų neketina nė svarstyti, nes jomis siūlomos teisinės nesąmonės, pavyzdžiui, apkaltą R. Paksui atšaukti paprastu balsavimu Seime.

Pernai pavasarį suburta Seimo komisija pusketvirto mėnesio plušo, kad priimtų išvadas, kuriomis R. Pakso apkalta paskelbiama laužta iš piršto ir Seimui pasiūloma ją panaikinti paprastu balsavimu Seime.

Be to, išvadose rekomenduojama ir Konstituciniam Teismui peržiūrėti savo sprendimą antraip neva būsianti peržiūrima paties Teismo „vieta valstybėje“.

Už tokias išvadas rugsėjo pabaigoje balsavo septyni Seimo nariai ir jos turėjo atsidurti Seimo darbotvarkėje. Paprastai Seimo laikinųjų komisijų išvadų priėmimas parlamente neužtrunka. Išvados būna pateikiamos artimiausiame plenariniame posėdyje ir, jei nėra skandalingos, be ilgų diskusijų patvirtinamos.

Tačiau su R. Pakso politinių teisių atkūrimą nagrinėjusios komisijos išvadomis taip neatsitiko. Nors priimtas dar pernai rugsėjį, komisijos dokumentas posėdžių salės iki šiol nepasiekė.

Teisės departamentas Seimo narius išvadino analfabetais

Komisijos išvadoms savo pastabas iki šiol yra pateikęs tik Seimo Teisės departamentas. Jo tvirtinimu, išvadose pateikti siūlymai prieštarauja Lietuvos Konstitucijai.

Teisės departamentui kliūva išvadose suformuluotas nurodymas Konstituciniam Teismui peržiūrėti savo sprendimus, susijusius su R. Pakso apkalta.

Nėra aišku, koks yra Komisijos siūlymo, „kad Rolando Pakso pilietinės ir politinės teisės būtų atstatytos nuo Seimo nutarimo priėmimo dienos“ santykis su 2004–2014 m. įvykusių Respublikos prezidentų rinkimų rezultatais, – rašo Teisės departamentas.

„Pažymėtina, kad Konstitucinio Teismo pareiga persvarstyti savo sprendimus nėra numatyta nei Konstitucijoje, nei Konstitucinio Teismo įstatyme“, – nurodo Seimo Teisės departamentas.

Be to, parlamento teisininkai pažymi, kad komisijos siūlymas apkaltą R. Paksui panaikinti balsavimu  yra nieko vertas, nes apkaltos peržiūros institutas nėra numatytas Konstitucijoje, todėl tokios Seimo statuto pataisos būtų niekinės.

Įžvelgė norą grąžinti R. Paksą į prezidento kėdę

Teisės departamentas stebisi komisijos sumanymu panaikinti apkaltą R. Paksui balsavimu Seime ir dėl to, kad komisija nepaaiškina, ar tuomet išeitų taip, kad „tvarkietis“ vėl grįžtų į prezidento postą be jokių rinkimų.

„Nėra aišku, koks yra Komisijos siūlymo, „kad Rolando Pakso pilietinės ir politinės teisės būtų atstatytos nuo Seimo nutarimo priėmimo dienos“ santykis su 2004–2014 m. įvykusių Respublikos Prezidentų rinkimų rezultatais, su tų rinkimų metu išrinktų Respublikos Prezidentų pasirašytais ir įsigaliojusiais įstatymais ir kitais teisės aktais ir pan.“, – nurodo Teisės departamentas taip netiesiogiai klausdamas, ar komisija nesiūlo anuliuoti visų po R. Pakso apkaltos vykusių Prezidento rinkimų rezultatų.

Tačiau laikinosios komisijos darbus prieš metus vadovavęs „tvarkietis“ Kęstas Komskis tikino, kad visa tai, ką išdėstė Teisės departamentas, tėra niekai.

„Žinokit, jie savo rašo, o mes savo rašome. Čia gi yra komisija, tai paskui Seimas spręs“, – paklaustas, ar į Teisės departamento kritiką ketina atsižvelgti, pernai 15min.lt sakė K. Komskis.

Tuomet K. Komskis aiškino, į Seimo darbotvarkę komisijos išvados bus traukiamos tik gavus koalicijos partnerių politinį palaiminimą.

„Čia reikia dar žiūrėti, ar politinis sutarimas bus. Jei jo nebus, tai ir neteiks niekas. Dar ir taip gali būti. Politinės tarybos paklausime, ar yra pritarimas, bet kol kas su jomis viskas gerai“, – raminosi K. Komskis.

Praėjusią savaitę Seimui nepavyko priimti Konstitucijos pataisų, kurios leistų R. Paksui dalyvauti rinkimuose. Po šios nesėkmės „Tvarka ir teisingumas“ prisiminė komisijos prieš metus priimtas išvadas ir pareikalavo koalicijos partnerių jas svarstyti Seime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi