Lietuvoje

2015.12.22 10:55

Ūkininkai netrukus sulauks kompensacijų už kiaules

2015.12.22 10:55

Jei ūkyje nustatomas afrikinis kiaulių maras, tenka paskersti visas kiaules. Kai kurie Trakų ir Varėnos rajonų ūkininkai, patyrę nuostolių dėl afrikinio kiaulių maro, netrukus galės tikėtis kompensacijų, sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojas Paulius Bušauskas. Kad gautų šias kompensacijas, ūkininkai turi būti užregistravę savo kiaules, paskerdę jas ir pristatę mėginius ištirti. 

Kaip atpažinti kiaulių marą

Kiaulių maras pasireiškia keletu simptomų. Virusu užsikrėtusioms baltosioms kiaulėms būdingas odos paraudimas apie ausis, uodegą, pilvą ir krūtinę. Gyvuliams taip pat pasireiškia karščiavimas (40,5–42 laipsnių temperatūra), vėmimas, viduriavimas, padidėjęs pulsas ir kvėpavimo dažnis.

Per 24–48 valandas iki mirties pasireiškia anoreksija, cianozė (odos ir gleivinių pamėlynavimas) ir koordinacijos sutrikimas. Užsikrėtęs gyvūnas dažniausiai nugaišta per 6–13 dienų, tačiau gali ir po 20 dienų. Naminių kiaulių mirtingumas siekia 100 proc., informuoja VMVT specialistai.

Taigi, jei kiaulė neėda, karščiuoja, yra apatiška, svirduliuoja, vemia, viduriuoja, – ji serga.

Kaip elgtis, įtarus ligą

„Jei kyla įtarimas, kad kiaulė gali sirgti, pastebima pakitusi jos būklė, reikėtų informuoti veterinarijos gydytoją, teritorinį VMVT padalinį arba pranešti VMVT nemokamu telefonu. Tačiau veiksmingiausia būtų kreiptis į teritorinį padalinį, kad būtų paimti ir į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą pristatyti mėginiai“, – aiškina P. Bušauskas.

Specialistas sako, kad, jei pasitvirtina diagnozė, jog kiaulė ar keletas kiaulių yra užsikrėtusios, jos nugaišinamos.

„Nustačius, kad ūkyje esama afrikinio kiaulių maro židinio, į ūkį atvyksta inspektoriai. Jie nustato apsaugos ir priežiūros zonas, paima mėginius, surašo kiaules.

Jei kiaulių laikytojas būna kiaules deklaravęs, jis gali pretenduoti į kompensaciją dėl patirtų nuostolių. Atliekama pirminė ūkio dezinfekcija, židinys likviduojamas, visos kiaulės naikinamos“, – kalba pašnekovas.

Pirmieji, pasak P. Bušausko, kompensacijų gali tikėtis Trakų ir Varėnos rajonų ūkininkai. Šiuose rajonuose buvo paskelbta buferinė zona. Siekiantys gauti kompensaciją ūkininkai turi būti užregistravę savo kiaules, pristatę mėginius ištirti, gyvulius paskerdę. Sveikų kiaulių mėsą, pažymi VMVT specialistas, ūkininkai gali sunaudoti savo reikmėms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.